Zaujímavosti

Prečo dostávaš najlepšie nápady v sprche?

nápady

videní: 869

Ak si niekedy prežil svoje najjasnejšie okamihy heuréky pri sprchovaní, nie si sám. Existuje dokonca aj komunita na sieti Reddit, v ktorej ľudia zdieľajú svoje najlepšie a najzaujímavejšie myšlienky zo sprchovania. V čom spočíva čaro sprchy, že v nej dostaneš tie najlepšie nápady? Poď to zistiť spolu s nami…

1. Najlepšie nápady prídu, keď nerozmýšľaš

Prečo k nám prichádzajú naše najlepšie nápady v sprche

Najvýznamnejšie a život meniace nápady môžu pochádzať z takzvaných „sprchových okamihov“ a existuje teória, ktorá to potvrdzuje. Skupina výskumníkov dala vysokoškolským študentom úlohy a požiadala ich, aby informovali o tom, či získali odpovede premýšľaním o riešení problému krok za krokom alebo či sa odpoveď len tak zjavila v ich hlave. Ako sa ukázalo, tí, ktorí problém správne vyriešili, neboli tí, ktorí sa ho pokúsili vyriešiť krok za krokom. Ak sa osprchuješ, tvoje myšlienky budú plynúť a je pravdepodobné, že prídeš s kreatívnym riešením omnoho skôr.

2. Sprcha zvyšujú hladinu dopamínu

Prečo k nám prichádzajú naše najlepšie nápady v sprche

Sprchovanie je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zvýšiť dopamín  – neurotransmiter zodpovedný za motiváciu a zameranie. Je to dôležité pre pamäť a fungovanie mozgu a dokonca reguluje pohyby tela. Sprchovanie v studenej vode môže zvýšiť dopamín o  250% .

3. Si uvoľnený

Prečo k nám prichádzajú naše najlepšie nápady v sprche

Keď sme uvoľnení, je pravdepodobnejšie, že obrátime našu pozornosť do svojho vnútra a prídeme s lepšími nápadmi. Kúpanie alebo sprchovanie môže znížiť stres a úzkosť, upokojiť ťa a pomôcť rozkvitnúť tvojim nápadom.

4. Rozptýlenie je dobré pre kreativitu

Prečo k nám prichádzajú naše najlepšie nápady v sprche

Aj keď je pre prácu dôležité intenzívne sústredenie, jemné rozptýlenie môže mozog „osviežiť“ a pomôcť fantázii. Sprchovanie je dokonalým príkladom toho, ako môžeme prepnúť našu pozornosť z jednej činnosti na druhú. Rozptýlenie môže dať nášmu mozgu „pauzu“ a my môžeme na probléme pracovať kreatívnejšie.

5. Si kreatívnejší, keď si ospalý

Prečo k nám prichádzajú naše najlepšie nápady v sprche

Pravdepodobne si zvyknutý sprchovať sa skoro ráno, keď si v polospánku, alebo neskoro večer, keď sa už nevieš dočkať, kedy pôjdeš spať. Možno si myslíš, že keď si unavený, je nepravdepodobné, že prídeš s nejakými inovatívnymi nápadmi, ale veda dokazuje, že mozgová hmla môže skutočne zvýšiť vašu kreativitu. Vedci zistili, že keď sme unavení, používame kreatívnejšie myslenie. Takže, ak si nočná sova, možno bude skoro ráno kreatívnejší.

Zdroj: Brightside topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen