Zaujímavosti

Bohyňa očistenia: Rieka Ganga. 2. časť

Ganga

videní: 362

Hinduisti zaplavujú počas slávnosti mahá kumbhméla brehy Gangy v meste Hardvár. Táto slávnosť sa koná približne každých 12 rokov a jej cieľom je osláviť zrodenie bohyne Gangy. V roku 1986 sa tu kúpali 4 milióny pútnikov. Pokračujeme druhou časťou článku.

Pod strmými kopcami sa tu rozbúrená divá Bhágírathí spojí s pokojnými vodami rieky Alaknandy a z tohto miesta už rieka tečie pokojnejšie ako Ganga do mesta Hardvár, čo je jedno z najposvätnejších miest pozdĺž celého toku. Každú jar tu oslavuje zrodenie Matky gangy vyše stotisíc hinduistov – púšťajú po vode loďky z listov a zapaľujú v nich okvetné lístky marigoldu namočené v ghí (čistom byvolom masle).

Z Hardváru tečie Ganga na východ do Iláhábádu, kde sa do nej vlieva rieka Jamuna. Hinduisti každoročnou pestrou slávnosťou uctievajú miesto sútoku, sangam. Sandhuovia – potulní svätí muži – sprevádzaní hráčmi na píšťalách a trubačmi prechádzajú ulicami mesta na ťavách a slonoch, ktoré sú v tento deň ozdobené perami a krásnymi látkami.

Vo Váránasí, predtým známom ako Benáres, najposvätnejšom meste pozdĺž toku Gangy a tiež najstaršom meste v Indii, tečie Ganga pod známymi ghátmi (schodiskami vedúcimi k miestam, kde veriaci konajú rituálny kúpeľ), ktoré sa ťahajú tri kilometre pozdĺž rieky. Starí a chorí pútnici dúfajú, že vo Váránasí zomrú, lebo práve tu vyslobodzuje Matka Ganga duše hinduistov z únavného znovuzrodenia. Telá zosnulých sa pália na hraniciach z nímu, santalového dreva, na známom gháte Manikarnika. Na horiace hranice vo dne v noci dozerajú domovia, dediční správcovia kremačných priestorov. V noci hinduistickí svätí muži na brehu Gangy spievajú staré posvätné piesne.

Ganga so svojimi 2500 kilometrami nepatrí medzi najdlhšie rieky sveta – Níl a Amazonka sú rieky vyše dvakrát dlhšie. Nijaká rieka na svete však asi nie je taká uctievaná. Ganga podnietila fantáziu antických básnikov Vergilia a Ovidia a písal o nej aj stredoveký florentský básnik Dante Alighieti, zatiaľ čo vojvodca Alexander Veľký veril, že Ganga tvorí hranicu svet. Angličan Sir John Mandeville, v stredoveku považovaný za významného cestovateľa, v svojej knihe Putovanie Sira Johna Mandevilla z roku 1356 tvrdí, že Ganga vyteká z raja a na jej dne je zlato. A hinduistom jej vody ponúkajú možnosť vstúpiť do nekonečnej blaženosti.

Zdroj: Wiki | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen