Foto

Historické zábery, z ktorých budeš mať zmiešané pocity

historické zábery

videní: 601

Vďaka umeniu fotografie môžeme vidieť a pamätať si minulosť. Presne vieme, ako vyzerali predkovia z britských kráľovských rodín či ktoré plavky boli považované za neslušné pred storočím. Tu sú historické zábery, ktoré v tebe vyvolajú obdiv aj smútok zároveň. Možno ti povedia príbehy, ktoré si nikdy predtým nepočul…

Ruský cár Nikolaj II., kráľ Eduard VII., cisárovná Alexandra Feodorovová s veľkovojvodou Olgou Nikolaevnou a kráľovnou Viktóriou, 1896

historické zábery

Nie je žiadnym tajomstvom, že väčšina kráľovských rodín v Európe bola prepojená. Na tejto fotografii môžete vidieť nielen členov kráľovských klanov, ale rodinu. Kráľovná Viktória bola babičkou Alexandry Feodorovovej spolu s kráľom Eduardom VII., ktorý bol strýkom Nikolaja II.

historické zábery

Zaujímavé je, že podobnú uniformu, ako má Nikolaj II. mal na sebe aj princ Harry na svojej svadbe. Príbuzní britských kráľovských rodín môžu byť v britskej armáde hlavnými plukovníkmi, a preto mohol Nikolaj II., ktorý bol hlavným plukovníkom kráľovského pluku škótskych drakov, nosiť túto uniformu.

Madame Decourcelle, prvá taxikárka v Paríži, 1909

historické zábery

Madame Decourcelle bola taxikárkou a mala aj licenciu na jazdu na koni. Zrejme musela prekonať veľa prekážok na ceste k jej snu. V súčasnosti nikoho neprekvapuje, že vidí ženu za volantom vozidla Uber, ale vtedy ženy museli doslova bojovať o svoje právo robiť také samozrejmé veci ako je riadenie vozidla.

historické zábery

Ženy v Európe mohli už v roku 1909 jazdiť, zatiaľ čo ženy v iných častiach nášho sveta získali právo riadiť vozidlo až o viac ako 100 rokov neskôr.

Ženy na pláži v New Jersey boli zatknuté kvôli svojim neslušným plavákom, 1920

historické zábery

Policajti v roku 1920 mali pravdepodobne menej práce ako ich kolegovia v súčasnosti. Pretože pred sto rokmi strážcovia zákona a poriadku nielen chytali zločincov, ale išli aj po dámach v takzvaných „neslušných“ plavkách. Zaujíma nás, čo by robili títo policajti, ak by videli ženy v moderných bikinách!

Matka migrantka, 1936

historické zábery

Táto ikonická fotografia, ktorú vytvorila fotoreportérka Dorothea Lange, ju urobila slávnou, ale bohužiaľ žena z fotografie z nej nič nezískala. Táto žena sa volá Florence Owens Thompson, v čase streľby mala 32 rokov a bola matkou desiatich detí. Po tom, ako sa fotografia Florencie stala senzáciou, vláda poslala pomoc do tábora, aby zabránila hladomoru. Bohužiaľ, v tom čase Florence a jej deti opustili oblasť.

historické zábery

Dobrou správou je, že Florencia prežila Veľkú hospodársku krízu a vychovala všetky svoje deti. Zobrala akúkoľvek prácu a vždy sa ubezpečila, že jej deti majú čo jesť, aj keď pre seba nemala nič. Florencia zomrela vo veku 80 rokov a stala sa živým príkladom materinskej lásky.

Ella Fitzgerald a Marilyn Monroe, 1954

historické zábery

Od smrti Marylininej uplynulo už 60 rokov, no stále existujú ľudia, ktorí o nej hovoria negatívne. Dokážeš si predstaviť, ako jej ľudia závideli, keď bola nažive? Marylin Monroe nebola hlúpa a jej súkromný život bol oveľa skromnejší ako život mnohých celebrít, ktoré žijú dnes.

Marylin nenávidela rasizmus a diskrimináciu voči afroamerickému ľudu. Tento nepríjemný jav bol v 50. rokoch veľmi bežný. Presvedčila majiteľa nočného klubu Mocambo v Los Angeles, aby zamestnal herečku Ellu Fitzgeraldovú s tým, že sa Marylin každoročne ukáže v klube a ona svoj sľub dodržala.

historické zábery

Ella Fitzgeraldová priťahovala veľa pozornosti médií a potom už nemusela spievať v malých jazzových kluboch. Ella povedala: „Dlhujem Marilyn Monroe skutočne veľa … bola to nezvyčajná žena – predbehla svoju dobu. A ona to nevedela.“

Abebe Bikila, atlét z Etiópie, ktorý sa stal šampiónom olympijského maratónu, keď bežal naboso, 1960

historické zábery

Abebe Bikila bol posledným, ktorý bol zaradený do olympijského tímu v Etiópii – nahradil člena tímu, ktorý sa zranil. Abebe nemal v pláne behať bosý. Nakúpil nové bežecké topánky, ale nesadli mu dobre a robili mu otlaky. Nakoniec sa rozhodol, že pobeží naboso. Vyhrá maratón a vytvoril nový olympijský rekord.

Zatknutie Davida Bowieho, 1976

historické zábery

Keby bola medzi väzňami súťaž krásy, David Bowie mal všetky predpoklady na to, aby ju vyhral. Mnoho hudobníkov malo v mladom veku problémy so zákonom, vrátane Bowieho. Bowieho väznenie však bolo pomerne krátke – vo väzbe zostal len niekoľko hodín, ale jeho fotografia sa stala súčasťou histórie.

Zdroj: Brightside | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen