Zaujímavosti

5 najkrvavejších občianskych vojen v moderných dejinách

5 najkrvavejších občianskych vojen v moderných dejinách

videní: 908

Často sa stáva, že konflikt nenastáva medzi dvoma krajinami, ale priamo v krajine. Existuje množstvo dôvodov, kedy v krajine nastáva občianska vojna. Najčastejšie to má na svedomí politika, náboženstvo alebo dokonca aj násilný puč armády.

V nasledujúcom článku ti ukážeme 5 takýchto konfliktov na ktoré doplatili najmä obyvatelia. Behom konfliktov dochádza často k porušovaniu ľudských práv, brzdeniu pokroku, nestabilite ekonomiky a mnoho ďalším problémom. Bohužiaľ, tieto vojny niekedy trvajú aj celé desaťročia.

 

Občianska vojna v Somálsku

Aerial view of a US helicopter as it flies over a Mogadishu residential area.JPEG
By TSGT PERRY HEIMER - http://www.dodmedia.osd.mil/Assets/2000/DoD/DD-SD-00-00802.JPEG, Public Domain, Link

Somálska občianska vojna začala v roku 1991 a trvá dodnes. Vojna nastala po rozpade Barrého vlády v roku 1991. Rozpad mala na svedomí neustále sa zhoršujúca situácia v krajine. Krátko na to sa rozpadla aj Somálska armáda. Jednotliví velitelia sa po zosadení Barrého pustili do seba. OSN sa snažila situáciu upokojiť, no bezvýsledne – po dvoch rokoch boli vojská stiahnuté z krajiny. Situácia v krajine je zlá, krajina sa rozdelila na niekoľko území, ktoré spolupracujú/nespolupracujú s vládou. Tá funguje iba v rámci hlavného mesta Mogadišo. V roku 2006 začal v krajine naberať na sile Zväz islamských súdov, ktorý ovládal väčšinu juhozápadného územia. Pokúšali sa rokovať s vládou o budúcom usporiadaní krajiny. Neúspešne. Od roku 2007 sa konfliktu zúčastňuje armáda USA. Tá upodozrieva zväz zo spolupráce s teroristickou sieťou Al-Kájda.

Civilná vojna v Iraku

Ihneď po udalostiach z 11. septembra 2001 sa Spojené štáty rozhodli zaútočiť na Irak. Dôvodom bol boj proti terorizmu a hľadanie zbraní hromadného ničenia. To malo za následok začatia občianskej vojny, čo smerovalo k vytvoreniu ISIS. Celé to začalo tým, keď ISIS obsadili Fallujah a Mosul. To prinútilo rezignovať premiéra Nouri Al-Maliki. Aj tento konflikt má na svedomí obrovské množstvo utečencov a civilných obetí.

Vzbura Boko Haram

Milice d'autodéfense Nigeria 2015.JPG
By VOA - VOA, Public Domain, Link

Boko Haram je džihádistická skupina, ktorá sa rozhodla v roku 2009 vziať zbrane do rúk a zaútočiť na vládu Nigérie. Do roku 2012 sa v krajine nachádzali rôzne frakcie, ktoré sa postupne tvorili z Boko Haram. Najdominantnejšia a najnásilnejšia frakcia je vedená Abubakarom Shekau. V roku 2015 sa v krajine nachádzali rôzne skupiny Boko Haram, ktoré vstúpili do Al-Kájdy.

Do roku 2013 zomrelo až 1000 ľudí v dôsledku tohto konfliktu. V roku 2014 sa konflikt vystupňoval a úmrtí bolo viac ako 10 000. V súčasnej dobe sa konflikt rozšíril do mnohých iných afrických krajín.

Vojna v severozápadnom Pakistane

PAF Mirage III ROSE hits target with two 500 lb bombs at Falcon Air Meet 2010.jpg
By U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Eric Harris - http://www.defenseimagery.mil/imagery.html#guid=689471bb7bc763c899d08b3503e2a5bddb5dbe0b, Public Domain, Link

Ďalšou vojnou v našom zozname krvavých občianskych vojen v modernej dobe je Vojna v severozápadnom Pakistane. Tento konflikt sa označuje aj ako vojna vo Waziristane. Pakistan je zapojený do ozbrojeného konfliktu so skupinami ako Pakistanské hnutie Taliban (Tehrik Taliban TPP) a ISIS. Všetko sa to začalo v roku 2004, kedy začala vláda hľadať členov Al-Kájdy vo Waziristane. Táto udalosť sa nakoniec vystupňovala do plne ozbrojeného konfliktu. Počet obetí je k dnešnému dňu približne 60 000 a neustále rastie, keďže vojna pokračuje.

Španielska občianska vojna

Bundesarchiv Bild 183-E20569-21, Spanien, Ausbildung durch "Legion Condor".jpg
By Bundesarchiv, Bild 183-E20569-21 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, Link

V rokoch 1936 – 1939 v Španielsku prebiehala Španielska občianska vojna, ktorá je považovaná za jednu z najkrvavejších občianskych vojen v modernej histórii. Konflikt nastal medzi priaznivcami nacionalistov, ktorým velil generál Franco, a demokraticky zvoleným prezidentom. To, čo robí túto vojnu veľmi významnou je to, že bola predohrou druhej svetovej vojny. Nacistické Nemecko podporilo Franca, ktorý nakoniec vládol krajine ako diktátor, zatiaľ čo Sovietsky zväz podporoval opačnú stranu.

Existuje mnoho konfliktov v rámci jednotlivých krajín. Od povstaleckých skupín, ktoré sa snažia získať moc, až po náboženské skupiny, ktoré sa navzájom snažia vyhubiť. Spomenutých je naozaj len málo dôvodov na množné začatie konfliktu. Existujú aj prípady, kedy sa začne občianska vojna prítomnosťou cudzieho vplyvu, ako napríklad podporovanie rôznych skupín zo strany CIA, ktoré môžu chrániť záujmy USA.

Zdroj: wonderslist

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen