TOP 10

10 vecí, ktoré by si nikdy nemal robiť so svojim počítačom

počítačom

videní: 1.1K

Za posledných 20 rokov sa počítače stali nevyhnutnosťou. Ľudia trávia hodiny pred jedným počítačom na pracovisku, vrátia sa domov a pokračujú na ďalšom. Bohužiaľ, veľa ľudí sa nevedomky zapája do akcií, ktoré ich počítačom škodia.

Kto je bez viny, nech hodí kameňom. Určite každý z nás spravili minimálne jednu vec zle, a preto sme zostavili zoznam 10 najbežnejších vecí, ktoré robíme nesprávne.

1. Blokovanie výduchov

background-168229_1280

Snaha ušetriť miesto môže často viesť k umiestneniu počítača blízkosti steny, stola, pohovky, atď. Vetracie otvory sú životne dôležité pre udržanie počítača v zdraví a všetko, čo ich blokuje, môže spôsobiť jeho prehriatie. Vysoké teploty poškodzujú vnútorné obvody, preto je dôležité, aby vetracie otvory malo voľný priechod.

2. Vymazanie systémových súborov

Windows_Blue_Screen_on_room_full_of_computers

Stáva sa, že zaplníme pevný disk obrázkami, filmami, hudbou a ďalšími súbormi. Keď je pevný disk plný, všetko ide omnoho pomalši. Problém nastáva, keď sa skúsení používatelia namiesto odstránenia týchto súborov pokúšajú vymazať veci, o ktorých veľa nevedia, a odstránia dôležité systémové súbory. Vymazanie týchto súborov môže spôsobiť nefunkčnosť počítača alebo zabrániť fungovaniu určitých funkcií (príklad: odstránenie systémových súborov súvisiacich so zvukovou jednotkou spôsobí, že ti jednoducho nepôjde zvuk atď.) Nevymazuj žiadne súbory končiace s. DLL alebo .EXE, najmä z týchto adresárov: Program Files, System32, Windows, Users.

3. Čistenie monitora/displeja tekutinou

pexels-photo-205316

Ak chceš vyčistiť obrazovku počítača, pravdepodobne ti napadne použiť navlhčenú utierku alebo nejaký základný čistiaci prostriedok, no v skutočnosti môžeš obrazovku poškodiť. Akýkoľvek typ kvapaliny môže spôsobiť koróziu, ak sa dostane dovnútra obrazovky, a čistiace prostriedky môžu poškodiť špeciálny povlak na obrazovke. Najlepší spôsob, ako vyčistiť obrazovku počítača, je suchá handrička z mikrovlákna alebo rovnaký druh handričky, aký sa používa na čistenie okuliarov.

4. Ručné zasúvanie CD/DVD mechaniky

By D-Kuru - Own work, CC BY-SA 3.0 at, Link

By D-Kuru – Own workCC BY-SA 3.0 atLink

Je to jednoduchšie, ako hľadať tlačidlo, no medzi týmito dvomi metódami zatvárania CD/DVD mechaniky je rozdiel. Používanie sily na mechaniku môže zlomiť mechanizmus otvárania a zatvárania. Pri ďalšom zatvorení mechaniky teda radšej použi tlačidlo. Na niektorých notebookoch je ale mechanizmus iný a tlačidlo funguje len na otvorenie – v takom prípade je ručné zatváranie v poriadku.

5. Používanie rovnakého hesla

data-1590455_1280

Je možné, že tvoje heslo je ľahko zapamätateľné, ale to znamená, že je jednoduché aj pre hackerov a kyber-zločincov, ktorí ho môžu prelomiť a získať tak prístupk tvojim  súkromných informáciám, alebo horšie. Určite sa vyhni používaniu rovnakého hesla pre tie najdôležitejšie veci. Ak si heslá nedokážeš zapamätať, použi program na správu hesiel ako LastPass alebo LogMeOnce.

6. Magnety

disc-1085276_1280

Pevné disky používajú magnetický systém na ukladanie údajov. Netienené káble môžu byť rušené magnetickým poľom, čo vedie k strate alebo poškodeniu dát. Staršie počítačové obrazovky CRT (nie LCD alebo LED) sú tiež veľmi náchylné na magnetické rušenie. To znamená, že magnety by si mal radšej držať ďaleko od počítača.

7. Vystavovanie počítača teplu

pexels-photo-196655

Vystavovanie počítača priamemu zdroju tepla, ako je slnečné svetlo alebo ohrievače, môže spôsobiť vážne poškodenie. Elektronické zariadenia, ako sú počítače, produkujú teplo, takže pridávanie väčšieho množstva tepla môže spôsobiť roztavenie nielen plastových častí.

8. Nepoužívanie aktualizovaného antivírusu

security-265130_1280

Toto je obrovský problém. Jednou z najdôležitejších vecí, ktorú by si mal nainštalovať v počítači ako prvú, je antivírusový softvér. Používanie internetu ťa vystavuje mnohým škodlivým útokom webových stránok. Niektoré sa snažia zhromažďovať osobné údaje, iné od teba chcú vylákať peniaze a ďalšie chcú ukradnúť tvoju identitu. Takže sa uisti, že tvoj počítač má nainštalovaný a pravidelne aktualizovaný antivírusový softvér.

9. Púšťanie domácich miláčikov príliš blízko k počítaču

cat-963931_1280

Ak si majiteľom domáceho miláčika, pravdepodobne si si všimol, že zvieratá chcú používať tvoj počítač ako vankúš. A ako by sme ich z toho mohli obviňovať? Počítač je pohodlný a je zdrojom tepla, no tento vzťah počítaču naozaj škodí. Dovnútra sa môže dostať srsť, chlpy a blokovať tak vetracie otvory alebo vnútorné ventilátory, čo spôsobí prehriatie počítača. Takže snaž sa svojich chlpáčov držať ďalej od počítača alebo ho nechávaj pravidelne a často čistiť.

10. Nereštartovanie počítača po nainštalovaní softévru

pexels-photo

Keď do svojho počítača nainštaluješ nový softvér, niekedy ťa požiada o reštart. Možno máš pocit, že je to strata času, ale táto požiadava nie je len rozmarom vývojárov. Niektoré aplikácie sa musia spustiť s počítačom, aby mohli fungovať správne, takže ich používanie bez počiatočného reštartovania môže viesť k nesprávnemu fungovaniu (ak vôbec).

Zdroj: BaMail / topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen