Zaujímavosti

Ako sa zdravia ľudia z rozličných krajín?

Ako sa zdravia

videní: 1.9K

Ak sa chystáš vycestovať to úplne neznámej krajiny prvýkrát, v hlave máš mnoho nezodpovedaných otázok. Ako tam ľudia hovoria? Aké sú zvyky? Ako sa zdravia? Na túto otázku tu pre teba máme odpoveď. 🙂

1. Spojené štáty

pexels-photo-541523

V Amerike je bežnou uvítacou praxou pre novo zoznámených jednotlivcov podať si ruky. V angličtine je tento spôsob pozdravu známy aj ako „handshake“. Kľúčovým k úspechom je podať správnu ruku: ak protistrana ponúka pravú, tak pravú, ak ľavú, tak ľavú. Dĺžka podania ruky je individuálna a trvá tak dlho, kým tento pozdrav nezačne byť vyslovene trápny.

2. Filipíny

V tejto krajine je zvykom krásne gesto s názvom Mano, ktoré ukazuje rešpekt voči starším. Mladšia strana vezme ruku staršieho a pritisne si ju na čelo. Tento akt sa v prenesenom význame môže chápať aj ako žiadosť o požehnanie.

3. Japonsko

Japonci sa vzájomne zdravia s hlbokým úklonom. Hĺbka a trvanie úklonu závisia od konkrétnej situácie, ako je napríklad pozícia protistrany. Kľúčom k úspechu je pozerať sa dole spolu s úklonom a nedvíhať zrak na protistranu.

4. India

namaste-1935938_1280

Indovia hovoria slovo „Namaste“ počas toho, ako k sebe spínajú dlane.

5. Thajsko

Podobne, ako v Indii, aj v Thajsku sa používa pozdrav so vzopnutými dlaňami, ktorý pripomína modlenie. Thajský pozdrav, ktorý sa nazýva „wai“, sa kombinuje s jemným úklonom. V Thajsku je tento pozdrav prejavom rešpektu a ak ti niekto pozdraví spôsobom wai, je slušné mu rovnako aj odzdraviť.

 

6. Francúzsko

Vo Francúzsku je zvykom na zoznámenie/privítanie pobozkať sa na obe líca.

7. Nový Zéland

Maori na Novom Zélande sa zdravia prostredníctvom tradičného gesta „hongi“. Ide o milý pozdrav, pri ktorom sa dvaja ľudia vzájomne dotknú nosmi a čelami. 🙂

8. Saudská Arábia

V Saudskej Arábii sa zdraví frýzou „As-salamu alaykum“, čo znamená „mier s tebou“. Obvykle potom nasleduje „eskimácky bozk“ a vzájomné položenie ruky na rameno.

9. Grécko

Typickým gréckym mužským pozdravom je jemné potľapkanie po pleci alebo chrbte.

10. Tibet

Tibeťania sa vzájomne zdravia vyplazením jazyka. Tento pozdrav mám hlbší význam – ukazujú si tak, že nie sú reinkarnáciou neľútostného tibetského kráľa z 9. storočia, ktorý bol notoricky známy tým, že mal čierny jazyk.

Zdroje: 9GAG / topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen