Zaujímavosti

Inteligencia: 6 chytrých trikov tých najmúdrejších ľudí

mozgu

videní: 1.2K

Inteligencia môže byť sčasti vrodená, ale múdrosť sa určite dá naučiť. Tu je návod ako zmúdrieť v akomkoľvek veku

Múdrosť vs. Inteligencia

Aj keď si ľudia cenia inteligenciu – porozumenie, zdôvodňovanie, schopnosť učiť sa – tiež si vážia múdrosť, alebo vedomosť a skúsenosť, ktorú zhromažďujeme počas celého života. Vedci, zaoberajúci sa poznávaním nazývajú prvú „kvapalnou inteligenciou“, ktorá môže v dospelosti ubudnúť a druhú „kryštalizovanou inteligenciou“, ktorá sa spravidla vekom zlepšuje. Do istej miery, múdrosť je ako krása: vážime si ju, túžime po nej, poznáme ju, keď ju vidíme, ale je takmer nemožné pochopiť podstatu takejto éterickej kvality. Ale výskumníci to vyskúšali – a tu je, na čo prišli.

Definícia múdrosti

Koncom osemdesiatych rokov minulého storočia, berlínsky Projekt Múdrosť v Inštitúte Maxa Plancka pre ľudský rozvoj definovali múdrosť ako mať:

  • rozumovú vedomosť
  • faktickú vedomosť
  • skvelý úsudok
  • výnimočné schopnosti pri riešení problémov
  • schopnosť učiť sa zo skúseností
  • pokoru
  • emočnú pružnosť, alebo schopnosť odraziť sa od prekážky
  • otvorenosť, alebo vyspelosť kľudne dovoliť svetu vidieť seba samého takého, akým naozaj je
  • hlboké porozumenie ľudskej povahy vrátane empatie k ľuďom, ktorí sú odlišní, alebo z iných kultúr

Nemáte všetky tieto kvality? Takmer každý má kapacitu stať sa múdrejším, najmä, ak posilníte týchto 6 zvykov, ktoré majú múdri ľudia spoločné.

1. Pracujú na tom, aby boli sociálni

Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí ostanú v kontakte s druhými, vykazujú vyššiu úroveň múdrosti ako tí, ktorí sú viac izolovaní. Snažte sa zapojiť sa do rôznych nových spolkov, opätovne sa spojiť so vzdialenými priateľmi na Facebooku, alebo pozvite starého priateľa alebo nového spolupracovníka na kávu. Nabudúce, keď budete na party alebo na posedení, vyberte si niekoho, kto stojí osamote a začnite konverzáciu. Ľudia všeobecne milujú rozprávať o sebe; vy, na druhej strane máte ťažšiu úlohu: pozorne počúvať.

2. Praktizujú nepredpojatosť

Múdrosť zahŕňa schopnosť porozumieť všetky strany problému bez toho, aby emócie a osobné pocity stáli v ceste. Byť otvorený znamená nájsť empatiu a uvedomiť si, že každý má svoj vlastný životný príbeh, ktorý ovplyvňuje jeho činy. Priebežne počas dňa je dobré si urobiť zoznam problémov a záležitostí, ktoré vás otravujú a na chvíľu sa nad nimi zamyslieť z inej perspektívy.

3. Naučili sa ako povedať: „Môžem sa mýliť“

Múdry človek rozumie, že je nemožné vedieť všetko, a že život môže nabrať nečakaný smer. Uvedomenie si svojich chýb môže viesť iba k väčšej múdrosti a priznanie si, že sa môžeme mýliť vedie k upevneniu našej reputácie ako niekoho, komu sa dá dôverovať. Ako rímsky filozof Cicero povedal: „Každý človek sa môže mýliť, ale iba blázon zotrváva v omyle.“

4. Striedajú typy kníh, ktoré čítajú

Aj keď aktuálne udalosti sú dôležité, beletria aj náučná literatúra vám môžu pomôcť rozšíriť váš pohľad na svet, umožnia vám preskúmať nové myšlienky a ukážu vám nový uhol pohľadu. Premiešajte svoju knižnicu: Čítajte historické knihy, biografie a memoáre, vtipné poviedky, beletriu, knihy, ktoré vám odhalia nové kultúry a éry a knihy, ktoré prezentujú určitý uhol pohľadu na rôzne aspekty zdravia/vedy, politiky a iných oblastí.

5. Sústreďujú sa na seba-poznanie

Naučili ste sa veľa už len tým, že ste nažive, ale našli ste si dosť času na zhodnotenie všetkého, čo ste sa naučili? Skúste toto cvičenie: napíšte svoje tri najväčšie neúspechy a tri najväčšie úspechy. Pre každý bod zhodnoťte udalosti, ktoré vás k nemu doviedli a aké poučenie ste si z tejto skúsenosti zobrali. Hľadajte vzorce. Toto nie je čas na ľútosť alebo hrdosť; cieľom je pozrieť sa na každú skúsenosť, dobrú alebo zlú ako na palivo, ktoré poháňa vašu múdrosť.

6. Čítajú správy

Nemôžete urobiť vyvážené rozhodnutia, kým nerozumiete okolnostiam vo svete a skúsenostiam iných. Ak už nečítate denníky alebo online správy, začnite prehľadom jedného článku na titulke hlavného rešpektovaného zdroja správ od začiatku do konca každý deň. Nie iba preletieť pohľadom a preskočiť článok, čítajte každé slovo. Časom sa skúste prelúskať cez hlavné články celých novín každý deň.

Zdroj: rd | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen