Foto

TOP 10: Pravý význam vecí, ktoré používaš každý deň

pravý význam

videní: 1.2K

Zamyslel si sa niekedy, prečo má PIN kód k tvojej bankomatovej karte 4 číslice? Alebo prečo nie sú písmená na klávesnici usporiadané podľa abecedy? Toto je pravý význam 10 vecí, ktoré používaš každý deň. Doteraz si možno ani netušil, prečo je to tak a na čo to slúži. 

1. Prečo nie sú písmenká na klávesnici zoradené podľa abecedy?

pravý význam

Niektorí ľudia si myslia, že toto usporiadanie bolo vytvorené tak, aby sme jednoducho dosiahli na najčastejšie používané klávesy. Z jednej strany je to pravda, ale je za tým aj niečo iné. Na starých písacích strojoch boli písmenká zoradené abecedne. Toto rozmiestnenie však spôsobovalo, že sa kladivká stroja o seba zasekávali, keďže písmená, ktoré nasledujú v slovách často za sebou, boli uložené blízko pri sebe. Preto bolo potrebné takéto písmená uložiť ďalej od seba. Tak vzniklo QWERTY usporiadanie klávesnice. Nie je síce dokonalé, no ľudia si už natoľko zvykli, že to nechcú meniť.

2. Prečo sa zmrzlina predáva v kornútku, ktorý má tvar kužeľa?

pravý význam

Niekedy sa zmrzlina predávala v sklenených pohároch, ktoré boli v lepšom prípade aspoň opláchnuté pred ďalším použitím. Vynález vaflového kornúta prišiel v roku 1904. Môže za to extrémne horúce leto a jedna preplnená zmrzlináreň. V jeden teplý deň už predavač nemal ďalšie voľné poháre, a tak zaimprovizoval. Rýchlo chytil jednu vaflu a skrútil ju do kužeľa. Potom do nej zákazníkovi naservíroval zmrzlinu. S týmto vynálezom boli spokojní najmä lekári, lebo vďaka zle umytým pohárom sa v tej dobe rýchlo šírila tuberkulóza.

3. Prečo majú svetre záplaty na lakťoch?

pravý význam

Tento módny trend sa spočiatku objavoval výlučne na vojenskom oblečení. Vojaci sa museli plaziť po lakťoch v zákopoch a tkanina sa príliš opotrebúvala. Preto boli lakte pokryté extra vrstvou tkaniny. Neskôr si túto vychytávku osvojili aj lovci, ktorým bola vďaka tomu streľba pohodlnejšia a šetrili tiež textílie. Po 50-tych rokoch si túto myšlienku zapožičali študenti na mnohých amerických univerzitách a premenili ju na skutočný módny trend.

4. Čo je malá čierna bodka medzi fotoaparátom a bleskom na iPhone?

pravý význam

Malá čierna bodka medzi bleskom a fotoaparátom na iPhone je mikrofón s potlačením šumu. Bol umiestnený tak, aby filtroval okolitý šum z výsledného zvuku, čo je obzvlášť užitočné v hlučnom prostredí.

5. Prečo majú tenisky gumovú špicu?

pravý význam

Tenisky boli kedysi predovšetkým obuv pre basketbalistov a gumový kryt slúžil na ochranu prstov pred nehodami počas hry. Na rozdiel od terajších tenisiek bol tamojší „kryt prstov“ vyrobený z veľmi tvrdej gumy. Navyše špička topánok mala pôvodne tmavšiu farbu. Biela vznikla ako dekorácia pre moderné tenisky.

6. Čo je táto valcovitá vec na nabíjačke?

pravý význam

Táto malá vec sa správne nazýva Feritový filter. Feritový filter má za úlohu potlačiť rušivé interferencie na napájacom kábli. Inými slovami : Izoluje zariadenie od elektromagnetického šumu.

7. Aký je pravý význam hrbolčekov na sklenenej fľaši?

pravý význam

Nie sú to znaky pre nevidiacich, ako si si možno myslel. Pravý význam týchto bodiek je omnoho prozaickejší. Používajú sa na označenie formy a chybného balenia.

8. Prečo je parka na zadku rozdelená?

pravý význam

Parka je jedným z najbežnejších typov vrchného odevu medzi mladými. Už si si niekedy všimol, že niektoré parky majú rozdelenú zadnú časť? Moderná parka pochádza z typu oblečenia noseného armádou v 50. rokoch. Chvosty ich kabátov boli oveľa dlhšie, aby ich mohli oviazať okolo členkov a zostať dlhšie v teple.

9. Prečo ma PIN kód 4 číslice?

pravý význam

Škótsky vynálezca James Goodfellow v roku 1996 prišiel s myšlienkou vytvorenia PIN kódu na ochranu prístupu k bankových účtom ľudí. Spočiatku PIN obsahoval 6 číslic. Ale manželka Goodfellowa sa sťažovala, že ho stále zabúda. Preto ho skrátil na modernú verziu štvorciferného kódu.

10. Prečo má „Turbo“ žuvačka svoj typický tvar?

pravý význam

Ukázalo sa, že tvar tejto legendárnej žuvačky z 90. rokov napodobňuje tvar stopy pneumatík vozidla.

Zdroj: Brightside | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen