Zaujímavosti

Čierna mačka: Symbol radosti alebo blížiaceho sa nešťastia?

čierna mačka

videní: 698

Na čo myslíš, ak pri tebe prejde čierna mačka? Nešťastie, čarodejnice, poverčivosť? Blížiaca sa skazka a smola? Alebo naopak nádej?

Pokiaľ ide o čierne mačky, neexistuje nedostatok mýtov a povier. Ak ťa táto téma zaujíma, tak si na správnom mieste. Tu je 10 zaujímavých faktov o čiernych mačkách. Do ktorej skupiny ľudí patríš ty? 🙂

1. Šťastie či smola?

pexels-photo-534120

Hoci sa diskutuje o tom, či čierne mačky prinášajú pre ľudí šťastie alebo smolu, zdá sa, že čierny kabát prináša šťastie mačkám. Štúdie uskutočnené národnými zdravotníckymi inštitúciami odhalili, že rovnaké genetické mutácie, ktoré spôsobujú čierne sfarbenie, tiež pomáhajú chrániť mačky pred niektorými chorobami.

2. Žlté oči

black-2944820_1280

Prečo majú niektoré mačky také výrazné žlté oči? Nuž, ide o melanizmus, čo je v podstate opak albinizmu. Jedinec trpiaci melanizmom má prebytok pigmentov, čo sa prejavuje aj vo výraznej žltej farbe očí.

3. Najbohatšia mačka sveta

cat-3040345_1280

Istá čierna mačka drží Guinnessov svetový rekord: stala sa totiž najbohatšou mačkou sveta. Mačka zdedila celý majetok po smrti svojej bohatej majiteľky. Otázka ale znie, čo môže mačka robiť s trinástimi miliónmi dolárov.

4. Čierny kocúr

cat-3062488_1280

Štatisticky je na svete viac čiernych kocúrov než čiernych mačiek. Prečo? Nielenže je kožušinová pigmentácia trochu dominantnejšia u samcov, podľa rôznych povier a mýtov čierny kocúr prináša viac viac šťastia ako jeho rovnako sfarbená nežná polovička. Práve z toho dôvodu sa v niektorých kultúrach obetujú práve čierne sfarbené samice.

5. Čierna mačka v snoch

 cat-233367_1280

Mal si niekedy sen o čiernej mačke? Nuž, tak to máš šťastie! …pravdepodobne. Zatiaľ čo niektorí senoví teoretici uvádzajú čiernu mačku v snoch ako symbol šťastia, iní teoretici tvrdia, že ak sa ti zjaví čierna mačka v sne, mal by si nasledovať svoju intuíciu pri dôležitých rozhodnutiach.

6. Nekonečná mytológia

animalia-3020024_1280

Existuje nespočetne veľa mýtov o čiernych mačkách. Napríklad druidi veria, že čierna mačka je reinkarnovaný človek a je potrestaná za jeho zlomyseľnosti počas života.

7. Mačací záprah

cat-2993409_1280

Podľa istého príbehu cestovala Freyja, bohyňa lásky, krásy a mágie v koči, za ktorý mala zapriahnuté výhradne čierne mačky.

8. Strach majú aj útulky

animals-2939726_1280

Kvôli kultu, ktoré čierne mačky predstavujú na celom svete, ich mnoho zvieracích útulkov vôbec neumiestňuje do ľudskej starostlivosti z obáv, že budú obetované pri rôznych okultných obradoch.

9. Kaviareň čierna mačka

pexels-photo-302280

Hoci v niektorých krajinách sa čierne mačky považujú za symbol smoly, v Japonsku majú vlastnú kaviareň s vlastným hracím kútikom. S čiernymi mačkami sa môžeš pokojne pohrať, zatiaľ čo piješ kávu alebo čaj.

10. Deň čiernych mačiek

cat-2540940_1280

V skutočnosti v Spojených štátoch neexistuje len 1, ale rovno 2 dni na oslavu týchto úžasných a tajomných stvorení: prvý sa oslavuje 17. augusta a druhý 17. novembra.

Zdroj: list25 / topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen