Zaujímavosti

10 prípadov, kedy americký zdravotný systém šokoval celý svet

zdravotný systém

videní: 866

Hoci sa Spojené štáty v posledných desaťročiach považovali za najväčšiu krajinu na svete, štatistiky ukazujú, že existujú oblasti, v ktorých sa táto veľmoc môže výrazne zlepšiť. Jednou z nich je aj zdravotný systém…

Vo vojenskej sile a obranných výdavkoch je USA jednoznačne číslom jedna. Ale v iných oblastiach, omnoho dôležitejších pre ľudský blahobyt, ako je vzdelanie, očakávaná dĺžka života, šťastie, rovnosť príjmov a zdravotná starostlivosť, existujú výrazné nedostatky.

Obzvlášť americký systém zdravotnej starostlivosti. Hoci americké nemocnice a zdravotnícke zariadenia sú na svetovej úrovni, sú tiež neuveriteľne drahé a dostupné len tým, ktorí si ich môžu dovoliť. Tu je zoznam desiatich príkladov, ktoré poukazujú na nedostatky súčasného systému zdravotnej starostlivosti, zatiaľ čo americkí politici naďalej hovoria o svojej vízii pre budúcnosť.

1. Americký zdravotný systém

pexels-photo-164661

„Môj otec pracuje v zdravotníctve a tento týždeň bol na odbornej konferencii. Niekto počas prezentácie povedal, že „zdravotný systém nie je nefunkčný, ale funguje presne tak, ako bol navrhnutý – akurát, že nebol navrhnutý pre dobro pacientov.“ Jeho skutočná orientácia je zobrazená na fotografii.

2. Za podržanie si práve narodeného dieťaťa sa platí 39,95 $

3. Priemerná cena operácie bedrového kĺbu

V spojených štátoch táto operácia stojí 40.364 dolárov. Pre porovnanie, v Španielsku je to v prepočte 7.371 dolárov. Ako poznamenal jeden z diskutujúcich, za sumu americkej operácie je možné žiť v Madride plnohodnotný život 2 roky, naučiť sa po španielsky, dať si vymeniť bedrový kĺb priamo v Španielsku a vrátiť sa do USA stále s polovicou peňazí vo vrecku.

4.

adler-2611528_1280

USA: *prevezmú hudbu, športy, jedlo a zvyky takmer od každeho národu na planéte*

Zvyšok sveta: Hej Spojené štáty! Mali by ste prevziať zdravotný systém, ktorý funguje dobre vo zvyšku sveta.

USA: Nie, to by bolo antiamerické!

5.

Podľa istej užívateľky sociálnej siete Twitter mal masový vrah z Vegas „právo“ držať arzenál zbraní, no na druhej strane, lekárske ošetrenie pre jeho preživšie obete bolo „privilégium“.

6. Na druhej strane, je tu Kanada…

Používateľ portálu reddit ironicky ukazuje účet, ktorý mu vystavila kanadská nemocnica po tom, čo jeho žena porodila dcéru.

7. Skutočnosť odrážajú aj seriály

zdravotny_system_4

„Všetko, čo o americkom systéme zdravotnej starostlivosti potrebujete vedieť, je seriál Breaking Bad (Perníkový tatko), v ktorom musí hlavný hrdina variť pervitín, aby si dokázal zaplatiť účty za liečbu rakoviny.“

8. Uber lacnejší ako sanitka

ambulance-1423505_1280

Ako poznamenal jeden z užívateľov siete Reddit, v Spojených štátoch je lacnejšie zavolať si do nemocnice prepravnú službu Uber ako sanitku. Niektorí ľudia dokonca nosia štítky s nápisom „nevolať záchranku“. Na druhej strane, znova je tu Kanada – tá účtuje výjazd sanitky len v prípade, že je vyhodnotený ako neoprávnený, a to sumou 180 dolárov oproti tisícom dolárov v Spojených štátoch. Pár kilometrov dokáže spraviť obrovský rozdiel.

9. Osobný bankrot

Počet ľudí, ktorí sú každoročne nútení vyhlásiť osobný bankrot kvôli medicínskym výdavkom:

Británia: 0
Francúzsko: 0
Japonsko: 0
Nemecko: 0
Kanada: 0

Spojené štáty: 643-tisíc

10. Ak sa to inak nedá, pomôžu dobrí ľudia

Prečo sú Američania takí priateľskí? Podľa Ariany Lenarsky je to jednoduché. Ak nemajú dostatok priateľov, ktorí by im pomohli splatiť nemocničné účty, tak ochorejú a zomrú.

Príkladom je obeť z útoku v Portlande: musela sa obrátiť na crowdfundingovú sieť GoFundMe, aby jej neznámi ľudia pomohli so splatením výdavkov. Pretože Amerika je najlepšia krajina na svete.

Zdroj: boredpanda / topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen