Zaujímavosti

Templári a ich bájny poklad: 7 faktov, o ktorých si pravdepodobne nevedel!

Templári a ich bájny poklad: 7 faktov, o ktorých si pravdepodobne nevedel!

videní: 924

Každý v kútiku duše vo svojom živote hľadá poklad. No každý si, pochopiteľne, pod pokladom predstavuje niečo iné. Tí, ktorí hľadajú poklady z minulosti, sa vždy rozžiaria, keď sa hovorí o poklade templárskych rytierov. Táto stáročná záhada im nedá spávať ani v dnešných dňoch. Ak miluješ záhady a hľadanie pokladov, si tu na správnom mieste. Kto boli templári, či o túžbach kráľa a pápeža po poklade sa dočítaš práve v tomto článku. Pozrime sa na 7 faktov o tomto fascinujúcom rytierskom ráde.

 

1. Prečo údajne templári ukryli svoj poklad?

Ak hľadáme odpoveď na túto otázku, musíme sa pozrieť do dôb Filipa IV. Pekného. Jeho nákladný život a výboje stáli v dobe jeho vlády v rokoch 1285 – 1314 nemalé peniaze. Logicky sa nemienil uskromňovať, a tak začal hľadať ďalšie príjmy, ktoré by plynuli do jeho pokladnice. Po zdanení židov, ktorí zbohatli obchodovaním, sa zameral na mincovne. Nakázal im, aby pri razení mincí nepoužívali také množstvo drahých kovov. Nasledovali nové dane uvalené na francúzske obyvateľstvo. Po týchto opatreniach, keďže Filipovi stále nebolo dosť, sa obrátil na templárskych rytierov.

2. História rádu

Templársky rád založil v roku 1119 francúzsky šľachtic Hugues de Payens v Jeruzaleme. Datovala sa doba križiackych výprav, kedy sa množstvo rytierov, okrem iných aj templári, rozhodli brániť Svätú zem pred moslimami.

3. Typický znak

Templári boli ľahko rozlíšiteľní. Nosili biely plášť a červený kríž. Ich hlavným poslaním bolo chrániť kresťanov a ich pútnické miesta. Oficiálny názov templárov bol „chudobní rytieri Kristovi a chrámu Šalamúnovho“.

4. Odkiaľ mali templári majetok?

Templári svoj majetok získali prevažne darmi od kresťanov, ktorých ochraňovali. Boli taktiež šikovnými obchodníkmi, čím svoje bohatstvo neustále zveľaďovali. Presadili sa aj v bankovníctve.

5. Pád

Ich blahobyt začal padať ako domček z karát okolo roku 1291, kedy bolo dobyté mesto Akko. Moslimom sa podarilo dobyť posledné mesto kresťanov vo Svätej zemi. Templári sa rozhodli vrátiť do vlasti, kde si na ich majetky brúsil zuby kráľ Filip IV. Spoločne s pápežom Klementom V. odštartoval hon na templárov. Boli označení za kacírov, rúhačov či smilníkov. Obvinenia sa však nezakladali na pravde a kráľ nemal v úmysle čistiť cirkev. Išlo mu výlučne o jeho majetkový prospech a ich poklad, ktorý hromadili vyše 200 rokov.

6. Prenasledovanie

Keď boli členovia rádu templárov mučení a prenasledovaní, zvyšní členovia poklad ukryli. Otázkou však je, kde? Palestína? Francúzsko? Jeden z templárov, ktorý bol ukrutne mučený, sa priznal, že najcennejší poklad údajne odniesli dvaja príslušníci rádu z Templa, sídla templárov v Paríži. Následne ho mali naložiť na Seine na lode a odviezť nevedno kam.

7. Existuje bájny poklad?

Filip IV. s pápežom Klementom okrem menších úlovkov nič nenašli. Malé úlovky, ktoré zhromaždili z mnohopočetných sídiel templárov vo Francúzsku, kráľovskú pokladnicu naplnili iba nepatrne. Dodnes je poklad templárov jeden z najviac vzrušujúcich a fascinujúcich zo všetkých, po ktorých sa v histórii moderného ľudstva pátra.

Zdroj: topdesat
Zdroj titulnej fotografie: Pixabay | „Knight Templar“ (CC BY-ND 2.0) by Dark Dwarf

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen