Tipy a triky

TOP10: Tieto fakty ti jedného dňa zachránia život!

fakty

videní: 1.8K

Mnohým zraneniam a dokonca aj úmrtiam by sa dalo predísť, keby ľudia vedeli, ako sa v kritických situáciách správne zachovať. Niekedy poznanie jednoduchej skutočnosti môže zvýšiť tvoje šance na prežitie alebo pomôcť zachrániť život niekoho iného. A tieto fakty by ťa mali naučiť, ako sa správať v život ohrozujúcich situáciách.

1. Stretnutie s medveďom

Samozrejme, že je najlepšie vyhnúť sa medveďom vo voľnej prírode, ale ak dôjde k stretnutiu, mal by si vedieť, že najslabšou schopnosťou tohto zvieraťa je manévrovanie. Medvede bežia veľmi rýchlo a plazia sa veľmi dobre. Avšak, rýchlo sa pohybovať okolo predmetu ako je auto alebo strom je pre nich oveľa ťažšie. Skôr alebo neskôr sa zviera vzdá snahy chytiť ťa, keď uvidí, že to nestojí za toľkú vynaloženú energiu. Tieto fakty by ťa mali zachrániť v prípade stretu s medveďom.

fakty

2. Uhryznutie hadom

Na rozdiel od niektorých populárnych mylných predstáv by si v realite nemal vycucať jed z rany, chladiť ju, aplikovať obväzy ani ranu napáliť. Pred príchodom expertov musí obeť veľa piť a vziať antihistaminikum. Oblasť okolo uhryznutia by sa nemala dráždiť dotykom, pretože inak sa jed bude šíriť do tela rýchlejšie.

3. Vodný prúd

Ak sa náhodou ocitneš v prúde, ktorý ťa strhne, je úplne zbytočné plávať proti nemu na breh – budeš len strácať energiu. Snaž sa plávať paralelne s brehom, kým prúd nepreplávaš, a potom len plávaj smerom k brehu.

fakty

4. Aspirín počas infarktu

Len jedna pilulka aspirínu môže vážne zlepšiť tvoj stav pri infarkte. Osoba, ktorá má srdcový infarkt by si mala ľahnúť a položiť si niečo pod hlavu alebo si sadnúť a potom vziať pilulku. Aby to fungovalo čo najskôr, mala by sa tableta rozžuť.

5. Ako priviesť človeka späť k vedomiu?

Ak naozaj potrebuješ priviesť niekoho späť k vedomiu, mal by si ho položiť na chrbát a zatlačiť mu kolená na hruď. To obnoví krvný tok do jeho mozgu a človek sa prebudí. Najprv sa však uisti, že daná osoba nemá žiadne zranenia na nohe alebo tele, inak sa situácia môže skomplikovať.

fakty

6. Záchrana topiacej sa osoby

Ak si zachránil topiacu sa osobu, ešte to neznamená, že je všetko v suchu. Zachránená osoba by sa mala čo najskôr dostaviť do nemocnice, pretože v jej pľúcach mohla ostať voda, ktorá by ju mohla časom zabiť.

7. Autonehoda

Ak zostaneš zakliesnený v aute po nehode, najlepší spôsob, ako sa dostať von je rozbiť čelné sklo. Na jeho rozbitie použi opierku hlavy. Sklo dokážeš najrýchlejšie rozbiť tak, ak budeš udierať na jeho okraje, nie do stredu.

fakty

8. Požiar kvôli fľaši s vodou

Môže to znieť divne, ale ak sa na fľašu dostane priame slnečné svetlo, môže to spôsobiť požiar. Ide o to, že v tomto prípade bude fľaša fungovať ako šošovka a koncentrovať teplo na jednom mieste. Takže je najlepšie tieto fľaše držať ďalej od okien a nikdy ich nenechať v aute.

9. Voda na pláži príliš ďaleko od pobrežia

Keď je voda abnormálne ďaleko od brehu, je to znak cunami. Ak si to všimneš, mal by si všetkých varovať. Bohužiaľ, v roku 2004 ľudia nevenovali pozornosť tomuto znaku v Indickom oceáne. Takmer na celom brehu bolo pobrežie úplne odhalené a ľudia išli na zber rýb a mušlí. Na dvoch plážach však boli ľudia, ktorí o tejto skutočnosti vedeli: 10-ročná anglická dievčina menom Tilly Smith a učiteľka biológie John Chroston. V ten deň sa im podarilo zachrániť životy mnohých ľudí.

fakty

10. Pravidlo 3

Ak sa ocitneš v kritickej situácii, mal by si si pamätať tieto čísla. Ide o fakty, ktoré možno použiť na opis schopností prežitia priemerného človeka:

3 minúty bez vzduchu;
3 hodiny pri extrémnej teplote;
3 dni bez vody;
3 týždne bez jedla.

Zdroj: Brightside topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen