Zaujímavosti

Čo sa nachádza na dne najhlbšieho vrtu na svete?


videní: 1.3K

Odstránením tohto zhrdzaveného kovového uzáveru,  vlastne odkryjeme tú najhlbšie vyvŕtanú dieru do zeme. Zaujímavé je, že o vzdialených galaxiách toho vieme viac ako o tom, čo leží zopár kilometrov pod našimi vlastnými nohami. Z tohto dôvodu sa sovietski vedci v roku 1970 rozhodli vyvŕtať do zeme čo najhlbšiu dieru. Nikto pred nimi sa o to nepokúsil. Počas najbližších 24 rokov túto dieru vŕtali a snažili sa prevŕtať naprieč zemskou kôrou.

Výsledkom tohto pokusu je Kolský super hlboký vrt s hĺbkou 12 km (presnejšie 12 262 metrov). Samotný vrt je hlbší ako najhlbšie miesto oceánu – Mariánska priekopa s hĺbkou 11 km. Vrt sa nachádza na polostrove Kola v Rusku.

Určite si kladieš otázku, či bolo tých 24 rokov vŕtania aj na niečo prospešných? Samozrejme že áno! Vedci objavili mikroskopické fosílie jednobunkových organizmov v hĺbke 7 km. V rovnakej hĺbke s obrovským prekvapením objavili aj vodu.  Tiež očakávali na dne vrtu nižšiu teplotu. V skutočnosti tam teplota dosiahla 180 °C. To malo na svedomí, že horniny sa správali ako plasty. Práve z tohto dôvodu sa vŕtanie oficiálne ukončilo v roku 1994. Za celé obdobie vŕtania bolo zaznamenaných viac ako 12 000 objavov v geológii.

Pozri si na video o tomto super hlbokom vrte, ktoré vytvoril Hank Green zo SciShow:

A ešte jedna informácia na záver. S týmto vrtom koluje aj jedna legenda. Tá vraví, že vŕtanie bolo ukončené z dôvodu prevŕtania sa do „pekla“. Teória sa objavila v rámci vysielania Trinity Broadcasting Network ešte v roku 1989. Ruskí inžinieri údajne do vrtu spustili mikrofón, ktorý zachytil podivné náreky ľudí. Na internete sa dokonca objavil aj audio záznam, ktorého ľudia prezentovali ako autentický. Samozrejme, bol to podvrh. V skutočnosti sa jednalo o časť zo soundtracku z roku 1972 k filmu Baron Blood, ktorý bol z časti remixovaný.

Zdroj: iflscience | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen