Tipy a triky

TOP 10 pre kĺby: Čo robiť, keď začínajú bolieť?

kĺby

videní: 561

Choroba, ktorá spôsobujú zápal, opuch a bolesť kĺbov, sa nazýva artritída . Existuje 100 rôznych typov, hoci najbežnejšou je osteoartritída. V tomto prípade vrstva chrupavky, ktorá lemuje kosti, degeneruje, čo spôsobuje opuch, stuhnutosť a bolesť. Bez lekárskych ošetrení môžu domáce prostriedky spojené so zmenou životného štýlu pomôcť zmierniť príznaky a progresiu choroby. Ak ťa bolia kĺby alebo máš nábeh na artritídu, môžu ti pomôcť nasledujúce tipy.

1. Zmeň stravu

10 Remedies to Relieve Joint Pain

Západná strava bohatá na tuky, cukry a rafinovanú múku spôsobuje priepustnosť čriev. To znamená, že sliznica čreva umožňuje prenikaniu škodlivých baktérií do krvi.

Telo vytvára imunitnú odpoveď, aby sa bránilo neúmyselným útokom na svoje vlastné tkanivá. To je jedna z hlavných príčin artritídy. Na zmiernenie bolesti kĺbov je vhodné úplne zmeniť spôsob stravovania. Poškodenie čriev sa upraví, keď je strava bohatá na zeleninu, ovocie, strukoviny a obilniny.

Vyvarujte sa čo najviac mliečnym výrobkom a spracovaným mäsovým výrobkom, ako aj jedlám s lepkom. Zdravá prírodná strava poskytuje enzýmy, ktoré pôsobia proti zápalom a znižujú bolesť kĺbov.

2. Maj pod kontrolou svoju telesnú hmotnosť

Arthritis Foundation uvádza, že každý kilogram telesnej hmotnosti sa násobí trikrát v kolenách, a šesťkrát v kĺboch. Toto mimoriadne namáhanie kĺbov spôsobuje, že sa chrupavka ľahšie rozkladá, čím sa zhoršujú príznaky artritídy. Udržiavanie primeranej hmotnosti zmierňuje tlak na kĺby, zmierňuje tuhosť a bolesť.

3. Používaj horúce a studené obklady

Podľa jednej štúdie je použitie chladu alebo tepla prospešné pri zmiernení zápalu a bolesti spôsobenej artritídou. Teplo uľahčuje pohyb, zatiaľ čo za chlad uvoľňuje endorfíny, ktoré vytvárajú pocit pohody.

Zároveň teplota znižuje nervovú reakciu a zmierňuje bolesť. Obkladové vankúšiky sa môžu vyrábať doma pomocou bavlnenej látky naplnenej kukuričnými zrnami, strukovinami, ovsom alebo ryžou, ktoré udržiavajú svoju teplotu po dlhú dobu.

Potom môžeš vankúšik zahrievať v mikrovlnnej rúre alebo peci po dobu niekoľkých minút a ochladzovať v chladničke. Aplikácia tepla by nemala presiahnuť 20 minút, zatiaľ čo chlad by sa mal aplikovať 10 minút.

4. Vyskúšaj masáž pre svoje kĺby

10 Remedies to Relieve Joint Pain

Štúdie skúmali účinky masáže v skupine ľudí s artritídou. Polovica účastníkov dostala typ ľahkej tlakovej masáže, zatiaľ čo druhá polovica dostala stredne silnú tlakovú masáž.

Po 4 týždňoch druhá skupina, ktorá dostávala silnejšiu masáž, pocítila menšie bolesti v postihnutých kĺboch a väčšiu slobodu pohybu.Je to preto, lebo masáž znižuje tvorbu stresového hormónu kortizolu a prenos signálov bolesti v mozgu.

Masáž zvyšuje produkciu serotonínu, čo pomáha zlepšovať náladu. Preto sa odporúča pravidelne masírovať postihnuté kĺby a svaly, pretože to pomáha zmierňovať bolesť spôsobenú artritídou.

5. Konzumuj omega-3

Nedávny štúdia došla k záveru, že omega-3 mastné kyseliny pomáhajú znižovať zápal v tele a regulujú imunitný systém a tiež príznaky artritídy.

Omega-3 majú v tele ďalšiu dôležitú funkciu, zvyšujú metabolizmus a podporujú spaľovanie tukov. Výsledkom je strata hmotnosti. Zmierňuje s atak tlak na postihnuté kĺby, čím sa výrazne znižuje bolesť.

6. Medituj pre svoje kĺby

Meditácia je vhodná na zníženie stresu u ľudí s chronickými chorobami, ako je artritída. Jedna štúdia ukázala, že tí, ktorí praktizujú meditáciu, zlepšujú kvalitu svojho života znižovaním bolesti postihnutých kĺbov, znižovaním rannej stuhnutosti a zmierňovaním zápalu.

Meditácia tiež pomáha ľuďom vyrovnať sa s chorobami a udržiavať aktívny spoločenský život. Meditácia je dôležitá na zmiernenie depresie, ktorá často sprevádza tento druh choroby. Môžeš začať s 10 minútami meditácie denne, až kým nedosiahneš 45 minút alebo toľko času, koľko považuješ za potrebné.

7. Vezmi si vitamín D

10 Remedies to Relieve Joint Pain

Z prieskumov v roku 2016 vyplynulo, že ľudia s artritídou majú nízku hladinu vitamínu D, ktorý pomáha posilňovať kosti a imunitný systém.

Nie je však jasné, či zvýšený príjem znižuje aktivitu ochorenia. V každom prípade je najlepšie udržať si normálnu hladinu vitamínu D v tele.

8. Každý deň si dopraj trochu slnečného žiarenia

Pokiaľ ide o predchádzajúci bod, jedným zo spôsobov absorpcie vitamínu D  je vystavenie sa slnečnému žiareniu. Ožarovanie slnkom, dokonca aj cez šaty a dokonca aj v zamračených dňoch, pomáha telu akumulovať vitamín D.

Ak trpíš artritídou, je potrebné každý deň chodiť na slnko, pričom si dávaj pozor, aby nedošlo k spáleniu. Vedecké dôkazy tvrdia, že ľudia, ktorí žijú v nízkych zemepisných šírkach, kde je málo slnečných dní, a kde je klíma vlhká a daždivá, majú tendenciu trpieť viac bolesťami kĺbov s artritídou.

9. Pridaj do jedla zázvor

Zázvor má hlavnú zložku nazývanú gingerol, ktorá inhibuje látky, ktoré spôsobujú zápal a bolesť kĺbov. Jeho fytochemikálie dokonca prispievajú k zastaveniu progresie artritídy. Okrem toho je bezpečné ho jesť aj z dlhodobého hľadiska.

10. Použi arniku

Arnica je rastlina, ktorá má podľa vedy silné protizápalové účinky. Jej zložky pôsobia proti bolesti, stuhnutosti a zápalom spôsobeným artritídou.

Ukázalo sa, že Arnica Montana je najúčinnejšia pri liečbe symptómov tejto choroby. Môžeš ju kúpiť ako gél alebo krém v organických alebo botanických obchodoch.

Zdroj: Brightside topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen