Zaujímavosti

Neobyčajný príbeh o chlapcovi, ktorý si ako 17-ročný postavil nukleárny reaktor

Neobyčajný príbeh o chlapcovi, ktorý si ako 17-ročný postavil nukleárny reaktor

videní: 2.5K

Príbeh Davida Charlesa Hahna (1976 – 2016) nepatrí do kategórie obyčajných. David bol od svojho raného detstva fascinovaný chémiou a vedou. Uskutočňoval množstvo chemických experimentov len tak, pre zábavu. Nikto však v skutočnosti neočakával, že jedného dňa postaví na záhrade svojich rodičov plne funkčný nukleárny reaktor.

V roku 1994 v kôlni vedľa domu svojej matky vyrobil len 17-ročný David Hahn funkčný nukleárny reaktor z batérií, starých hodín, lampášov, uránu z Československa a lepiacej pásky. Príbeh pritiahol pozornosť médií a David dostal titul „rádioaktívny skaut“. Avšak prejdime si jeho neobyčajnú story, ktorú prerozprával jeden z používateľov Redditu, pekne po poriadku.

 

Weird History

Weird History

Toto je David. David už ako tínedžer postavil funkčný nukleárny reaktor v kôlni vedľa domu jeho matky pomocou (relatívne) bežne dostupných materiálov. Všetko, čo je opísané v tomto príbehu, sa v skutočnosti naozaj stalo. O mladom chemikovi/fyzikovi boli dokonca napísané 2 knihy. Poďme sa ale pozrieť na úplný začiatok.

David bol fascinovaný vedou a technikou od raného detstva. Už ako 6-ročný skúšal rôzne chemické experimenty. V rovnakom čase sa jeho rodičia rozviedli, čo len posilnilo jeho lásku k chémii. Víkendy trávil v dome svojej matky, ktorá žila s priateľom. Ako nový chlapec v susedstve nemal mnoho kamarátov. Keď mal 10 rokov, jeho otec mu daroval knihu s názvom „Zlatá kniha chemických experimentov“, aby ho počas víkendov zamestnal tým, čo má rád.

David pretransformoval pivnicu na akési chemické laboratórium. Keď bol starší, roznášal noviny a pracoval vo fast-foodových reťazcoch, aby si zarobil niekoľko dolárov na svoje netradičné hobby.

David venoval všetok svoj voľný čas chemickým experimentom. Okrem toho patril k skautom a raz sa na stretnutí objavil s oranžovo sfarbenou pokožkou, pretože „testoval metódy umelého opaľovania, v dôsledku čoho bol vystavený nadmernému pôsobeniu pigmentovej látky kantaxantin“. Inokedy zasa v skautskom tábore omylom odpálil práškový horčík, pretože chcel vytvoriť ohňostroj.

Davidovi rodičia často z pivnice počuli explózie rôznej intenzity. V najextrémnejšom prípade skončil David v nemocnici s poranenými rukami a úlomkami skla v očiach. Prevádzal totiž experiment s červeným fosforom (ktorý sa nachádza na zápalkách), ktorý samovoľne explodoval. Výsledkom bol veľký požiar v dome.

Neobyčajný príbeh o chlapcovi, ktorý si ako 17-ročný postavil nukleárny reaktor

Ilustračné foto – Sam Beebe

To je ten moment, kedy by väčšina rodičov nebezpečné hobby zatrhla. Avšak Davidova matka sa rozhodla, že bude lepšie, ak bude svoje experimenty skúšať mimo domu, konkrétne v kôlni za domom. Takže explózie síce pretrvávali, avšak aspoň neboli na očiach jeho matky.

Vo veku 14 rokov sa začal zaujímať o nukleárnu fyziku. Dokonca získal aj cenu za stavbu makety nukleárneho reaktora spolu s niekoľkostranovou seminárnou prácou na tému nukleárna fúzia. A práve to vnuklo Davidovi tú najšialenejšiu myšlienku – rozhodol sa, že si postaví vlastný nukleárny reaktor.

Ako sa 17-ročný chlapec dostal k všetkým nebezpečným látkam, ktoré sú nutné na výrobu a prevádzku nukleárneho reaktora? Nuž, predstieral, že je učiteľom fyziky. Najprv zavolal Komisii pre nukleárnu energiu, ktorej zamestnanci ho oboznámili s celým procesom výroby takzvaného množivého reaktoru. Rovnako mu povedali, ako správne izolovať rádioaktívny materiál.

Aby sa David dostal k materiálu na výrobu, volal a posielal listy rôznym orgánom, ktoré mali na starosti jadrovú energiu. Svoju falošnú identitu učiteľa využil napríklad na to, aby sa dostal k 200 detektorom požiaru, v ktorých sa nachádza vzácne rádioaktívne amerícium. Na nákup batérií, z ktorých získaval lítium, minul viac ako 1.000 dolárov. Okrem toho si nakúpil niekoľko starodávnych žiariacich hodín a lámp z 50-tych rokov, ktoré obsahovali malé množstvo rádioaktívneho prvku rádium. A aby sme nezabudli, z vtedajšieho Československa si objednal urán. Všetko to poskladal dokopy podľa návodu, ktorý dostal od Komisie pre nukleárnu energiu, zlepil to lepiacou páskou a… fungovalo to!

Problémom bola, samozrejme, neustále sa zvyšujúca radiácia. Tá spočiatku stúpala len v kôlni, no už o týždeň neskôr David odmeral nebezpečné hodnoty aj vo svojej izbe v dome. O mesiac bolo rádioaktivitou zamorené celé susedstvo a nebezpečné hodnoty bolo možné namerať aj o 5 domov ďalej. To v Davidovi vzbudilo dôvodné obavy o zdravie všetkých ľudí v dosahu nukleárneho reaktora.

Rozhodol sa preto experiment ukončiť. 31. augusta 1994 o 2:40 ráno nakladal David reaktor do svojho Pontiaca, no susedia si mysleli, že kradne pneumatiky. Preto na chlapca zavolali políciu. Keď Davida zastavili policajti, povedal im, aby neprehľadávali auto, pretože v ňom je rádioaktívny reaktor. Prvé, čo policajtom napadlo, bola atómová bomba, preto Davida okamžite zadržali a na miesto povolali špeciálnu pyrotechnickú jednotku. Tá zistila, že v samotnom aute bola rádioaktivita tisíckrát vyššia, ako sú normálne hodnoty.

Všetky obvinenia voči Davidovi boli neskôr stiahnuté pod podmienkou, že do domu svojej matky sa nesmie vrátiť, kým federálni agenti nevyčistia celú oblasť od všetkých rádioaktívnych materiálov. Okrem toho nariadili Davidovi vyšetrenia, no ten ich odmietol, zrejme z obáv, čo mu vystavenie rádioaktivite mohlo spôsobiť. A tak sa končí sága o Davidovom podomácky vyrobenom nukleárnom reaktore. Avšak jeho príbeh má pokračovanie.

V roku 1995, teda o rok neskôr, sa David rozhodol narukovať do amerického námorníctva, kde chcel pracovať pri nukleárnych reaktoroch. Jeho žiadosť bola (z neznámych dôvodov :)) odmietnutá. Napriek tomu však slúžil v námorníctve 4 roky, odkiaľ bol presunutý k mariňákom, kde strávil ďalšie 3 roky svojho života.

Davidov životný príbeh končí v roku 2016 vo veku 39 rokov. Napriek tomu, že existuje mnoho dohadov o tom, že za jeho smrťou je práve experiment z tínedžerských čias, skutočnou príčinou jeho smrti je otrava alkoholom.

Zdroj: BoredPanda | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen