Zaujímavosti

Záhadné samovraždy veľrýb sú konečne objasnené. Na vine je armáda

Záhadné samovraždy veľrýb sú konečne objasnené. Na vine je armáda

videní: 1.9K

Dlho nevysvetliteľnou záhadou boli samovraždy veľrýb, ktoré sa z nejasných dôvodov samé vrhali na breh, kde následne umierali. Španielski vedci však prišli so zaujímavým a najmä šokujúcim vysvetlením. Kto stojí za týmto nezvyčajným správaním?

Španielski vedci konečne zistili, čo spôsobuje záhadné samovraždy veľrýb. Sú to takzvané armádne sonary. Tie vysielajú zvuky, ktoré majú pod vodou až 190-decibelovovú hlasitosť. Na živočíchy teda priamo pôsobí hlasitosť približne 120 decibelov. Ak si chceš presnejšie predstaviť túto hlasitosť, je to ako výstrel z dela. Táto vedecká štúdia bola publikovaná v časopise Pro­ce­e­dings of the Ro­yal So­ciety B.

Čo takýto zvuk spôsobuje veľrybám?

Dekompresná choroba ľudí, presne k tomu biológovia prirovnávajú to, čo zažívajú veľryby pri tomto zvuku. O nebezpečných a negatívnych následkoch zvukových vĺn z armádnych sonarov sa vedelo, žiaľ, už dlhú dobu. Veľryby v dôsledku toho preplávajú veľa kilometrov, keď sa snažia utiecť pred zvukom. Raz skončia na brehu, inokedy plávajú do väčšej hĺbky. Neuveriteľne hlasné zvuky spôsobujú týmto živočíchom, že sa im dostávajú do krvi bublinky dusíka,čo následne spôsobuje krvácanie vnútorných orgánov a následne ich trvalé poškodenie. Pri pitve sa to však dá zistiť veľmi ťažko a po mnoho rokov tieto samovraždy veľrýb ostávali veľkou záhadou, pretože zvieratá nemali žiadne viditeľné zranenia, dokonca ani choroby či infekcie.

V roku 2002 na ostrovoch pri Kanade prebiehalo námorné cvičenie NATO a vtedy bol zaznamenaný jeden z najmasívnejších úhynov týchto zvierat. Hlavná autorka štúdie Yara Ber­naldo de Qu­iros uvidela, že „v prie­behu nie­koľ­kých ho­dín od na­sa­de­nia so­naru sa zvie­ratá za­čali ob­ja­vo­vať na bre­hoch“. Ochranári okamžite informovali vlády, aby rozšírili v oceánoch zóny, kde bude používanie týchto vojenských sonarov zakázané. Na breh však môže vyhnať veľryby aj dezorientácia, predátori, zlý zdravotný stav alebo aj hlad.

Kedysi bol tento nezvyčajný jav veľmi zriedkavý. Až v 60. rokoch začali spojenci NATO spolu s armádou USA používať nový druh sonaru MFAS. Používali ho pri námorných cvičeniach, pri hliadkovaní a počas druhej svetovej vojny im slúžil pri hľadaní sovietskych ponoriek. 

Ohrozený druh

Obrovské a fascinujúce veľryby sú dnes ohrozený druh. Okrem toho, že sú to krásne a mohutné zvieratá, pre niekoho sú zrejme aj veľmi chutné. Japonci ich majú veľmi radi a kvôli ich obľúbenej pochúťke znovu obnovili ich lov.

Zdroj: IFLS | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen