Foto

Kaspické morské monštrum: Sovietsky ekranoplán, ktorý je väčší ako Boeing 747 Jumbo Jet leží opustený na pláži

ekranoplán

videní: 4.8K

Jedno z najzvláštnejších lietadiel na svete, prezývané taktiež ako „Kaspické morské monštrum“ – leží opustené na pláži uprostred plánov urobiť z neho turistické miesto. Tento sovietsky ekranoplán je väčší ako Boeing 747 Jumbo Jet.

 

 

Aj keď by sme o tomto stroji mohli povedať, že to nie je až tak úplne lietadlo aké poznáme, ale je to skôr Ekranoplán – stroj ktorý by sme mohli definovať ako niečo medzi lietadlom, vznášadlom a loďou. Sovietsky MD-160 bol navrhnutý v roku 1975 a používaný sovietskym a ruským námorníctvom od roku 1987 počas neskoršej fázy studenej vojny ako súčasť programu WIG.

Po svojom odchode do dôchodku koncom 90. rokov však ťažko vyzbrojený ekranoplán, ktorý je väčší ako Boening 747 Jumbo Jet, zostal odparkovaný na nepoužívanej námornej základni Kaspiysk. Teda až do roku 2020, kedy ekranoplán vstal z mŕtvych a bol odtiahnutý cez Kaspické more počas 14 hodinovej cesty z námornej základne do Derbentu.

Neuveriteľný ekranoplán s úctyhodnou výškou viac ako 19m mal byť vystavený v Patriot Parku v ruskej poloautonómnej republike Dagestan. Vzhľadom na jeho zvláštny vzhľad je ťažké povedať, či je kaspické morské monštrum lietadlo alebo loď.

 

1 2 »

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen