Tipy a triky

TOP 10 bežných predmetov, ktoré sa hodia na prvú pomoc

pomoc

videní: 1.1K

Nikdy nevieš, čo sa ti môže počas bežného dňa prihodiť. Občas nastanú situácie, kedy nemáš pri sebe svoju súpravu prvej pomoci. Máme pre teba dobrú správu! Prvú pomoc ti totiž môžu podať aj predmety, ktoré sa bežne povaľujú v každej domácnosti. Ktoré to sú a kedy ich použiť? 

1. Mlieko či džús

pomoc

Pri popálení je nutné postihnutú oblasť čo najskôr ochladiť. Odborníci odporúčajú nechať na popálené miesto tiecť studenú vodu z vodovodu aspoň 10-15 minút – nie kratšie. Avšak v prípade, že v okolí nie je vodovodný kohútik, môže pomôcť akákoľvek studená kvapalina. Napríklad mlieko či džús. Nikdy však neaplikuj na poškodené miesto olej ani nič mastné.

2. Plastové vrecko

Pri popáleninách ešte chvíľu dostaneme. Po ochladení treba postihnutú časť tela oviazať. Ak však nemáš po ruke obväz, bariéru proti mikróbom môže nahradiť aj mikroténové vrecko. Navyše sa nelepí sa pokožku a neprepustí vlhkosť. Na chate použi pokojne vrecko z potravín alebo mrazených výrobkov.

3. Plienky a vložky

pomoc

Tieto predmety sa skvelo hodia, ak nemáš po ruke obväzový materiál. Sú hygienické a majú skvelé absorpčné vlastnosti.

4. Cukor

Ak si bol nedočkavý a guláš na chate si ochutnával priamo z kotlíka, na popálený jazyk ti pomôže cukor. Stačí si ho dať do úst a počkať, kým sa rozpustí. Cukor znižuje pocit popálenia a pomoc poskytne aj tvojim chuťovým pohárikom, ktoré obnoví.

5. Podprsenka

pomoc

Zdá sa, že v prípade, kedy potrebuješ pomoc, máš navrch, ak si žena. Obyčajná (nie silikónová) podprsenka môže v prípade núdze slúžiť ako dočasná ochranná maska pred dymom. Vložky v podprsenke sú vyrábané z priedušných materiálov a dokážu čiastočne filtrovať dym a sadze, ktoré zabraňujú normálnemu dýchaniu.

6. Ovsené vločky

Ak ťa svrbí pokožka po popáleninách alebo je vysušená, či máš problém so začínajúcim ekzémom, skvelú prvú pomoc ti podajú ovsené vločky. 200g vločiek daj do čistej ponožky a pripevni ju na vodovodný kohútik. Napusť si takto vaňu a užívaj si ovsený kúpeľ po dobu aspoň 15-tich minút. Počas kúpeľa si môžeš prechádzať naplnenou ponožkou po postihnutom mieste.

7. Čajové vrecká

pomoc

Nielen, že čaj pomáha odstrániť opuch očných viečok, ale vďaka tanínom, ktoré obsahuje, má aj protizápalové vlastnosti a môže odstrániť podráždenie po uštipnutí hmyzu. Čajové vrecúško po odvarení čaju nevyhadzuj. Nechaj ho ochladiť a prikladaj na uhryznutú oblasť dovtedy, kým svrbenie úplne nezmizne.

8. PVA lepidlo

Najlepšia prvá pomoc, ak máš v prste triesku! Najmä pri deťoch, ktoré sa trasú pri pohľade na ihlu. Na triesku a kožu v jej okolí nanes trochu PVA lepidla a nechaj ho úplne uschnúť. Potom ho jednoducho stiahni z kože aj s trieskou.

9. Plastová striekačka

Ak aj nemáš doma PVA lepidlo, pri deťoch sa určite nájde plastová striekačka. Tieto striekačky sa zvyčajne pridávajú k detským tekutým liekom. Ale môžeš ju použiť aj ako prvú pomoc v prípade zapichnutej triesky v prste. Prilož ju na kožu tak, aby bola trieska v otvore. Keď rýchlo vytiahneš piest, podtlak by mal uvoľniť triesku. A to úplne bez bolesti.

10. Super lepidlo

pomoc

Ak nemáš po ruke obväz ani leukoplast, napríklad pri zraneniach na stavbe alebo v práci, môžeš použiť sekundové lepidlo. Opatrne však s ním! Nikdy nedávaj lepidlo na veľkú, krvácajúcu ranu, na tvár ani na vredy či kusance od hmyzu.

Zdroj: Brightside topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov