Foto

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

sfalšované

videní: 1.7K

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované.

1. Nominácia bez nominácie

Toto je jedna z najstarších a najznámejších virálnych fotografií všetkých čias. Keď sa objavila na internete, spravila okolo seba riadny humbuk, no v skutočnosti ide o dva nesúvisiace obrazy majstrovsky spojené do jedného. Iróniou je, že táto fotografia poškodila reputáciu National Geographic: fotka sa na internete často šírila s popisom, že bola vybraná ako „National Geographic Photo of the Year“.

2. Ostrovný zámok alebo zámkový ostrov

Zdroje: © facebook   © pixabay   © pixabay

Zdroje: © facebook   © pixabay   © pixabay

Krátky a fascinujúci titulok, The Castle Island, Írsko, ti jednoducho nedáva na výber: pri pohľade na túto fotografiu má nejeden z nás chuť vydať sa do Dublinu, aby uvidel tento zázrak architektúry na vlastné oči. Avšak po príchode do Írska by nás všetkých čakalo len jedno veľké sklamanie. Ide o starý dobrý Photoshop, no autor sa s obrázkom vyhral tak dobre, že mu uverili milióny ľudí.

3. Nezvyčajná pochúťka

Ubehlo už niekoľko rokov, odkedy táto fotografia vyrobila rozruch na internete. Dobrota na obrázku sa šírila pod mnohými menami, no ani jedno z nich nie je skutočné, pretože v reálnom svete tento modrý melón neexistuje.

4. Teória veľkého tresku

Zdroj: © snopes

Zdroj: © snopes

„Ak ste jedným z najvýznamnejších vedcov v histórii, buďte si istý, že vás budú spomínať, či sa to hodí alebo nie,“ povedal Albert Einstein v roku 1911. Robíme si žarty, samozrejme, že to nepovedal. Taktiež nie je reálna ani táto fotografia z roku 1962, na ktorej sedí Albert na bicykli v blízkosti jadrového výbuchu v Nevade. O fake ide najmä preto, lebo Einstein zomrel 7 rokov pred fotografiou výbuchu.

5. Strach má veľké oči

Zdroj: © gizmodo

Zdroj: © gizmodo

Núdzové situácie sa pri natáčaní divokej zveri vyskytujú so železnou pravidelnosťou, avšak to nie je tento prípad. Bohužiaľ, ak veríš, že táto fotka je autentický, sklameme ťa. Je to Photoshop.

6. Legendárna titulná scéna

Zdroje: © reddit   © pikabu

Zdroje: © reddit   © pikabu

Táto fotografia sa objavila pred niekoľkými rokmi. Údajne ukazuje slávneho leva spoločnosti Metro Goldwyn Mayer. Niektorí internetoví užívatelia považovali fotografiu za vtip, no ochrancovia divokej zveri boli pobúrení takýmto porušovaním slobody zvierat. Aby si sa vyhol ďalším hádkam, vedz, že fotografia je falošná. Pôvodná fotka ukazuje, že lev skutočne podstúpil vyšetrenie magnetickou rezonanciou.

7. Obrovský žralok belasý

Zdroj: © snopes

Zdroj: © snopes

Fotografie zvierat pravdepodobne nikdy neprestanú fascinovať širokú verejnosť a táto fotka veľkého žraloka belasého, ktorá bola v roku 2016 taktiež označená za „National Geographic Photo of the Year“, nebola výnimkou. Avšak mnohí užíatelia internetu nejako nedokázali fotke uveriť a spochybňovali jej autentickosť. V dôsledku toho nahlas spľasla ďalšia bublina a National Geographic opäť ostala len hanba.

8. Čierna je biela a biela je čierna

Zdroje: © paulie-svk   © hoaxes

Zdroje: © paulie-svk   © hoaxes

Fotografia majestátneho čierneho leva dostala od tisícky lajkov od ľudí po celom svete. Každý, kto ho uvidel, hovoril o jedinečnom zvierati. Ale napriek skutočnosti, že naozaj existujú čierne levy, táto konkrétna fotografia je sfalšovaná. Originál stále vyzerá nádherne. Mimochodom, za fotomanipuláciou stojí Slovák.

9. Trapas…

Príbeh o George W. Bushovi, Jr., ktorý čítal knihu hore nohami, pokúšal nielen internetovú komunitu, ale dostal sa dokonca aj do niektorých masových médií, ktoré využili túto šancu, aby naznačili mentálnu neschopnosť vtedajšieho prezidenta USA. Avšak nakoniec strápnili len seba – v skutočnosti totiž Bush držal knihu správne.

10. Sekundy pred katastrofou

Zdroj: © snopes

Zdroj: © snopes

Táto falošná fotografia sa objavila len niekoľko týždňov po 11. septembri. Napriek zjavným logickým nezrovnalostiam (Ako by turista mohol nepočuť lietadlo, prečo mu o tom fotograf nepovedal, ako prežil fotoaparát?), dodala táto fotografia obraz tragédie. Čoskoro však bol mýtus prezradený a samotný turista bol nájdený.

11. Selfie vo vzduchu

Zdroje: © quora   © an-aviation

Zdroje: © quora   © an-aviation

Fotka odvážneho pilota, ktorý vo vzduchu odfotil selfie z kokpitu lietadla, vytvorila taký rozruch, že sa dokonca objavilo niekoľko napodobiteľov. Hoci sa niektorí z nich takmer okamžite priznali k podvodu, stále získavajú tisíce lajkov od ľudí po celom svete. Napriek tomu je aj skutočná fotografia bez úprav dostatočne úžasná na to, aby si zaslúžila pozornosť verejnosti.

Zdroj: brightside / topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov