Zaujímavosti

Alcatraz: Bola najbezpečnejšia väznica skutočne taká bezpečná?

Alcatraz

videní: 589

Jedna z najznámejších väzníc na svete – Alcatraz – sa dlho považovala za najbezpečnejšiu. Stvoritelia väznice na malom ostrove pri meste San Francisco vyhlasovali, že útek z väzenia je nemožný. Dôkazom, že sa mýlili, je útek troch väzňov, ktorý je zahalený rúškom tajomstva.

Väznica Alcatraz leží na malom, iba 500 metrov dlhom ostrove, ktorý nazývali „The Rock“, teda skala. Ostrov leží vo vzdialenosti 2,2 kilometra od pobrežia amerického mesta San Francisco. Medzi inými sa v ňom nachádzalo aj krídlo s najväčšou ostrahou.

Aj keď sa mnoho väzňov pokúšalo z väznice Alcatraz utiecť, nepodarilo sa im to. Všetky pokusy o útek či vzbury väzňov boli potlačené, čo slúžilo ako dôkaz bezpečnosti väzenia, z ktorého proste nikto neutečie. Platilo to od prebudovania väzenia vojenských zajatcov na nedobytnú pevnosť v roku 1934. Zmena však nastala takmer o 30 rokov neskôr.

Ako povedal Muhammad Ali – „Nemožné nie je.“

Pokusy väzňov dostať sa z ostrova neutíchali. 11. júna 1962 však nastal prelom. Podarilo sa utiecť 3 väzňom. Frank Morris, John Anglin, a Johnov mladší brat Clarence Anglin zmizli bez stopy. Alcatraz už nebol tým, za čo ho jeho stvoritelia prehlasovali, a od tohto dňa už ani riaditeľ dovtedy najbezpečnejšieho väzenia nemohol spávať pokojne.

Hlavou operácie bol Frank Morris. Vypracoval plán, sledoval zvyky dozorcov a preskúmal celu. Všímal si každý detail. Nič nemohol zanedbať. Prišiel na to, že Alcatraz má predsa len slabinu. Boli ňou mriežky vetracích šácht v každej jednej cele. Keďže neboli dobre upevnené a slaným morským vzduchom zvetrávali, rozhodol sa Morris so svojimi kumpánmi o ich „vydlábanie“ lyžicami či inými nástrojmi, ktoré mali k dispozícii.

By Photograph by D Ramey Logan, CC BY-SA 3.0, Link

By Photograph by D Ramey Logan, CC BY-SA 3.0Link

Útek

11. júna s prácami skončili. Čo presne nasledovalo, nie je známe. Všetko, čo vyšetrovatelia zistili, bolo od iného väzňa, menom Allen West, ktorý mal taktiež utiecť s Morrisovou skupinou. Jeho mriežka sa však v kľúčovom okamihu zasekla, a keď sa mu podarilo dostať na strechu, Morris bol dávno preč.

Plán bol premyslený do posledného detailu. Napríklad vytvorili atrapy z toaletného papiera, ktoré zakryli perinou, aby si dozorcovia mysleli, že sú vo svojich posteliach. Morris s družinou unikli a o ich úteku sa stráž dozvedela až o niekoľko hodín. Napriek poplachu, ktorý v Alcatraze nemal obdoby, sa zločincom na stopu neprišlo ani po niekoľkých týždňoch a ani rokoch.

Zomreli, alebo stále žijú?

Oficiálnym záverom vyšetrovania bola smrť utečencov následkom utopenia v mori. Pri neďalekom ostrove sa našiel drobný majetok bratov Anglinovcov. Ich mŕtvoly však dodnes nik nenašiel. Práve tu sa začínajú špekulácie, či sa im náhodou nepodarilo prežiť a uniknúť. Ak by dnes žili, boli by to starí muži nad osemdesiatkou.

Nové skutočnosti

V roku 2014 sa však objavili informácie od synovcov bratov Anglinovcov, ktorí tvrdili, že ich matka od nich v 70. rokoch dostávala každoročné vianočné pozdravy. Objavila sa aj ich fotografia, na ktorej pózujú na farme v Brazílii. O Frankovi Morrisovi či jeho tele dodnes nie sú známe žiadne ďalšie správy.

Zdroj: BBC | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen