Zaujímavosti

Reálna podobizeň historických osobností: Tak vyzerali Bach či Nefertiti!

podobizeň

videní: 1.9K

V dobe, keď ešte neexistovali fotoaparáty, sa ľudia nechávali zvečniť maliarom na plátno. Nie každý maliar bol však natoľko talentovaný, aby dokázal človeka zobraziť do detailov presne. Alebo sa len ponáhľal alebo mal radšej abstraktné diela. Možno dostal príkazom obraz trocha vylepšiť. Doteraz sme podobizeň slávnych historických osobností mohli vidieť len na takýchto obrazoch.

Dnes je veda už omnoho viac vyspelá a z pozostatkov kostí človeka dokážu vedci určiť nielen jeho vek, váhu či výšku, ale aj podobizeň. Znie to neuveriteľne? Tieto 3D obrazy dávno mŕtvych ľudí vyzerajú, akoby boli živé. A ty sa môžeš konečne pozrieť, ako naozaj vyzerali. Budeš prekvapený!

Henry IV. z Francúzska

Henry IV bol francúzsky kráľ, ktorý vládol medzi rokmi 1589 a 1610. Bol známy ako veľmi dobrý kráľ, lebo sa naozaj zaujímal o blaho svojich poddaných. Aj napriek tomu bol zavraždený fanatickým katolíkom. Jeho reálnu podobizeň zhotovil Philippe Froesch na základe lebky.

podobizeň

Ava

Ava bola žena z bronzovej doby, ktorá zomrela pred 3700 rokmi. Bola nájdená v nezvyčajnom hrobe. Namiesto toho, aby bola pochovaná v pôde, ako bolo v tej dobe zvykom, bolo posledné miesto odpočinku Avy vyrezané v pevnej skále, čo naznačovalo, že je výnimočná. Jej podobizeň vytvorili škótska archeologička Maya Hoole a forenzná umelkyňa Hew Morrison.

podobizeň

500 rokov starý Dublinčan

V roku 2014 archeológovia našli pozostatky muža, ktorý zomrel pred 500 rokmi. Bola to jedena zo 4 nájdených kostier, z ktorých všetky vykazovali známky detskej podvýživy a ťažkej práce, čo naznačuje, že všetci nájdení boli chudobní. Lebka spomínaného muža bola dobre zachovaná, použili ju teda na rekonštrukciu mužovej podobizne.

podobizeň

Mikuláš Koperník

Koperník bol jedným z najznámejších renesančných matematikov a astronómov, ktorí formulovali model vesmíru, v ktorom Zem obiehala okolo Slnka a nie naopak. Zomrel vo veku 70 rokov. Poľský forenzný tím túto tvár zrekonštruoval z jeho pozostatkov.

podobizeň

Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) bol skladateľom a hudobníkom barokového obdobia, ktorý je považovaný za jedného z najväčších skladateľov všetkých čias. Škótska antropologička Caroline Wilkinsonová spravila merania Bachových tvárových kostí, aby vytvorila hodnoverný 3D obraz jeho tváre.
podobizeň

Muž z ranného neolitu

Rekonštrukcia hlavy z raného neolitu bola založená na kostre dospelého muža vykopaného v roku 1863 v Winterbourne Stoke, Wiltshire. Odborníci vytvorili podobizeň štíhleho muža, ktorý zomrel ako 40 ročný asi pred 5500 rokmi (500 rokov predtým, ako bola postavená prvá skala v Stonehenge).

podobizeň

Nefertiti

DNA testy ukázali, že neznáma múmia, ktorú našli vedci, je Tutanchamonova biologická matka a zároveň sestra jeho otca. Najpravdepodobnejšie je, že ide o kráľovnú Nefertiti – symbol krásy. Paleontologička Élisabeth Daynès skenovaním múmie zrekonštruovala jej tvár.

podobizeň

Maximilien de Robespierre

Bol jedným z organizátorov zosadenia a popravy kráľa Ľudovíta XVI a jeho manželky Márie Antoinetty (1793), a teda mal významnú úlohu vo Francúzskej revolúcii. Bol popravený gilotinou 28. júla 1794 vo veku 36 rokov. Historici skúmali nielen to, ako naozaj vyzeral, ale aj jeho zdravotný. Okrem iného zistili, že deň pred popravou utŕžil strelné zranenie v oblasti čeľuste.

podobizeň

Robert Burns

Robert Burns (1759 – 1796) bol škótsky básnik a textár. Zomrel vo veku 37 rokov v meste Dumfries, Škótsko. Výskumníci použili jeho lebku na vytvorenie 3D reprodukcie, aby Burnsa priviedli „opäť k životu“.

podobizeň

John de Strivelyn

John de Strivelyn (známy tiež ako John Stirling) bol stredovekým škótskym rytierom, ktorý zomrel v roku 1378. Jeho pozostatky boli nájdené na Stirlingskom zámku pod stratenou kráľovskou kaplnkou z 12. storočia. Univerzita v Dundee pracovala na pozostatkoch Johna, aby vytvorila trojrozmerný obraz toho, ako vyzeral.

podobizeň

Zdroj: BoredPanda | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov