TOP 10

Vajcia: 10 najznámejších mýtov pokorených!

vajcia

videní: 1.6K

8. Existujú iba biele alebo hnedé vajíčka

Kuracie vajíčka môžu byť rôzne, ale zvyčajne sa stretávame len s hnedými a bielymi. Farba škrupiny závisí napríklad od plemena sliepky: kurčatá leghorn majú biele vajcia a kurčatá z Rhode Island majú hnedé vajíčka. Niektoré plemená (napríklad Araucana, Ameraucana a iné) majú modré alebo zelené vajíčka. Farba škrupiny tiež závisí od pigmentu a od množstva aminokyselín.

7. Hnedé vajcia sú lepšie ako biele

Často počujeme, že hnedé alebo čierne výrobky sú zdravšie ako biele (napríklad chlieb alebo cukor). Ale toto neplatí pri vajíčkach. Štúdie ukázali, že hnedé vajíčka sú takmer rovnaké ako biele.

Kvalita vajíčka sa odvíja skôr od iných faktorov. Napríklad vajcia sliepky, ktoré strávili veľa času na slnku, znášajú vajcia, ktoré obsahujú 3-4 krát viac vitamínu D.

6. Sliepky z voľného chovu znášajú zdravšie vajcia

Toto je kontroverzná téma. Hoci vajíčka od sliepok z voľného chovu obsahujú viac vitamínov A, E, D a omega-3 mastných kyselín, tieto sliepky trpia viac chorobami a ako sliepky v klietkach. Napríklad vo Veľkej Británii sú úrovne úmrtnosti nosníc z voľného chovu vyššie ako u sliepok v klietkach.

5. Čím tmavší žĺtok, tým zdravšie vajce

Na prvý pohľad toto vyhlásenie vyzerá logicky. V skutočnosti farba žĺtka závisí od stravy sliepky: čím viac karotenoidov v nej má, tým tmavší žĺtok produkuje. Nezáleží na tom, či sliepky chodia po poliach alebo zostanú v klietkach.

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov