Zaujímavosti

TOP 10 najkrajších zámkov a hradov na svete

TOP 10 najkrajších zámkov a hradov na svete

videní: 1.4K

Minimálne každé jedno dievča snívalo, že bude bývať na zámku alebo hrade. Zámky a hrady sú tajomné a zároveň tak krásne, tým nám pripomínajú históriu v mnohých rôznych érach. Nie je prekvapením, že zámky otvorené pre verejnosť sú populárnymi turistickými atrakciami. Tieto miesta sa hodne využívajú vo filmovom priemysle. Avšak, nie každý ma možnosť vidieť zámok alebo hrad každý deň, najmä tí, ktorí bývajú v mestách. Existujú však aj krajiny, v ktorých sa zámky a hrady jednoducho nevyskytujú. Takže kde nájdeme tie vysnívané zámky a hrady? Pozri sa na týchto TOP 10 najkrajších zámkov a hradov na svete.

10 – De Haar, Holandsko

dehaar

wikipedia.org

Tento zámok sa nachádza v strede Holandska a je najluxusnejším zámkom v krajine. Jeho história sa datuje od 13. storočia. Hrad De Haar musel byť v roku 1892 kompletne rekonštruovaný. Práce sa ukončili v roku 1912. Park a záhrady, ktoré obklopujú tento hrad, dosahujú viac ako 135 akrov.

9 – Hohenschwangau, Nemecko

Autor: Softeis / wikipedia.org

Autor: Softeis / wikipedia.org

Zámok Hohenschwangau bol v 19. storočí palácom, v ktorom strávil svoje detstvo kráľ Ľudovít II. Zámok bol prvýkrát historicky spomenutý v roku 1397. Interiér bol kompletne prestavaný novým majiteľom v roku 1549.

8 –  Zámok Chambord, Francúzsko

Autor: Éléosud / wikipedia.org

Autor: Éléosud / wikipedia.org

Pôvab tohto zámku sa skladá zo zmesi francúzskej renesančnej architektúry a tradičných francúzskych stredovekých prvkov, ktoré zahŕňajú klasické renesančné stavby. Špekuluje sa, že Leonardo da Vinci sa mohol podieľať na navrhovaní zámku. Na zámku sa nachádza 440 izieb, 282 krbov a 84 schodísk.

7 – Peleș Castle, Rumunsko

Autor: Myrabella / wikipedia.org

Autor: Myrabella / wikipedia.org

Nachádza sa na existujúcej stredovekej ceste, ktorá spájala Transylvániu a Valašsko. Peles Castle je novorenesančný zámok. Bol postavený v rokoch 1873 – 1914 a stál približne 16 000 000 rumunských levou v zlate. V dnešnej dobe sa to rovná približne 113 000 000 miliónom €. Viac ako 170 izieb je vyzdobených tematikou rôznych kultúr z celého sveta.

6 – Carskoje Selo, Rusko

Autor: Florstein / wikipedia.org

Autor: Florstein / wikipedia.org

Do dnešnej podoby ho na želanie cárovnej Kataríny I. prestaval známy taliansky architekt Francesco Bartolomeo Rastrelli v rokoch 1752 – 1756. Medzi najznámejšie mmiestnosti v paláci patrí Jantárová komnata. Tá bola počas nemeckej okupácie nacistickými vojskami demontovaná a odvezená do nemeckého Königsbergu. Odvtedy sa o nej nič nevie. V roku 2003 bola vystavená jej verná kópia.

 

5 – Matsumoto, Japonsko

Autor: 663highland / wikipedia.org

Autor: 663highland / wikipedia.org

Tento zámok sa prezýva aj ako „Vraní hrad“, pretože jeho exteriér je čierny. Rovinatý zámok má ešte pôvodné drevené a kamenné materiály. Pôvod zámku sa datuje späť do obdobia Sengoku. Tento zámok bol vybudovaný v roku 1504 ako pevnosť nazvaná Fukashi. V nasledujúcich rokoch bolo k tejto pevnosti pribudovaných zopár prídavkov a predpokladá sa, že väčšina zámku bola dokončená v rokoch 1593 – 1594. Zámok bol predaný za účelom prestavby v dražbe v roku 1872.

4 – Noor Mahal, Pakistan

Autor: Naveedulfatkhan / wikipedia.org

Autor: Naveedulfatkhan / wikipedia.org

Noor Mahal leží v meste Bahawalpur a bol postavený v roku 1872. Nie je veľmi navštevovaný aj keď je prístupný pre verejnosť. V súčasnej dobe sa ho ujala pakistanská armáda. Noor Mahal v sebe zahŕňa 32 izieb, kde 14 z nich je v suteréne, 6 veránd a 5 kupol. Mešita bola pridaný v roku 1906.

3 – Schwerin, Nemecko

Autor: User:Kolossos / wikipedia.org

Autor: User:Kolossos / wikipedia.org

Schwerin sa nachádza na ostrove v hlavnom jazere mesta. V súčasnej dobe slúži ako bydlisko krajinského snemu Mecklenburg-Vorpommern. Nádherná štruktúra je považovaná za dôležitú prácu romantického historizmu a zámok Schwerin sa stal dokonca svetovým kultúrnym dedičstvom UNESCO. Prvé zmienky zámku sa datujú k roku 973, ale hlavné časti zámku boli vybudované medzi rokmi 1845 až 1857.

2 – Hatley, Kanada

Autor: Brandon Godfrey / wikipedia.org

Autor: Brandon Godfrey / wikipedia.org

Postavený v roku 1906, zámok Hatley má 40 izieb a je pamiatkou. V roku 1939 bol predaný vláde Kanady. To z neho spravilo Národné historické miesto Kanady v roku 1995. Zámok sa premenil na námorné výcvikové zariadenie s názvom Royal Roads Military College. Zariadenie sa zavrelo v roku 1995.

1 – Neuschwanstein, Bavorsko, Nemecko

Autor: Thomas Wolf / wikipedia.org

Autor: Thomas Wolf / wikipedia.org

Tento zámok bol postavený v 19. storočí kráľom Ľudovítom II. Po jeho smrti v roku 1889 bol hrad otvorený pre verejnosť, ktorá bola ochotná za návštevu zaplatiť. Zámok ti môže pripadať povedomý, to preto, že bol inšpiráciou pre hrad v Disneylande. Zámok sa tiež objavil v niekoľkých filmoch, vrátane Chitty Chitty Bang Bang.

Zdroj: themost10 | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen