Zaujímavosti

Tieto spoločnosti ovládajú takmer celý potravinový trh

spoločnosti

videní: 2.3K

Zdanlivo sa môžeš domnievať, že v obchode máš na výber z množstva značiek a produktov od rôznych firiem. Toto zdanie je však iba šikovný marketing. Infografika, ktorú vytvorila spoločnosť Oxfam, však poukazuje na to, ako veľmi sa mýliš. Toto sú tie spoločnosti, ktoré ovládajú takmer celý potravinový trh.

spoločnosti

Nikdy predtým si nemal na pultoch supermarketov taký výber potravín a značiek ako dnes. Je to však naozaj tak? Čo ak tvoja sloboda je len ilúziou? Naozaj majú všetky výrobky pod palcom nadnárodné korporácie, ktorých je iba 10. Ktoré to sú?

1. Kellogg’s

Známe lupienky Pringles, ktoré vidíš takmer v každom správnom americkom filme, patria práve tejto spoločnosti. Okrem toho aj značky ako Eggo, Pringles a Cheez-It. Ich obrat v roku 2015 dosiahol 13,5 miliardy dolárov.

spoločnosti

2. Associated British Foods

Táto britská spoločnosť vlastní značky ako Dorset Cereals a čaje Twinings, ktoré u nás možno nie sú až tak populárne. Zaujímavejšie však je, že pod ňou nájdeme aj Primark, ktorý už Slovákom netreba až tak predstavovať. Ich príjmy za rok 2015: 16,6 miliardy dolárov.

spoločnosti

3. General Mills

Možno ti tento názov spoločnosti nič nevraví, no určite poznáš zmrzlinu Haagen-Dazs. Áno, aj túto značku má pod palcom táto korporácia a okrem nej ešte cereálie Cheerios a Chex, Yoplait, Hamburger Helper a Betty Crocker. Ich výnosy za 2015 dosiahli hodnotu 17,6 miliardy dolárov.

spoločnosti

4. Danone

Dostávame sa k známejších názvom. Najznámejšie sú ich jogurty ako Activa, Yocrunch a Oikos. Danone však predáva aj produkty zdravej výživy či balenú vodu. Príjmy tejto spoločnosti sa v roku 2015 vyšplhali na 24,9 miliardy dolárov.

spoločnosti

5. Mondelez

Možno ti značky ako Trident žuvačky a Sour Patch Kids nič nehovoria, no túto firmu vystrelilo do výšin niečo úplne iné. Milujú ho všade na svete, máčajú si ho do mlieka a vychutnávajú v rôznych podobách. Áno, áno, ide o Oreo. Možno aj vďaka nemu sa ich obrat v roku 2015 vyšplhal na 29,6 miliardy dolárov.

spoločnosti

6. Mars

Mars je asi najznámejší svojimi čokoládovými výrobkami a M&M lentilkami. Okrem toho však vlastní aj Uncle Ben’s rice, Starburst a Orbit žuvačky. Príjmy tejto korporácie v roku 2015 boli 33 miliárd dolárov.

spoločnosti

7. Coca-cola

Coca-cola sa od svojho typického nápoja posunula ešte ďalej. Vlastní napríklad Nestea, Fuze či Dasani. Obrat tejto firmy v roku 2015 bol 44,3 miliardy dolárov.

spoločnosti

8. Unilever

Že si o tejto firme nikdy nepočul? A čo tak Axe, Lipton, Magnum či Hellmann’s? Áno, toto všetko patrí tejto spoločnosti. Ich obrat sa v roku 2015 dostal až na 59,1 miliardy dolárov.

spoločnosti

9. PepsiCo

Okrem Pepsi a iných nápojov PepsiCo vlastní tiež značky ako Quaker Oatmeal, Cheetos a Tropicana. Ich príjem bol v roku 2015 rovných 63 miliárd dolárov.

spoločnosti

10. Nestlé

Bezkonkurenčné prvenstvo patrí práve tejto obrovskej spoločnosti. V roku 2015 zarobila neuveriteľných 87 miliárd dolárov. Podarilo sa jej to najmä vďaka známym značkám Maggi, KitKat, Gerber, Perrier, DiGiorno či Hot Pockets.

spoločnosti

Zdroj: businessinsider | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen