TOP 10

TOP10: Slávni Američania, ktorí vlastne nie sú Američanmi

američania

videní: 1.4K

Keď počuješ niektoré zvučné mená slávnych osobností, automatický si k ním priradíš rodnú krajinu. Nie je to však vždy správne priradenie. V dnešnom príspevku ti ukážeme 10 slávnych Američanov, ktorí vlastne nie sú Američania, aj keď si si to o nich celý život myslel. 

10. Henry Kissinger

Američania

Známy ako štátny tajomník Richarda Nixona a človek zodpovedný za nespočetné zahraničné rokovania s Vietnamom a Čínou v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Henry Kissinger zohral v americkej zahraničnej politike svoju úlohu už v 50. rokoch, keď pôsobil ako špeciálny konzultant štátu a koordinačnej rady pre operačnú činnosť národnej bezpečnostnej rady. Napriek tomu, že jeho meno je synonymom americkej zahraničnej politiky, občanom Spojených štátov sa stal až vo veku 20 rokov. Heinz Alfred Kissinger sa narodil 27. mája 1923 v Nemecku a do Spojených štátov imigroval s celou rodinou v roku 1938. Nemecko bolo totiž čoraz nebezpečnejšie pre Židov. Keď mal 15 rokov, jeho rodina sa rozhodla opustiť vlasť. Keď prišli, mladý Kissinger odišiel pracovať do továrne, v ktorej sa vyrábali kefy na holenie. Zároveň sa zapísal na vysokú školu Georgea Washingtona v New Yorku, kde sa najprv učil hovoriť po anglicky.

9. Eddie a Alex Van Halen

Američania

Van Halen prerazil v 80. rokoch minulého storočia s hitmi ako „Jump“ a „Hot For Teacher“. Zakladatelia skupiny Eddie a Alex Van Halen vôbec nie sú Američania. Narodili sa v Holandsku a spolu s rodinou sa v roku 1962 presťahovali do Kalifornie. Klarinetista a saxofónista Jan Van Halen, otec rodiny, prišiel do Ameriky hľadať prácu ako nezávislý hudobník. So svojimi synmi zdieľal lásku k hudbe. Bratia sa naučili hrať na klavíri a navštevovali hodiny klasickej hudby v Holandsku. V Spojených štátoch objavili rock. Je zaujímavé, že Alex začal s gitarou, zatiaľ čo Eddie začal svoju rockovú kariéru tým, že sa naučil hrať na bicie. Nakoniec si však vymenili nástroje a vytvorili kapelu, ktorú nazvali Mammothom. Zvyšok je história.

8. Alexander Graham Bell

Američania

Ak sa vynálezcovia z Ameriky, Alexander Graham Bell je na vrchole zoznamu. Bell sa však narodil 3. marca 1847 v Edinburghu v Škótsku. Jeho prvý vynález, nástroj na lúpanie kukurice, vynašiel vo veku 14 rokov. Čoskoro začal študovať. Keď študoval na univerzite v Londýne vo veku 16 rokov, nesprávne preložil nemeckú prácu, vďaka ktorej si myslel, že zvuk by mohol byť prenášaný cez drôt. No tento omyl koniec koncov viedol k jeho najväčšiemu vynálezu. V roku 1870, keď jeho bratia zomreli na tuberkulózu, sa jeho rodina presťahovala do Ontária v Kanade. O rok neskôr sa presťahoval do Bostonu, kde neskôr učil na Bostonskej škole pre sluchovo postihnutých a kde sa stretol so svojou budúcou manželkou Mabelou Hubbard.

7. Liz Claiborne

Američania

Američania by sa nikdy neobliekali tak ako dnes, nebyť vplyvu Liz Claiborne. Žene, ktorá založila spoločnosť Fortune 500, je pripísaná inovácia cenovo dostupného, ale profesionálneho oblečenia pre ženy a hlavne vytvorenie návrhov na nohavice, košele, blejzre a blúzky, ktoré by sa dali kúpiť jednotlivo a kombinovať do rôznych outfitov. Anne Elisabeth Jane Claiborne s anarodila 31. marca 1929 v Bruseli v Belgicku americkým rodičom. Jej rodina sa musela prispôsobiť otcovi, ktorý bol ako bankár nútený cestovať po celej Európe, no letnú dovolenku trávili v Marylande a Louisiane. Liz študovala v Nice a Bruseli, po strednej škole vyhrala návrhársku súťaž Harper’s Bazaar, vďaka ktorej začala jej módna kariéra. Keď mala 21 rokov, odišla so svojím otcom do New Yorku a rozhodla sa tam zostať. Podľa Claiborne ju vysadil z auta, dal jej 50 dolárov a zaželal veľa šťastia.

6. Samuel Goldwyn

Američania

Samuel Goldwyn je oveľa viac známy v kontexte svojej spoločnosti Metro-Goldwyn-Mayer alebo MGM. V roku 1895 mal Schmuel iba 16 rokov, keď videl, že jeho rodina sa rozpadá. Vtedy najstarší syn v rodine Hasidických Židov opustil Varšavu a odišiel do Hamburgu v Nemecku. Na chvíľu sa zastavil v Birminghame a potom sa dostal na loď do Nového Škótska v Kanade a odtiaľ sa dostal do New Yorku. V USA si zmenil meno na Samuel Goldfish, no Američania ho poznajú pod menom Samuel Goldwyn po tom, čo natočil film s Cecil B. DeMille a hviezdou Jesse Lasky.

5. Joseph Pulitzer

Američania

Hoci Joseph Pulitzer je spájaný s prestížnym žurnalistickým ocenením, ktoré si vážia najmä v Spojených štátoch, v skutočnosti sa narodil v srdci Európy. Pulitzer sa narodil v malo meste v Maďarsku 10. 4. 1847 a krátko po jeho narodení sa jeho rodina presťahovala do Budapešti. Hovoril plynule francúzsky aj nemecky a mal rozsiahle vzdelanie zo súkromných škôl. Po tom, čo jeho otec zomrel a jeho matka sa znovu oženila, sa Pulitzer rozhodol vo veku 17 rokov cestovať. Chcel sa stať vojakom, no odmietol ho kontingent britskej armády, Napoleonova cudzojazyčná légia a aj rakúska armáda. Dôvodom boli jeho chronické zdravotné problémy. Nakoniec dostal šancu slúžiť, keď sa stretol s náborovým pracovníkom pre armádu Spojených štátov v Nemecku. Slúžil po dobu jedného roka a po skončení služby zostal v St. Louis. Medzitým sa učil angličtinu v mestskej knižnici a nakoniec ho najal nemecký pisár mesta a začal tak svoju kariéru, ktorá z jeho mena urobila synonymum pre žurnalistiku.

4. Levi Strauss

Američania

cowboy spirit

Modré džínsy sú už dlho súčasťou klasickej americkej módy, ale muž, ktorý bol zodpovedný za nohavice, ktoré zmenili spôsob, ako sa krajina oblieka, sa narodil ako Loeb Strauss v Buttenheime v Bavorsku 26. februára 1829. Bol najmladší zo siedmich detí. Strauss opustil Bavorsko a odišiel do Spojených štátov po smrti svojho otca v roku 1846. Dvaja jeho bratia boli už v New Yorku, kde založili obchod so sušeným tovarom. Keď Kaliforniu zasiahla zlatá horúčka, odišiel na západ. Namiesto toho, aby sa snažil získať šťastie pri hľadaní zlata v horách, zdatný podnikateľ využil túto príležitosť na predaj potravinových zásob ľuďom, ktorí sa hrabali v púšti. Čoskoro založil západnú pobočku svojej rodiny, ktorú pomenoval Levi Strauss & Co. O desať rokov neskôr vstúpil do partnerstva s Jacobom Davisom, ktorý vynašiel revolučný spôsob spevnenia nohavíc, no potreboval pomoc pri zabezpečovaní patentu. Odolné nohavice zožali veľký úspech.

3. Gene Simmons

Američania

Hudba kapely Kiss je už dlho základom americkej rockovej scény, no jej najznámejší člen sa v Spojených štátoch nenarodil. V skutočnosti sa naučil hovoriť po anglicky až v ôsmich rokoch. Chaim Witz sa narodil 25. augusta 1949 v Haife v Izraeli židovským rodičom. Jeho matka Flora bola jediným dieťaťom, ktoré prežilo holokaust a po oslobodení sa presťahovala do Izraela. Tam sa stretla s jeho otcom a vydala sa. Po narodení svojho syna sa ich manželstvo rozpadlo a jeho otec sa presťahoval do Tel Avivu, zatiaľ čo matka a syn sa presťahovali do New Yorku v roku 1958. Osemročný Chaim bol ponechaný v starostlivosti rôznych príbuzných a opatrovateliek, zatiaľ čo jeho matka pracovala. Hovoril plynule maďarsky, španielsky a turecky vďaka tomu, že počúval svojich opatrovateľov a angličtinu sa učil z televízie a komiksov. Zmenil  si meno na oveľa americkejšie „Gene“ a čoskoro prejavil záujem o hudbu.

2. Charlize Theron

Američania

Všestranná herečka môže vyzerať ako dievča z Ameriky, no v skutočnosti sa narodila a vyrastala v Johannesburgu v Južnej Afrike. Jej otec je francúzskeho pôvodu a matka nemeckého pôvodu. Vo veku 6 rokov ju rodičia poslali do internátnej školy, aby sa z nej stala tanečníčka, hoci jej kariéra o pár rokov neskôr prerušilo zranenie kolena. Internátna škola však pre Charlize predstavovala útek od rodinného života. Otec bol chronický alkoholik. Jedného dňa prišiel domov opitý a ozbrojený brokovnicou a vyhrážal sa jej, že ju zabije. Zachránila ju matka Gerda, ktorá pohotovo chytila druhú zbraň a opitého manžela zastrelila.

1. Charlie Chaplin

Američania

Charlie Chaplin je jednou z najznámejších postáv starého Hollywoodu a kto je viac Američanom? Narodil sa však v Londýne v Anglicku. Charles Spencer Chaplin vyrastal v chudobe. Jeho rodičia boli obaja umelci, no ich vzťah bol nešťastný. Ich manželstvo skončilo, keď bol Chaplin a jeho brat ešte mladí a zostali v starostlivosti svojej krásnej, no nespoľahlivej matky Hannah. Trpela chronickou chorobou, ktorá nakoniec ukončila jej kariéru, keď čiastočne stratila svoj hlas. Jej syn Charlie, ktorý mal v tom čase päť rokov, bol nútený vystúpiť na pódium, aby ju nahradil. Nikdy nezabudol na svoju prvú chvíľu na pódiu, čoskoro začal hrať v pantomímach v celom Londýne.

Zdroj: listverse.com | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen