Zaujímavosti

Odtlačky prstov: Unikátne fakty, o ktorých si zrejme nevedel

odtlačky prstov

videní: 548

Ľudské odtlačky prstov sú jedným z najpresnejších a najspoľahlivejších spôsobov, ako identifikovať človeka. Okrem toho sa v súčasnosti odtlačky prstov používajú aj na odomknutie počítača alebo smartfónu. Vedel si však, že odtlačky prstov, sa formujú dávno pred tým, ako dieťa uzrie svetlo sveta?

Odtlačky prstov sú jednou z najúžasnejších častí ľudského tela. Existuje niekoľko zaujímavých faktov, o ktorých si možno ani netušil.

1. Žiaden z odtlačkov nie je rovnaký

Už viac ako storočie sú odtlačky prstov základom identifikácie človeka. Ľudia vďaka olejom, ktoré sa nachádzajú na pokožke, zanechávajú svoje odtlačky na všetkom, čoho sa dotknú. V miliónoch záznamov odtlačkov prstov, ktoré boli analyzované, neboli nikdy zaznamenané žiadne dva rovnaké odtlačky.

data_fingerprints

2. Najefektívnejší nástroj na zistenie zločinca

Pri vydaní cestovného pasu sa neodoberá vzorka DNA. Bolo by to považované za porušovanie súkromia. Avšak odobratie odtlačkov prstov sa za porušenie súkromia nepovažuje. A navyše má polícia v záznamoch tisícky odtlačkov, ktoré sa pridávajú do globálnych registrov, vďaka čomu sa považujú za najefektívnejší nástroj na zisťovanie identity.

police-fingerprints

3. Zabezpečenie súkromia

Čítanie odtlačkov prstov sa v priemysle využíva najmä na zabezpečenie notebookov a smartfónov. Keďže každý odtlačok je jedinečný, slúžia ako spoľahlivé zabezpečenie súkromia pred neželanými návštevami.

4. Neslúžia len na identifikáciu

Prečo nám ale príroda nadelila odtlačky prstov? Nuž, je to spôsob, akým naše prsty dokážu uchopiť predmety. Malé hrebene pokožky pomáhajú držať všetko, čo chytíme. Ak by naše prsty boli dokonale hladké, zrejme by sme mali omnoho väčšie problémy. 🙂 Niektorí vedci navyše tvrdia, že odtlačky napomáhajú k citlivosti prstov.

fine motoring

5. Rozvíjajú sa v rannom veku

Predpokladá sa, že prostredie maternice ma priamy vplyv na vývoj odtlačkov prstov. Pravdou je, že aj jednovaječné dvojčatá, ktoré sú identické, majú rozličné odtlačky prstov. Je to jeden z dôvodov, kvôli ktorým ani identické dvojčatá nie sú identické. 🙂

6. Na niektorých materiáloch sa nezachytávajú odtlačky prstov

Ako presne zanechávame odtlačky? Naša koža vylučuje oleje a soli, ktoré zanechávajú stopy práve v podobe odtlačkov. Keďže sú odtlačky prstov na báze oleja, nie každý materiál ich dokáže zachovať.

sherlock-holmes

7. Môžete to hodiť aj na Koalu 🙂

Koala má na svojich prstoch výbežky, ktoré pripomínajú ľudské odtlačky prstov. Niekedy sa povrávalo, že koala môže spáchať zločin, z ktorého môže byť obviňovaný človek. Avšak existuje jeden fakt o koalách, ktorý je často prehliadaný. Koala má dva palce na každej ruke, čo znamená, že by zanechala štyri rôzne otlačky palcov.

koala_fingerprint

8. Zhodovanie odtlačkov

Jednou z právnych noriem, ktoré sa zaviedli takmer na celom svete, je koncept zhody bodov. Keďže odtlačky prstov môžu vyzerať veľmi podobne, štáty ako Spojené kráľovstvo a Austrália zaviedli minimálne 12 – 16 zhôd, ktoré musí odtlačok prsta spĺňať. Na druhej strane, napríklad v USA neexistujú žiadne štandardy pre odtlačky. Väčšina expertov na odtlačky súhlasí s tým, že neexistuje žiadna vedecká potreba minimálneho počtu bodov na potvrdenie zhody.

fingerprint-146242_960_720

9. Chytenie vraha

V roku 1910 došlo v USA k prvému právnemu odsúdeniu založenému na dôkazoch z odtlačok prstov. Počas lúpeže sa páchateľ dostal do domu a a zastrelil majiteľa. Na ceste preč zanechal odtlačky prstov na mokrej farbe. Americký odvolávací súd potvrdil presné porovnanie odtlačkov. Prvé odsúdenie v Anglicku bolo oveľa menej dramatické. Stalo sa tak v roku 1902 a odtlačky pomohli chytiť muža, ktorý ukradol niekoľko biliardových gulí. detective

10. Život na Mississippi

Mark Twain mal  jeden z prvých nápadov na využitie technológie odtlačkov prstov. Ten sa objavil v jeho knihe, ktorá bola publikovaná v roku 1883. Twain použil dôkazy o odtlačkoch prstov ako základ riešenia trestného činu. Twain tento nápad zopakoval aj o rok v ďalšej knihe.

mark-twain

Zdroj: healthresearchfunding | topdesat

 

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen