Tipy a triky

Spánok je veľmi krehký. Tieto zlozvyky ho narúšajú!

spánok

videní: 1.0K

Ak ti zaspávanie trvá dlhšie ako 30 minút alebo ak sa zobudíš a nevieš zaspať 20 minút uprostred noci, musíš zlepšiť kvalitu spánku. Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je zabezpečiť, aby tvoje každodenné návyky neovplyvňovali tvoj spánok. 

 Sledovanie obrazovky pred spaním

8 Everyday Habits That Are Wrecking Your Sleep

Tvoj mozog potrebuje pokojné aktivity pred tým, ako pôjde do postele, aby sa pripravil na dobrý nočný spánok. Televízia často príliš stimuluje mozog, čo môže spôsobiť úzkosť bez toho, aby si si to uvedomil. Emisie modrého svetla blokujú produkciu melatonínu, hormónu, ktorý je zodpovedný za spánok. Preto je ťažšie upadnúť do hlbokého spánku.

Tip: Vypni telefón (alebo akúkoľvek inú obrazovku) 30 minút pred spaním a prečítaj si knihu alebo si oddýchni.

Nemáš stabilný spánok

Náš organizmus rád spí v presných cykloch. Zlyhanie, aj raz, môže mať veľký vplyv na kvalitu spánku po celé dni. To neznamená, že sa musíš každý deň prebudiť o 7:00. Nočné sovy prirodzene chodia spať po polnoci a prebudia sa neskôr.

Tip: Zisti, aký je tvoj ideálny spací cyklus a drž sa ho.

Prejedanie pred spaním

Ak ješ svoj obed, teda najväčšiu porciu dňa, po 15:00, znamená to, že si jedol neskoro. Niekoľko štúdií ukázalo, že existuje súvislosť medzi neskorým jedlom a kyslým refluxom a poruchami trávenia, čo zasa ovplyvňuje kvalitu spánku. Neskoré stravovanie súvisí aj s problémami so stratou hmotnosti a obezita môže spôsobiť spánkové apnoe a iné poruchy spánku.

Tip: Vyhni sa veľkému jedlu 3 hodiny pred spaním. Dezerty a nezdravé jedlá sa nejedia večer. Vypi si radšej čaj z harmančeka bez cukru.

Ignorovanie tvojej kofeínovej hranice

Kofeín podnecuje telo k presvedčeniu, že to nie je unavené, a hoci sa účinok môže po niekoľkých hodinách vytratiť, telo má ešte stále veľa kofeínu, s ktorým sa musí vysporiadať, a to aj ďalších 10 hodín po tvojom espresse. Mnoho ľudí si, žiaľ, neuvedomuje, že káva nie je jediný nápoj s kofeínom. Čokoláda, energetické nápoje, väčšina čajov a cola sú poskytovateľmi kofeínu. Dokonca aj horúce kakao obsahuje dostatok kofeínu, aby zabránilo zdravému spánku.

Tip: Obmedz spotrebu kofeínu a konzumuj ho ráno.

Odloženie budíka

O tom, že odloženie budíka je zlé pre zdravie, bolo podniknutých mnoho štúdií.  Takéto posúvanie v skutočnosti zvyšuje hladiny kortizolu, známeho tiež ako stresový hormón.

Tip: Mysli na zobudenie ako na rituál. Musíš byť schopný zobudiť sa uvoľneným spôsobom, aby si mohol začať svoje dni s nízkou úrovňou stresu. Vypočítaj si spánkové cykly a podľa toho nastav budík.

Zlá strava

8 Everyday Habits That Are Wrecking Your Sleep

Podľa jednej štúdie súvisí nižší príjem vitamínov A, B1, D, horčíka, vápnika a zinku so slabým spánkom. Ďalšia štúdia ukazuje, ako vysoko kalorická strava súvisí so slabým spánkom, zatiaľ čo strava zameraná na zvýšenie spotreby vlákniny môže z dlhodobého hľadiska prospieť lepšiemu spánku.

Tip: Jedz viac ovocia a zeleniny. Vyber si celé zrná a ryžu a vyhni sa nezdravým alebo spracovaným potravinám s vysokým obsahom cukru.

Necvičíš

Prekvapivo sa nevykonalo veľa štúdií, ktoré by dokázali, či súvisí nespavosť S nedostatkom cvičenia. Vykonané štúdie naznačujú, že aeróbne cvičenie so strednou intenzitou skrátilo čas, ktorý účastníci potrebovali na zaspanie, ale celkovo až po 24 týždňoch cvičenia dospelí s nespavosťou zaspali rýchlejšie, spali o niečo dlhšie a mali lepšiu kvalitu spánku ako predtým.

Tip : Cvič ľahko každý deň. 30 minút chôdze sa už počíta ako mierne intenzívne aeróbne cvičenie. Môžeš tiež skúsiť využiť hromadnú dopravu alebo bicykel namiesto toho, aby šiel autom.

Chaotická spálňa

Spánok e dôležitý pre deti aj dospelých. Preplnená miestnosť môže podľa štúdie spôsobovať stres.

Tip: Nenechávaj vo svojej izbe papiere, knihy alebo elektroniku súvisiacu s prácou. Čím menej veci máš v spálni, tým lepší tvoj spánok bude.

Zdroj: Brightside topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen