Zaujímavosti

10 každodenných vecí, na ktoré môžeš byť alergický a ani o tom nevedieť

10 každodenných vecí, na ktoré môžeš byť alergický a ani o tom nevedieť

videní: 769

Podľa štatistiky zo Zámoria je až 30 % dospelých a 40 % detí na niečo alergických. Alergie sa stali súčasťou nášho života, a preto ak si alergický na bežné veci, ako napríklad nejaké jedlo, zvieracie chlpy alebo prach, tak sa nad tým zrejme nikto nepozastaví. No alergický môžeš byť aj na týchto 10 vecí, s ktorými všetci prichádzame do kontaktu každý deň. 

1. Mobilný telefón

pexels-photo-607812

Vo svete plnom technologických zariadení, ako sú smartfóny a tablety, je ťažké si predstaviť život bez nich. No niektorí ľudia bez nich jednoducho žiť musia, pretože sú alergickí na kovy ako nikel alebo kobalt, ktoré sa nachádzajú vo väčšine moderných telefónov. Alergia sa prejavuje svrbením a vyrážkami na rukách, ušiach a tvári.

2. Gombíky na nohaviciach

belts-buckle-jeans-buttons-157568

Rovnako ako v prípade mobilných telefónov, aj problém s gombíkmi má pôvod v alergii na nikel.

3. Mäso

bbq-meet-eating-diner-1105325

Stačí malý kúsok mäsa a cítiš sa zle? Máš plný nos a neustále kýchaš, svrbí ťa celé telo a máš pocit nevoľnosti? Potom si pravdepodobne alergický na mäso. Táto alergia sa môže vyvinúť v akomkoľvek veku.

4. Slnko

pexels-photo-1237119

Pravdepodobne jedna z najnepríjemnejších alergií. Ľudia, ktorí trpia touto alergiou, pociťujú nepríjemné svrbenie na tej časti pokožky, ktorá je vystavená slnečnému žiareniu. Zmierniť príznaky tejto alergie môžu niektoré lieky.

5. Voda

pexels-photo-103567

Aquagenic urticaria je latinský názov pre alergiu na vodu, zriedkavé ochorenie, pri ktorom ľudská koža netoleruje žiadny kontakt s vodou. Už aj najmenší kontakt môže vyvolať vyrážky a žihľavku po celej koži. Alergia postihuje viac žien ako mužov.

6. Cvičenie

pexels-photo-841130

Hoci to môže znieť ako výhovorka, alergia na cvičenie naozaj existuje. Ak trpíš touto zriedkavou chorobou, potom tvoje telo nie je schopné správne využívať proteín z potravy, takže keď sa ti počas tréningu zvýši telesná teplota, začneš pociťovať dýchavičnosť, vyrážky, opuchy a v niektorých prípadoch aj angioedém.

7. Pot

pexels-photo-905613

Ak ťa svrbí celé leto počas horúcich letných dní, nemusíš mať alergiu na Slnko, ale na vlastný pot. Tento typ alergie sa nazýva „cholinergická žihľavka“ a zmizne hneď po tom, čo sa tvoje telo ochladí.

8. Kozmetika

make-up-1209798_1280

Chemikálie obsiahnuté v kozmetike, krémoch a pleťových vodách môžu spôsobiť alergické reakcie, ktoré sa objavia v priebehu niekoľkých hodín alebo dní po aplikácii. Rovnako tak môžeš byť alergický aj na prací prášok, či na rôzne čistiace prostriedky.

9. Vlna

knit-869221_1280

Áno, môžeš trpieť aj alergiou na vlnu, presnejšie povedané alergiou na lanolín, ktorý vlna obsahuje.  Lanolín je prírodná voskovitá zložka, ktorú produkujú ovce. Tiež sa pridáva k niektorým make-up výrobkom, takže ľudia s alergiou na vlnu by si mali pozorne prečítať zložky kozmetických výrobkov a mali by sa vyvarovať lanolínu.

10. Šperky

pexels-photo-999519

Alergiu na nikel sme spomenuli už niekoľkokrát. Ten istý prvok možno nájsť aj v šperkoch, a preto ak spozoruješ začervenanie a svrbenie pri nosení prsteňov a náramkov, možno by si mal zvážiť návštevu alergológa.

Zdroj: BrightSide | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen