Zaujímavosti

10 vecí, ktoré si (pravdepodobne) nevedel o Albertovi Einsteinovi

EINSTEINOVI

videní: 1.9K

Albert Einstein – jedna z najikonickejších osobností minulého storočia. Teória relativity, E = mc na druhú a množstvo ďalších, dnes už všeobecne známych formúl. Avšak Albert bol zaujímavou osobou aj v súkromnom živote. Toto je desať vecí, ktoré si o najväčšom fyzikovi všetkých čias pravdepodobne nevedel.

albert-einstein-219675_1280

1. Zriekol sa svojho nemeckého občianstva, keď mal 16 rokov.

Albert Einstein mal od raného veku odpor voči nacionalizmu akéhokoľvek druhu a považoval za vhodnejšie byť „občanom sveta“. Keď mal 16 rokov, vzdal sa svojho nemeckého občianstva a bol oficiálne bez štátnej príslušnosti, kým sa v roku 1901 nestal švajčiarskym občanom.

2. Oženil sa s jedinou ženou na hodinách fyziky.

Mileva Marićová bola jedinou študentkou v Einsteinovej triede na škole vo švajčiarskom Zürichu. Bola veľmi vášnivou matematičkou, vedátorkou a nádejnou fyzičkou, no všetkých týchto ambícií sa vzdala, keď sa vydala za Einsteina a stala sa matkou jeho detí.

Albert Einstein a Mileva Marićová

Albert Einstein a Mileva Marićová

3. FBI o ňom viedla 1.427-stranový dokument.

V roku 1933, krátko pred jeho tretím výletom do USA, začala FBI zhromažďovať informácie o Albertovi Einsteinovi. Tento súbor sa rozrástol na 1.427 strán dokumentov zameraných na celoživotné združenie Einsteina s pacifistickými a socialistickými organizáciami. J. Edgar Hoover dokonca odporučil, aby bol Einstein zo Spojených štátov vyhostený.

4. Mal nemanželské dieťa.

Einsteinova budúca manželka Mileva počas pobytu so svojou rodinou v Srbsku v roku 1902 porodila nemanželskú dcéru Einsteina. Dieťa bolo pomenované Lieserl a historici veria, že buď zomrela v detstve, pravdepodobne na šarlach, alebo bola opustená. Einstein s najväčšou pravdepodobnosťou svoju dcéru nikdy nevidel osobne. Jej existencia nebola známa až do roku 1987, kedy bola zverejnená zbierka Einsteinových listov.

einstein-645461_1280

5. Na rozvod s prvou manželkou použil peniaze za výhru Nobelovej ceny.

Predvídajúc výhru Nobelovej ceny ponúkol Einstein celú svoju očakávanú finančnú odmenu svojej prvej manželke Mileve Marićovej, aby sa s ním dohodla na rozvode. Cena dosiahla výšku 32.250 dolárov, čo bolo viac ako desaťnásobok ročného platu priemerného profesora v tom čase.

6. Oženil sa so svojou sesternicou.

Elsa, druhá pani Einsteinová, bola dcérou sestry matky Alberta. To znamená, že bola Einsteinovou priamou sesternicou. Aby toho nebolo málo, boli dvojnásobnými pokrvnými príbuznými. Elsin otec a Albertov otec boli taktiež bratrancami. Jej dievčenské priezvisko teda bolo Einsteinová.

7. Bol aktivistom za občianske práva pred vzniknutím hnutí za občianske práva.

Einstein bol silným podporovateľom občianskych práv a slobody prejavu. Keď bol W. E. B. Du Bois v roku 1951 označený za neregistrovaného agenta zahraničnej moci, Einstein sa dobrovoľne prihlásil ako svedok v jeho mene. Po tom, ako advokát Du Boisa informoval súd, že sa objaví Einstein, sudca rozhodol o zamietnutí prípadu.

By Bundesarchiv, Bild 102-00486A / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, Link

Elsa Einsteinová, Bundesarchiv, Bild 102-00486A / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 deLink

8. Jeho syn bol po väčšinu svojho dospelého života v psychiatrickej liečebni.

Druhý Albertov syn, Eduard, ktorého láskavo nazývali „Tete“, mal diagnostikovanú schizofréniu a bol inštitucionalizovaný počas väčšiny svojho dospelého života. Eduard bol fascinovaný psychoanalýzou a bol veľkým fanúšikom Freuda. Hoci komunikovali prostredníctvom listov, Albert po emigrácie do USA už nikdy neuvidel svojho syna. Eduard zomrel vo veku 55 rokov na psychiatrickej klinike.

9. Mal skalné priateľstvo s „otcom chemickej vojny“.

Fritz Haber bol nemecký chemik, ktorý pomohol Einsteinovi dostať sa do Berlína a stal sa tak jedným z jeho blízkych priateľov. Haber bol židovského vyznania, ale obrátil sa na kresťanstvo. Počas prvej svetovej vojny vyvinul smrteľný plynný chlór, ktorý bol ťažší ako vzduch a mohol sa dostať do zákopov, aby bolestivo zadusil vojakov tým, že im vypálil ústnu dutinu a pľúca. Haber je označovaný za „otca chemickej vojny“.

Fritz Haber

Fritz Haber

10. Mal vzťah s údajnou ruskou špiónkou.

V roku 1935 ho Einsteinova nevlastná dcéra Margot predstavila s Margaritou Konenkovovou, ktorá sa neskôr stala jeho milenkou. V roku 1998 bolo vydražených deväť milostných listov napísaných v rokoch 1945 až 1946 od Einsteina pre Konenkovovu. Podľa knihy, ktorú napísal ruský špión, bola Konenkovová ruskou agentkou, hoci historici toto tvrdenie nepotvrdili.

Zdroj: nationalgeographic

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen