TOP 10

TOP10: Slávni Američania, ktorí vlastne nie sú Američanmi

Američania

videní: 707

9. Eddie a Alex Van Halen

Van Halen prerazil v 80. rokoch minulého storočia s hitmi ako „Jump“ a „Hot For Teacher“. Zakladatelia skupiny Eddie a Alex Van Halen vôbec nie sú Američania. Narodili sa v Holandsku a spolu s rodinou sa v roku 1962 presťahovali do Kalifornie. Klarinetista a saxofónista Jan Van Halen, otec rodiny, prišiel do Ameriky hľadať prácu ako nezávislý hudobník. So svojimi synmi zdieľal lásku k hudbe. Bratia sa naučili hrať na klavíri a navštevovali hodiny klasickej hudby v Holandsku. V Spojených štátoch objavili rock. Je zaujímavé, že Alex začal s gitarou, zatiaľ čo Eddie začal svoju rockovú kariéru tým, že sa naučil hrať na bicie. Nakoniec si však vymenili nástroje a vytvorili kapelu, ktorú nazvali Mammothom. Zvyšok je história.

8. Alexander Graham Bell

Ak sa vynálezcovia z Ameriky, Alexander Graham Bell je na vrchole zoznamu. Bell sa však narodil 3. marca 1847 v Edinburghu v Škótsku. Jeho prvý vynález, nástroj na lúpanie kukurice, vynašiel vo veku 14 rokov. Čoskoro začal študovať. Keď študoval na univerzite v Londýne vo veku 16 rokov, nesprávne preložil nemeckú prácu, vďaka ktorej si myslel, že zvuk by mohol byť prenášaný cez drôt. No tento omyl koniec koncov viedol k jeho najväčšiemu vynálezu. V roku 1870, keď jeho bratia zomreli na tuberkulózu, sa jeho rodina presťahovala do Ontária v Kanade. O rok neskôr sa presťahoval do Bostonu, kde neskôr učil na Bostonskej škole pre sluchovo postihnutých a kde sa stretol so svojou budúcou manželkou Mabelou Hubbard.

 

7. Liz Claiborne

Američania by sa nikdy neobliekali tak ako dnes, nebyť vplyvu Liz Claiborne. Žene, ktorá založila spoločnosť Fortune 500, je pripísaná inovácia cenovo dostupného, ale profesionálneho oblečenia pre ženy a hlavne vytvorenie návrhov na nohavice, košele, blejzre a blúzky, ktoré by sa dali kúpiť jednotlivo a kombinovať do rôznych outfitov. Anne Elisabeth Jane Claiborne s anarodila 31. marca 1929 v Bruseli v Belgicku americkým rodičom. Jej rodina sa musela prispôsobiť otcovi, ktorý bol ako bankár nútený cestovať po celej Európe, no letnú dovolenku trávili v Marylande a Louisiane. Liz študovala v Nice a Bruseli, po strednej škole vyhrala návrhársku súťaž Harper’s Bazaar, vďaka ktorej začala jej módna kariéra. Keď mala 21 rokov, odišla so svojím otcom do New Yorku a rozhodla sa tam zostať. Podľa Claiborne ju vysadil z auta, dal jej 50 dolárov a zaželal veľa šťastia.

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen