Zaujímavosti

6 zaujímavostí, ktoré si o ľadovom mužovi menom Ötzi pravdepodobne nevedel

6 zaujímavostí, ktoré si o ľadovom mužovi menom Ötzi pravdepodobne nevedel

videní: 1.3K

Písal rok 1991, kedy tzv. „muža z ľadu“ objavil manželský pár z Norimbergu na hranici Talianska a Rakúska. Ötziho uvideli visieť z ľadovca pri jednom zo svojich výletov v zasneženej prírode. Spočiatku sa nielen verejnosť, ale aj záchranné zložky domnievali, že ide o akého si strateného turistu, respektíve lyžiara, ktorý nedávno v Alpách mohol skonať. Opak bol však pravdou. Ötzi je jedna z najlepšie zachovaných múmii prírody bez akéhokoľvek konzervantu. Pozrime sa teraz na 6 zaujímavostí o mužovi z ľadovca, o ktorých si pravdepodobne nepočul.

 

1. Aký starý bol Ötzi?

Vďaka „alpskej mrazničke“ sa nám zachovalo najstaršie telo európskeho prehistorického človeka. Vedci zistili, že žil v cca v roku 3300 pred Kristom. Telo bolo uložené 20 metrov pod snehom v ľadovej truhle, vďaka čomu sa záchranárom ani zblízka nepodarilo určiť, že nejde o strateného turistu.

2. Tetovanie?

Ötzi mal na tele tetovanie. Zistilo sa až 61 tetovačiek v tvare čiarok a krížikov. Voľným okom však neboli viditeľné. V pokožke sa spravili jemné zárezy a následne sa do kože vmasírovalo drevné uhlie. Vedci však neprišli na to, čo tetovanie znamená, a či slúžilo ako ochrana pred zlými silami, poznávacie znamenie a či Ötzi veril, že mu tetovanie vylieči telesné nedostatky?

3. Pastier alebo bojovník?

Skúmalo sa, či bol Ötzi pastierom, bojovníkom? Putoval sám alebo v skupine? Tieto otázky sú veľmi náročné. Vedci vychádzajú z poznatkov ľudí žijúcich v 4.tisícročí pred Kristom. Kamenné nástroje, ktoré mal Ötzi pri sebe pochádzajú z južných Álp. To svedči, že už v 4.tisícročí fungoval obchod.

4. Medená sekera

Ötzi vlastnil medenú sekeru, ktorú pri ňom našli, čo vypovedá o jeho mimoriadnej technickej zručnosti. Usudzuje sa to na základe, že meď, ktorá sa nachádza v Alpách, sa tavila pri teplote viac ako 1000 stupňov Celzia. Sekeru však mohol získať aj iným spôsobom. Meď však v pradávnych kultúrach znamenala vyššie postavenie.

5. Oheň

Pre Ötziho bol oheň živote dôležitý. Bolo potrebné, aby ho mal kedykoľvek k dispozícii. Na tento účel slúžili nádobky z brezovej kôry. Jedna z nich bola dokázateľne vyložená javorovými listami, ktoré slúžili ako izolant. Ötzi zakladal oheň pravdepodobne markazitom a kremeňom.

6. Smrť

Ötzi pred smrťou, ktorá bola spôsobená zásahom šípu do ramena a následným vykrvácaním, jedol. Vedci pomocou počítačovej tomografie žalúdka zistili, že Ötzi skonzumoval hodinu až dve pred smrťou sýte jedlo – kamzičie mäso, jablká a obilie.

Zdroj: topdesat
Zdroj titulnej fotografie: Thilo PargCC BY-SA 3.0Link

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen