Zaujímavosti

10 najväčších historických lží, ktorým sme doteraz všetci verili

lží

videní: 657

„História je balík lží o udalostiach, ktoré sa nikdy nestali, povedané ľuďmi, ktorí tam neboli.“ – George Santayana, spisovateľ a filozof. 

Od osobných záležitostí cez finančné schémy až po udalosti, ktoré sa nikdy nestali, je svet plný obrovských lží. V tomto článku sa dozvieš o tých najväčších klamstvách, ktorým sme doteraz všetci verili.

1. Einstein neprepadol z matematiky

albert-einstein-1933340_1280

Po dlhú dobu sa všeobecne verilo, že Einstein prepadol z matematiky. V skutočnosti sa však stal pravý opak. V čase, keď mal 15 rokov, Einstein už ovládal diferenciálne a integrálne počty a prišiel s alternatívou pre Pytagorovu teóriu len tak zo zábavy.

2. Gándhího odvrátená strana

Mahatma_Gandhi,_close-up_portrait

Gándhí je uctievaný ako symbol mieru a ako bojovník za občianske práva, ale len málo ľudí vie o jeho odvrátenej strane. Keď mala jeho žena zápal pľúc, britskí lekári informovali Gándhího, že ju vylieči injekcia penicilínu. Gándhí ale odmietol, aby bol do jej tela vstreknutý cudzí liek, čo spôsobilo, že jeho žena krátko potom zomrela. Neskôr Gándhí dostal maláriu, no v tomto prípade umožnil lekárom zachrániť jeho život prostredníctvom injekcie s chinínom. Taktiež sa pokúšal odstrániť z indických chrámov všetky odkazy na homosexuálne tradície v Číne, čo nazval „sexuálna očista“. Aj keď chcel, aby bola India oslobodená od britskej vlády, bol s kastovým systémom krajiny spokojný.

3. Nebolo to 4. júla…

lží

4. júl je za Atlantickým oceánom známy ako Deň nezávislosti. No v skutočnosti to bolo trochu inak. Návrh na vyhlásenie nezávislosti od Británie bol schválený Kongresom 2. júla a bol ratifikovaný na 4. júla. Samotný dokument ale bol podpísaný až 2. augusta 1776.

4. Kolumbus nikdy nebol v Amerike

1200px-Landing_of_Columbus_(2)

Objavenie Nového Sveta – Ameriky je pripisované janovskému moreplavcovi Krištofovi Kolumbovi, no v skutočnosti prvým prieskumníkom, ktorý objavil súčasnú Ameriku, bol nórsky prieskumník Lief Ericson. Kolumbus nikdy nevstúpil na pôdu dnešných Spojených štátov.

5. Experiment, ku ktorému nikdy nedošlo

Benjamin_West,_English_(born_America)_-_Benjamin_Franklin_Drawing_Electricity_from_the_Sky_-_Google_Art_Project

Legenda hovorí, že na to, aby dokázal svoju teóriu, že blesk je vlastne elektrická energia, uskutočnil Benjamin Franklin experiment, v ktorom počas búrky vypustil draka s bleskozvodom pripevneným na vrchu a kovovým kľúčom viazaným na strunu. Je pravda, že Franklin navrhol pokus s drakom, ale nikdy ho nevykonal a experiment nemal nič spoločné s bleskom.

 

6. Edison nevynašiel nič

Thomas_Edison2-crop

Vynález žiarovky sa pripisuje Thomasovi Edisonovi, no pravdou je, že nebol v skutočnosti prvý, kto vytvoril elektrické svetlo. V tom období išlo o veľmi tvrdý konkurenčný boj, počas ktorého si „požičal“ (niektorí tvrdia, že ukradol) nápady iných vynálezcov, ktorí tiež pracovali na elektrickej žiarovke. Vynález je veľmi zložitý spoločenský proces, pri ktorom mnohí ľudia zdokonaľujú myšlienku, no len posledný človek si pripíše zásluhy.

7. Dobytie Bastilly bolo tiež trochu inak…

1200px-Prise_de_la_Bastille

14. júla celé Francúzsko oslavuje Deň nezávislosti, aby si uctili útok na Bastilu, počas ktorého boli oslobodení nespravodlivo uväznení a začala revolúcia. Alebo tak nám to bolo povedané. V čase, keď revolucionári prišli do Bastily, bola väzenská veža takmer prázdna. Koniec koncov tam vlastne ani neboli oslobodiť väzňov, ich zámerom bolo získať viac strelného prachu.

8. Nikdy mu jablko nepadlo na hlavu

GodfreyKneller-IsaacNewton-1689

Príbeh o tom, ako Sir Isaac Newton prišiel s teóriou gravitácie, zvyčajne zahŕňa jablko, ktoré mu padlo na hlavu, keď sedel pod stromom. To je však pravda len čiastočne. Newton vymyslel svoju teóriu, keď videl jablko padať v záhrade svojej matky, ale časť o tom, že mu spadlo priamo na hlavu, je mýtus.

9. Pyramídy nestavali otroci

Už dlho existuje presvedčenie, že egyptské pyramídy postavili otroci (alebo mimozemšťania), ale v roku 2010 archeológovia zistili niečo, čo vyvrátilo tento mýtus. V blízkosti pyramíd boli objavené hrobky robotníkov a spôsob, akým boli pochovaní a ich blízkosť k pyramídám naznačovali, že boli platení a rešpektovaní.

10. Trójsky kôň je pravdepodobne mýtus

1200px-Giovanni_Domenico_Tiepolo_-_The_Procession_of_the_Trojan_Horse_in_Troy_-_WGA22382

Najznámejší príbeh trójskej vojny, obrovský drevený kôň, ktorý sa prvýkrát spomína v Homérovej Odyssei, je podľa všetkého len mýtus. Je pravdou, že vojna bola skutočná a že Trója padla, no kultový Trójsky kôň nie je pravdepodobne nič iné ako mýtus. Historici sa domnievajú, že Trójsky kôň je výsledom ústneho šírenia eposu, ktorý sa menil každým prerzprávaním, až bol nakoniec omnoho neskôr zapísaný v tej podobe, v akej ho poznáme teraz.

Zdroj: Factinate / topdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen