Zaujímavosti

TOP 10 pesničiek, ktoré ťa zaručene rozplačú

TOP 10 pesničiek, ktoré ťa zaručene rozplačú

videní: 1.1K

Niekedy môžeš mať z dobrej pesničky husiu kožu. Avšak niektoré zašli ešte o krok ďalej. V tomto zozname nájdeš 10+ pesničiek so zaujímavým príbehom a ešte zaujímavejším textom, ktoré dokážu rozplakať ľudí po celom svete.

Existuje mnoho smutných piesní, ktoré vznikli možno účelovo, možno nimi ich autori chceli vyjadriť svoj smútok. Za všetky spomenieme baladu od metalovej skupiny Avenged Sevenfold – So Far Away na počesť ich zosnulého bubeníka, či nestarnúcu legendu od The Beatles – Yesterday,  alebo popovú baladu z roku 1995 s názvom I Will Remember You od Sarah McLachlan. Tie sa však nedostali do tohto rebríčka z jedného jediného dôvodu: sú pesničky, ktoré ťa dokážu rozplakať ešte viac.

10. The Rolling Stones – Wild Horses (1971)

Zostáva záhadou, pre koho bola napísaná prvá pieseň v tomto rebríčku. Najpravdepodobnejšia je však Marianne Faithfull, hoci pieseň môže byť spojená aj s Biancou Jagger, či synom Keitha Richardsa Marlonom. Jedno je však jasné – nech už bola táto pieseň adresovaná komukoľvek, ide o nestarnúci kus hudby, ktorý rozplakal celé generácie. Mickov výrazný hlas tomu dodáva ten pravý šmrnc.

9. Simon & Garfunkel – The Sound of Silence (1965)

Deviate miesto patrí jednej z najznámejších skladieb modernej hudby. Táto pieseň, zložená krátko po atentáte na Kennedyho, sa stala symbolom vojny vo Vietname. Kombinácia vokálov s vysokými tónmi má stále rovnaký účinok, ako pred polstoročím.

8. Pink Floyd – Wish You Were Here (1975)

Titulná skladba ich albumu z roku 1975 s názvom „Wish You Were Here“ bola napísaná pre zakladajúceho člena Pink Floyd, Syda Barretta, v reakcii na jeho údajný boj so schizofréniou. Celý album rozoberá túto tému.

7.  Mariah Carey & Boyz II Men – One Sweet Day (1995)

Jedna z komerčne najúspešnejších skladieb tohto zoznamu. Táto pieseň vládla rebríčkom kolosálnych 16 týždňov. Pritom bola zložená a nahratá len počas niekoľkých dní. Pop divu Mariah Carey dopĺňa R&B kvartet Boyz II Men. Skladba pripomína všetky pominuteľnosti života a nabáda nás, aby sme ďakovali za životy, ktoré máme.

6. Mike + The Mechanics – Living Years (1988)

Pokračovanie témy z predchádzajúcej skladby – táto balada z 80-tych rokov pozdvihla otázku života a smrti a sumarizuje hlavolam života piatimi slovami: „Keď umrieme, bude príliš neskoro.“ Konkrétne ide o puto medzi chlapcom a jeho otcom, avšak myšlienka je použiteľná pre takmer akýkoľvek vzťah.

 

5. Elton John – Candle In the Wind (1974)

Pieseň pôvodne napísaná na pamiatku Marilyn Monroe je viac prepojená s Princeznou Dianou po tom, čo ju Elton spieval na jej pohrebe. Hoci životy oboch žien boli tragicky krátke, pieseň prežila mnoho generácií. Je dostatočne emotívna aj bez súvislostí, ale fakt, že vzdáva hold dvom ikonickým ženám a osobnostiam vôbec, ktoré umreli príliš mladé – to je elégia najvyššieho rádu.

4. Jeff Buckley – Hallelujah (2007)

Táto pieseň bola silná, keď ju pôvodne spieval Leonard Cohen… avšak, keď sa jej chopil Jeff Buckley, nielenže poslucháčom stoja chlpy na celom tele, ale je takmer nemožné nepustiť minimálne jednu malú slzu. V jeho hlase je cítiť úzkosť, ktorú nie je možné predstierať – to nie je len spev, skutočne máš pocit, že on týmto slovám naozaj rozumie a prežíva ich. Neskutočný talent, o ktorý svet prišiel príliš skoro. A táto pieseň je jeho dedičstvom.

3. R.E.M. – Everybody Hurts (1993)

Dostávame sa k tretiemu miestu. Tu už je skutočné nemožné minimálne sa nezamyslieť nad životom. „Everybody Hurts“ sa stala základom soundtrackov k modernému životu. Pôvodne bola pod záštitou charity napísaná pre každého, kto uvažuje o samovražde. Táto pieseň nielen prináša slzy, ale navyše zachraňuje životy. Podľa textu „všetci plačeme“ a tí emotívnejší z nás práve pri tejto piesni.

2. Johnny Cash – Hurt (2003)

Pieseň pôvodne napísal Trent Reznor zo skupiny Nine Inch Nails. Skladby s názvom „Hurt“ sa ujal legendárny Johnny Cash o niekoľko rokov neskôr. Prináša v nej spomienky na svoju minulosť pod studenou, drsnou žiarou reflektorov jeho prítomnosti. Cash bol pri nahrávaní piesne veľmi krehký a navždy tento svet opustil sedem mesiacov po jej vydaní. Bonusom je jednoduchý, ale skvelý klip symbolizujúci nezastaviteľné plynutie času. Pomaly sa blížime k vrcholu emocionality v hudobnom priemysle.

1. Eric Clapton – Tears in Heaven (1992)

Je pravdepodobné, že pri prečítaní názvu tohto článku ti na um prišla práve táto pieseň. Neexistuje preto iná možnosť, ktorá by bola namiesto Tears in Heaven na prvom mieste. Eric Clapton vytvoril neuveriteľne dojemný kus hudby inšpirovaný veľkou osobnou tragédiou. Keď jeho 4-ročný syn tragicky zomrel, celý svet by pochopil, keby Clapton už nikdy nevzal do ruky gitaru. Ale on to urobil a navyše bol schopný vyprodukovať skladbu, ktorá je minimálne taká skvelá, ako je dojemná. Pripomína nám tých, ktorí nás už opustili a je zhudobnením všetkých slov, ktoré by sme im chceli povedať, no nejde to.

Zdroj: WatchMojo

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen