Zaujímavosti

15 fascinujúcich faktov o Google, o ktorých drvivá väčšina ľudí nemá tušenie

Google

videní: 881

Spoločnosť Google založili Larry Page a Sergey Brin počas PhD štúdia na Stanfordskej univerzite. Google ako taký bol formálne založený 4. septembra 1998 ako súkromná spoločnosť.

Spoločnosť Google vždy robila veci trochu inak. Dokazuje to aj tento rebríček 15 zaujímavých a svojim spôsobom fascinujúcich faktov, ktoré ostávajú v zákulisí megaúspešnej spoločnosti. Stavíme sa, že o väčšine z nich si nemal ani tušenie. My tiež nie. 🙂

1. Googol

Livescience

Livescience

Názov „Google“ je v skutočnosti odvodený z matematického pojmu „googol“, čo je v podstate jednotka, za ktorou nasleduje 100 núl.

2. Pôvodný názov vyhľadávača bol „Backrub“

Musíme uznať, že nový názov je omnoho lepší. Ostáva nám len uvažovať, prečo práve Backrub…

3. Prírodné sekačky trávy

Zamestnanci spoločnosti majú pri pohľade z okna, podľa vlastných slov, veľmi upokojujúci výhľad. Pred budovou sa totiž nachádzajú kozy, ktoré pravidelne „kosia“ trávu.

4. Skúsim šťastie

Niekedy populárna „fičurka“ Skúsim šťastie sa dostáva do úzadia a v niektorých krajinách už nefunguje vôbec. Nahradila ju služba „Instant“ – ide o automatické vyhľadávanie podľa toho, ako píšeš. Vyhľadávač teda rovno ukazuje všetky výsledky. Dôvod je prozaický – peniaze. Spoločnosť tvrdí, že tlačidlo „Skúsim šťastie“ ju ročne pripravilo o 110 miliónov dolárov, pretože automaticky preskočilo všetky reklamy, ktoré sa vo vyhľadávači nachádzajú.

5. Netradičné pracovné inzeráty

Na svojich potulkách internetom si už možno narazil na zaujímavé otázky, ktoré kladie pracovník oddelenia ľudských zdrojov záujemcovi o pozíciu v tejto megaspoločnosti. No možno ešte zaujímavejší je spôsobom, akým Google hľadá svojich budúcich zamestnancov. Spoločnosť používa webový nástroj s názvom foo.bar, ktorý funguje na základe toho, čo vyhľadáš online. Ak Google zistí, že si vyhľadával špecifické termíny, ako napríklad programovanie v Pythone, môže ti zobraziť pracovnú ponuku.

6. Jedna spoločnosť týždenne

pexels-photo-218717

Od roku 2010 Google prevezme priemerne jednu spoločnosť týždenne. Android, Youtube, Waze. a tak ďalej. Všetky tieto spoločnosti majú rovnakého majiteľa.

7. Doodles

Prvou Doodle postavou bol Burning Man 30. augusta 1998. Inšpiráciou bola návšteva festivalu Burning Man v Nevade. Postavička bola pridaná na domovskú stránku preto, aby používateľa informovala, že obaja zakladatelia sú mimo kanceláriu a teda nedokážu odstrániť technické problémy, ako napríklad pád servera. Presne tak, spočiatku sa o chod celého vyhľadávača starali len dvaja ľudia.

8. Súkromné lietadlá s prístupom na neprístupné miesta

Súkromné lietadlá Larryho a Sergeyho majú prístup na pristávacie dráhy v NASA, kde nemajú povolenie pristáť žiadne iné lietadlá.

9. www.googlr.com

Koľkokrát sa ti stalo, že si sa ponáhľal a pri písaní google si sa pomýlil? Či už gogle, gooogle alebo googlr, všetky tieto adresy ťa zavedú na rovnakú stránku. Múdry krok od zakladateľov. 🙂

10. Podpora aj po smrti

Zamestnanci spoločnosti Google majú v Spojených štátoch výhody spojené so smrťou, ktoré zaručia, že pozostalý manžel/manželka dostane 50 % platu každý rok po dobu nasledujúcich desiatich rokov.

11. Jedlo na každom kroku

Podľa interného firemného pravidla spoločnosti nesmie byť žiadna kancelária vzdialená viac ako 150 stôp (takmer 46 metrov) od zdroja jedla. Výsledkom sú tak bufety doslova na každom kroku.

12. Google Mirror

Existuje zrkadlová verzia Google známa ako „Google Mirror“, ktorá zobrazuje všetko ako v zrkadle. Môže to znieť len ako zábavná a zbytočná verzia, no v skutočnosti má svoj veľmi prefíkaný význam. Poslúžila pri obchádzaní Great Firewall v Číne, ktorý zakázal webové stránky spoločnosti.

13. Pomoc s veľkými číslami

Veľké čísla môžu spôsobovať veľké problémy, ak je potrebné ich vysloviť nahlas. No aj pre tento prípad má Google riešenie. Stačí, ak veľké číslo napíšeš do googlu, za ním dáš znak pre rovná sa a napíšeš english. Výsledkom je fonetický zápis daného čísla. Funguje ale iba v anglickom jazyku.

14. Lego

Prvý počítač spoločnosti Google, ktorý slúžil na úschovu dát, bol vyrobený zo stavebnice lego. Nevyzerá to zle, však? 🙂

15. Google bol na predaj v roku 1999

Spoločnosť Exite, ktorej vyhľadávač ponúkli za 1 milión dolárov, ponuku odmietla. Dnes si ale jej vedúci zamestnanci pravdepodobne bijú hlavu o stenu, keďže Google má v súčasnosti hodnotu 300 miliárd dolárov. Tomuto sa povie spraviť naozaj zlé rozhodnutie.

Spoločnosť Google sa stala oveľa viac než len vyhľadávacím nástrojom – prináša inovatívne nápady a skúša nové veci takmer denne. Je ťažké si predstaviť, čomu sa budú venovať v budúcnosti.

Zdroj: scoopwhoop / topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen