TOP 10

TOP10 jednoduchých zmien, ktorými zachránime Zem!

Zem

videní: 748

Vedci sa domnievajú, že Zem vznikla pred 4,5 miliardami rokov. Tretia planéta od Slnka je v súčasnosti jediným astronomickým objektom, o ktorom je známe, že má inteligentný život. Po väčšinu histórie našej planéty jej existencii nebránila ľudská činnosť. Až na začiatku 20. storočia začala Zem pociťovať negatívne účinky ľudskej činnosti. Zemská klíma sa za posledných sto rokov mení alarmujúcou rýchlosťou. Negatívne účinky globálneho otepľovania zničia aj ľudský život. Musíme zmeniť spôsob, akým žijeme svoje životy, aby sme mohli bojovať proti zmene klímy. Znie to nemožne? Jednoduché vyladenie niekoľkých aspektov tvojej každodennej rutiny by mohlo mať pozitívny vplyv na našu Zem. Ak sa všetci spoja, aby urobili zmenu, mohol by z toho mať úžitok celý svet.

1. Odpoj elektronické zariadenia

Nájdite si chvíľku na rozhliadnutie sa okolo seba; koľko zariadení je zapojených a ktoré sa nepoužívajú? Mnoho ľudí si neuvedomuje, že aj keď je zariadenie vypnuté, stále využíva energiu. Takmer štvrtina celkovej spotreby energie v domácnosti sa zbytočne spotrebúva na spotrebiče v pohotovostnom režime. Zoskupenie zariadení na jeden rozvodový kábel vám môže uľahčiť ich hromadné vypínanie a zapínanie.

2. Začni kompostovať

Kompost je proces rozkladu organických látok. Sir Albert Howard, anglický botanik, je považovaný za otca organickej metódy. Medzi výhody kompostovania patrí bohatá pôda, ktorá pomáha znižovať choroby rastlín, znižovať potrebu chemických hnojív a znižovať emisie metánu zo skládok. Na rôznych stránkach si môžeš kúpiť vlastný kompostér na odpad z kuchyne už za menej ako 30 dolárov.

3. Recykluj

Recyklácia sa môže zdať ako moderný koncept. Väčšina verejnosti verí, že sa začala v environmentálnom hnutí 70. rokov. Ľudia však v skutočnosti recyklujú tisíce rokov. Recyklácia je jednoduchý a prístupný spôsob, ako znížiť množstvo odpadu zasielaného na skládky.

4. Oblečenie per studenou vodou

Niektoré spôsoby boja proti globálnemu otepľovaniu sú ťažšie ako iné. Zmena dennej rutiny nie je vždy jednoduchá. Ľudia si zvyknú robiť niečo určitým spôsobom a stane sa to zvykom. Pranie oblečenia studenou vodou je však jedným z najjednoduchších spôsobov, ako pozitívne ovplyvniť životné prostredie a našu Zem. Takmer 90 percent energie použitej na pranie oblečenia sa míňa na zohriatie vody.

5. Pestuj si vlastné jedlo

Obchody s potravinami majú tendenciu zobrazovať iba pekne vyzerajúce produkty. Výsledkom je, že každý rok plytvajú miliardami ton potravín. Množstvo energie potrebnej na výrobu a prepravu tohto jedla je tiež zbytočné. Pestovaním vlastného jedla znížiš nielen plytvanie potravinami, ale tiež zlepšíš zdravie svojej rodiny. Nepotrebuješ dokonca ani pole či záhradu, mnoho potravín si vypestuješ ľahko aj na balkóne.

6. Nos si vlastné nákupné tašky – Zem sa ti poďakuje

Krajiny ako Keňa, Mali, Uganda a Maroko, len aby sme vymenovali aspoň niektoré, majú všetky plastové tašky zakázané. V Anglicku väčšina obchodov neponúka plastové tašky, pretože od ľudí sa očakáva, že si prinesú svoje vlastné opätovne použiteľné tašky.

7. Maj svoju vlastnú opakovane použiteľnú slamku

Vedci zistili, že opakovane použiteľné slamky výrazne znižujú znečistenie našich oceánov. Sú tiež ekonomicky výhodnejšie ako slamky na jedno použitie. A navyše sú naozaj trendy!

8. Hovor o klimatických zmenách

Komunikácia je mocným nástrojom. Keď ľudia diskutujú o problémoch, urobia prvý krok k zmene. Aktivisti v oblasti globálneho otepľovania naliehajú na verejnosť, aby naďalej hovorila o negatívnych účinkoch skleníkových plynov na našu atmosféru. Verejné diskusie môžu pomôcť transformovať kultúru. Hovoriť o týchto problémoch môže ľudí tiež vzdelávať a šíriť informácie o jednoduchých spôsoboch, ako pomôcť.

 9. Nakupuj oblečenie v second hand obchodoch

Dávať použitému oblečeniu druhú šancu môže byť vzrušujúce a tiež ti pomôže ušetriť peniaze. Nákup oblečenia z druhej ruky je tiež udržateľnejší.

10. Jazdi menej autom

Priznajme si to: autá zefektívňujú život. Môžu nás vziať z bodu A do bodu B v priebehu niekoľkých minút. Napriek tomu, aké užitočné sú, je znečistenie automobilmi jednou z najväčších príčin globálneho otepľovania. Ak sa zbaviť auta nie je možné, skús spolujazdu s kolegami do práce, alebo aspoň jazdi na bicykli do blízkych miest.

Zdroj: List25 topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen