TOP 10

TOP 10 najnebezpečnejších ciest sveta. Odvážil by si sa cez ne prejsť?

cesta

videní: 511

V nasledujúcom článku ti predstavíme TOP 10 najnebezpečnejších ciest na svete. Na týchto cestách dochádza k veľkému množstvu dopravných nehôd, majú vysokú úmrtnosť a sú extrémne nebezpečné. Ľudia, ktorí žijú v týchto oblastiach, jednoducho nemajú na výber a tieto komunikácie musia využívať. Tí, ktorí tadiaľ prechádzajú bez nehody, sa považujú za šťastlivcov. Každoročne pri dopravných nehodách zomrie približne 1,3 milióna ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila obdobie rokov 2011-2021 ako desaťročie opatrení na zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky. Aj keď mnohým z týchto úmrtí sa dalo zabrániť lepšou pozornosťou pri šoférovaní, na druhú stranu, nachádzajú sa tu cesty, ktoré testujú zručnosti a odvahu každého šoféra. Či už sú to serpentíny, horské stúpania a klesania alebo cesty, ktoré pretínajú vojnové zóny.

10. Sichuan – Tibet Highway, Čína

www.wikipedia.org

www.wikipedia.org

Táto diaľnica sa nachádza vo vysokej nadmorskej výške medzi mestom Čcheng-tu a Tibetom. Na tejto ceste dochádza k častým zosuvom pôdy a kamenným lavínam, čo je samozrejme súčasťou problému. Na tejto ceste je na každých 100 000 vodičov zaznamenaných až 7 500 úmrtí, čo vyvoláva obrovský strach a rešpekt. Vzhľadom k padajúcim kameňom, lavínam a škaredému počasiu, sú vodiči naozaj veľmi opatrní.

09. The Stelvio Pass, Taliansko

cestataliansko

www.pixabay.com

Priesmyk Stelvio sa nachádza v Taliansku, vo výške 2757 m. n. m. Je to zároveň najvyššie položený horský priesmyk vo východných Alpách a druhý najvyšší v Alpách. Niektoré cesty vyzerajú nebezpečnejšie, než v skutočnosti. Cesta stúpa takmer dva kilometre a len s nízkou betónovou bariérou, ktorá ťa oddeľuje od strmej horskej rokliny. Najlepšie sa je nepozerať dole. Privysoká rýchlosť v jednej zo 60-tich 180 stupňových zákrut by mohla znamenať obrovskú pohromu.

08. Los Caracoles Pass, Čile

www.wikipedia.org

www.wikipedia.org

Táto cesta prechádza horskými Andami medzi Čile a Argentínou. Pri cestách je mnoho strmých svahov a ostrých zákrut bez akýchkoľvek bezpečnostných bariér. Navyše je cesta takmer po celý rok pokrytá snehom. Práve sneh zapríčiňuje to, že počas cesty musíš byť veľmi trpezlivý a zároveň musíš preukázať vodičské zručnosti v krízových situáciách. Táto cesta je však udržiavaná v prevádzkyschopnom stave, čo výrazne znižuje počet nehôd. Po tejto ceste jazdia denne aj nákladné automobily a dvojposchodové turistické autobusy.

07. Skippers Canyon Road, Nový Zéland

www.flickr.com

www.flickr.com

Cesta prechádza cez kaňon, ktorý sa nachádza na Novom Zélande. Je neuveriteľne desivá, pretože je veľmi úzka uprostred strmej skalnej steny. V skutočnosti, ak chceš po tejto kľukatej ceste jazdiť, potrebuješ na to povolenie. Ak sa ti aj podarí povolenie získať, musíš byť pripravený na veľmi klzkú cestu. Zároveň potrebuješ aj veľa šťastia pri stretnutí s protiidúcimi vozidlami.

06. The Zoji Pass, India

zojilaroad

www.wikipedia.org

Zoji La je vysokohorský priesmyk v Indii, ktorý sa nachádza na indickej národnej diaľnici 1D medzi Šrínagarom a mestom Leh. Priesmyk poskytuje dôležité prepojenie medzi Ladakhom a Kašmírom. Priesmyk leží vo výške približne 3528 metrov a je druhým najvyššie položeným priesmykom po Fotu La. Ten je v zimnom období často uzatvorený. Aj napriek tomu, je priesmyk doslovným záchranným lanom, ktoré drží ľudí z Ladakhu v kontakte so zvyškom sveta.

05. Guoliang Tunnel Road, Čína

www.flickr.com

www.flickr.com

Tunel Guoliang je vytesaný pozdĺž hory v Číne. Na fotografii to možno nie je vidieť dobre, ale táto cesta bola vyhĺbená von zo skaly iba niekoľkými dedinčanmi z dedinky Guo Liang. Pred výstavbou tohto tunela, bola táto dedinka odrezaná od zvyšku sveta. Aj keď nevidno nejako veľkú premávku, vďaka svojej konštrukcii je táto cesta veľmi nebezpečná.

04. Karakoram Highway, Pakistan

www.wikipedia.org

www.wikipedia.org

Cesta sa nazýva aj ako „Diaľnica priateľstva“, bola postavená vládami Pakistanu a Číny. Diaľnica Karakoram je najvyššie spevnenou medzinárodnou cestou na svete. Spája Čínu a Pakistan cez pohorie Karakoram a prechádza priesmykom Khunjerab v nadmorskej výške 4 693 m. n. m. Je náchylná na zosuvy pôdy a povodne. Aby toho nebolo málo, cesta je z Pakistanskej strany nespevnená. Aj napriek tomu je cesta obrovskou turistickou atrakciou, prechádza krásnymi roklinami pozdĺž starej hodvábnej cesty.

03. James Dalton Highway, Aljaška

www.flickr.com

www.flickr.com

Dalton Highway, hovorovo aj ako Ice Road (ľadová cesta) je 667 km dlhá cesta na Aljaške. Začína na Eliott Highway, severne od Fairbanks a končí v Deadhorse u Severného ľadového oceánu a ropných polí Prudhoe bay. Aj keď sa táto cesta na prvý pohľad javí ako pokojná, opak je pravdou. Je plná výmoľov, fúka tu silný vietor, lietajú malé kamienky a najhoršie zo všetkého je, že prechádza uprostred ničoho.
02. Jalalabad – Kabul Road, Afganistan

www.wikipedia.org

www.wikipedia.org

Mnohým cestám patrí prívlastok „najnebezpečnejšia cesta“, ale 65 km dlhý úsek diaľnice od Jalalabadu do Kábulu má na tento prívlastok najväčší nárok. Je to spôsobené tým, že cesta prechádza cez územie Talibanu. Ale to nie je tou najväčšou hrozbou tejto cesty. Je to kombinácia úzkych zákrut, ktoré sa šplhajú 600 metrov ponad Kábulskú roklinu a bezohľadných afganských vodičov, ktorí sa snažia predbehnúť ťažké nákladné automobily.

01. North Yungas Road, Bolívia

www.wikipedia.org

www.wikipedia.org

Tiež známa ako „cesta smrti“, ktorá sa nachádza v Bolívii. Je legendárna pre svoje extrémne nebezpečné úseky a Inter-American Development Bank jej pridelila prívlastok tej „najnebezpečnejšej cesty na svete“. Odhaduje sa, že ročne na tejto ceste zomrie 200 až 300 ľudí. Cesta obsahuje obrovské množstvo krížov, ktoré pripomínajú miesta na ktorých vozidla spadli do priekopy. Najčastejšie sú to autobusy a nákladné automobily, ktoré sa jednoducho zošmyknú do priekopy. Stáva sa to najčastejšie vtedy, keď sa snažia dve takéto vozidla obísť.

Zdroj: wonderslist / topdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen