Zaujímavosti

Röntgen: 10 obyčajných vecí, ktoré RTG žiarenie ukazuje v úplne inom svetle

röntgen

videní: 1.6K

Odkedy ľudstvo vynašlo röntgen, skúšali sme zobraziť pod RTG žiarením doslova všetko, čo nám prišlo do rúk. Hoci sa táto technológia využíva predovšetkým ako diagnostická metóda v medicíne, umožňuje nám vidieť každodenné veci alebo činnosti v úplne inom svetle.

Rozprávanie, pitie vody či nosenie podpätkov. Röntgen, presnejšie RTG žiarenie, nám ukazuje bežné veci a činnosti v inej perspektíve. Vedel si, ako sa naše telo správa počas bozkávania? Ak ťa odpoveď na túto otázku zaujíma, pozri si nasledujúce fotografie nižšie. Možno sa dozvieš niečo nové. 🙂

1. Konverzácia

roentgen_10

Na vyslovenie jedného slova potrebujeme v priemere 72 svalov. Tento zložitý proces je zobrazený na tomto videu zachytenom pomocou röntgenového žiarenia. Povedal by si, že to vyzerá takto?

2. Vysoké podpätky

roentgen_9

Britskí vedci zistili, že pravidelná chôdza na vysokých podpätkoch vedie k mnohým zdravotným problémom od poškodenia šliach a kĺbov dokonca až po dôsledky na ľudskej psychike. A táto fotografia v nás zrejme pochybnosti nevyvolá.

3. Hra na husliach

roentgen_8

Hra na husliach pozitívne pôsobí na mozog. Túto skutočnosť dokázali mnohí vedci z celého sveta; niektorí z nich hru na husliach tiež radi praktizovali. Napríklad Einstein bol skvelý huslista, ktorý začal hrať už vo veku 6 rokov.

4. Bozkávanie

roentgen_7

Najdlhší bozk na svete trval viac ako 58 hodín. V roku 2013 sa Ekkachai a Laksana Tiranarat z Thajska bozkávali 58 hodín, 35 minút a 58 sekúnd. Tento rekord zapísaný v Guinessovej knihe rekordov zatiaľ prelomený nebol. A takto bozkávanie vyzerá pod röntgenovým žiarením.

5. Keď pes pije vodu

roentgen_6

Psy pijú vodu úplne inak ako ostatné zvieratá. Ich super-ohybný jazyk sformuje akúsi malú „lyžicu“.

6. Svietiaca rybka

roentgen_5

Keď táto rybka prehltne planktón, jej telo vyprodukuje špeciálnu chemickú látku, ktorá vytvára slabú žiaru. Táto žiara však môže prilákať potenciálnych nepriateľov, a preto, akonáhle si rybka uvedomí, čo prehltla, vypľuje planktón von: pod röntgenovým žiarením tento proces vyzerá, akoby jej z úst vychádzal modrý podvodný plameň. 🙂

7. Tehotná mačka

roentgen_4

Toto je Grace. Grace v čase fotky čakala päť mačiatok, ktoré sa narodili zdravé. Hoci oficiálne maximálny počet mačiat, ktoré mačka dokáže vrhnúť, nie je známy, rekordom v tomto prípade je až 12 chlpatých potomkov.

8. Tehotná korytnačka

roentgen_3

A takto zasa vyzerá tehotná korytnačka, ktorá svojich potomkov ukrýva pod tvrdým pancierom obsahujúcim chemickú látku fosfor.

9. Keď človek pije vodu

roentgen_2

Vedel si, že naše prehĺtanie nie je závislé od gravitácie, hoci sa to tak môže zdať? Vďaka svalom a peristaltike pažeráka dokážeme prehĺtať aj pri nulovej gravitácii (alebo ak visíš dole hlavou).

10. Manta

Röntgen: 10 obyčajných vecí, ktoré RTG žiarenie ukazuje v úplne inom svetle

Manta je najväčším druhom z čeľade rajovitých a často dostáva prezývku morský diabol. V dospelosti môže vážiť až 3 tony a narásť môže až do dĺžky 9 metrov. A takto vyzerá pod RTG žiarením.

Zdroj: BrightSide | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen