Zaujímavosti

TOP 10 vecí, ktorými ťa môžu prekvapiť sliepky

sliepky

videní: 2.5K

Vraví sa, že sliepky sú hlúpe. Avšak, čím viac vedci skúmajú tieto vtáky, tým zaujímavejšie a zložitejšie sa javia. Vedel si, že na Zemi je viac kurčiat ako ľudí? Sliepky sa dokonca ani veľmi nelíšia od ľudí. V skutočnosti uprednostňujú atraktívne ľudské tváre pred tými, ktoré nie sú až tak pekné. My tu dnes máme pre teba zoznam zaujímavých vecí, ktoré si o sliepkach určite nevedel…

Dokážu počítať až do päť

sliepky

Christine Nicol, profesorka na Bristolskej univerzite, tvrdí, že kurčatá majú „veľa skrytých schopností“. Zistila, že tento vták dokáže rozlíšiť čísla až do päť a chápe, že ak A je väčšie ako B a B je väčšie ako C, potom A je väčšie ako C.

Chápu, že objekt, ktorý sa práve nevidia, stále existuje

Pochopia, že objekt, ktorý sa vymyká zraku, stále existuje

Sliepky chápu, že ak nejaký predmet práve nevidia, neznamená to, že prestane existovať – ​​toto napríklad batoľatá nedokážu pochopiť, kým nie sú staršie ako 1 rok.

Sliepky sú schopné rozpoznať až 30 ďalších individuálnych kurčiat

Sú schopní rozpoznať až 30 ďalších individuálnych kurčiat

Tieto vtáky dokážu rozpoznať až 30 ďalších jednotlivých sliepok.Kurčatá si zapamätajú svoju matku už medzi 24 až 36 hodinami od vyliahnutia.

Farba kuracích vajec sa zvyčajne zhoduje s farbou ich ušníc

Farba kuracích vajec sa zvyčajne zhoduje s farbou ich ušnic

Zdá sa, že farba ušného laloku väčšinou súvisí s farbou vajíčka. Plemená s bielymi ušnicami obvykle kladú biele vajcia (s výnimkou Penedesencas a Empordanesas). Kurčatá s červenými ušnicami obvykle kladú vajcia v odtieňoch hnedej.

Všetci pochádzajú z hydiny červenej džungle

Všetci pochádzajú z hydiny červenej džungle

Každé kurča, ktoré dnes vidíme, je potomok divej kury. Kura divá je veľmi plachý vták z džungle, ktorý žije v južnej Ázii, od Pakistanu až po Sumatru a Indonéziu. Tieto vtáky sú také plaché, že pri chytení môžu dostať infarkt od strachu.

Zdá sa, že sliepky majú základné znalosti o fyzike

Zdá sa, že majú základné znalosti o fyzike

Pri uskutočňovaných experimentoch sa domáce vtáky vyznačovali väčším záujmom o realistické diagramy ako o tie, ktoré odporovali fyzikálnym zákonom.

Na tejto Zemi existuje viac kurčiat ako ľudí

Na tejto Zemi existuje viac kurčiat, ako sú ľudia

 Okrem toho ich je viac ako akéhokoľvek iného druhu vtáctva –  až 25 miliárd!

Dávajú prednosť atraktívnym ľudským tváram

Majú prednosť pre atraktívne ľudské tváre

V rámci štúdie vedci vyškolili štyri sliepky, aby reagovali na fotografie priemernej ženskej tváre, nie však priemernej mužskej tváre, a naopak, ďalšie sliepky reagovali len na mužské tváre. Potom boli kurčatám zobrazené obrázky tváre s prehnane mužskými a ženskými črtami. Výsledkom bolo, že kurčatá sa viac vtierali do obrazoviek, ktoré vykazovali symetrické tváre, čím odhalili rovnaké preferencie pre tváre, aké majú ľudia. Tieto výsledky naznačujú, že náš prirodzený sklon k symetrii má korene v nervovom systéme, na rozdiel od predchádzajúceho presvedčenia, že je to tak kvôli našim kultúrnym vplyvom.

Kohúti tancujú malý tanec s názvom „lovenie“

Kohouti hrajú malý tanec s názvom „úlovok“

 V tomto tanci vydávajú zvuky (potravinové hovory) a pohybujú hlavou nahor a nadol, zdvíhajú a púšťajú kúsky jedla. Vedci zistili, že ženy sliepky uprednostňujú mužov, ktorí často vykonávajú upratovanie a majú väčšie a svetlejšie hrebene.

Mnoho archeológov verí, že kurčatá boli najprv domestikované nie pre jedlo, ale na kohútie zápasenie

Mnoho archeológov verí, že kurčatá boli najprv domestikované nie na jesť, ale na zápasenie s kohútikmi

Cockfighting, rovnako ako býčie zápasy, bol pôvodne náboženským rituálom, ktorý sa vykonával medzi dvoma dedinami alebo dvoma skupinami.
Zdroj: BoredPanda | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov