TOP 10

10 „zbytočných“ častí tela, bez ktorých dokážeme prežiť

častí tela

videní: 1.4K

Vedeli si o tom, že máš niekoľko častí tela, ktoré k životu naozaj nepotrebuješ? Niektoré boli užitočné iba v detstve; iné sú skutočne nadbytočné a niektoré sú tu len na to, aby spôsobovali nepríjemnosti.

Evolúcia trvá „pár“ rokov a teda chvíľu potrvá, kým sa náš dizajn upgradeuje. To znamená, že ešte aj dnes máme niekoľko častí tela, ktoré sú tu jednoducho naviac. Hoci nám niekedy v dávnej minulosti boli užitočné, dnes nám zväčša len spôsobujú problémy.

10. Darwinov výbežok

zbytocne_casti_tela_10

Niektorí ľudia (približne 10 % populácie) majú na uchu malý záhyb. Nazýva sa to Darwinov výbežok a je to len pozostatok z čiase, kedy mali naše uši iný tvar, prispôsobený na prežitie v divočine. Presne takýto tvar nám totiž umožnil počuť vzdialené zvuky a upozornil nás na nebezpečenstvo, ale aj potenciálnu potravu.

9. Zuby múdrosti

zbytocne_casti_tela_9

Zuby múdrosti boli pomerne užitočné v časoch, keď ľudia žili v jaskyniach. Avšak teraz ich naozaj nepotrebujeme. Väčšina ľudí si ich pri prvom probléme dá odstrániť. Zuby múdrosti dokonca môžu spôsobovať migrény. Je ale pozoruhodné, že v dnešnej dobe sa niektorí ľudia rodia úplne bez týchto zubov. Evolúcia si jednoducho len dáva načas.

8. Slepé črevo (appendix)

zbytocne_casti_tela_8

Slepé črevo je v našom tele v súčasnosti úplne zbytočné, pretože sa v našej strave nenachádza vysoká hladina celulózy. Dnes si totiž jedlov varíme, čo síce znižuje výživné látky, ale významne zlepšuje stráviteľnosť tých zvyšných živín. Keďže nejeme veľké množstvo surovej potravy, o slepom čreve vieme zvyčajne iba vtedy, keď sa zapáli, čo môže potenciálne vyústiť do život ohrozujúcej situácie. Lekári sa tento orgán ani nepokúšajú liečiť.

7. Mandle

zbytocne_casti_tela_7

Mandle sú v podstate lymfatické uzliny, ktoré sú vo všeobecnosti veľmi dôležité (ak máš rád svoj imunitný systém). No často podliehajú infekciám a zápalom, čo môže vyústiť až do ich odstránenia. Mnohokrát spôsobujú viac problémov, než ich riešia. Navyše, nikto nikdy neumrel na to, že mal nedostatku mandlí. 🙂

6. Ochlpenie

zbytocne_casti_tela_6

Existuje vysvetlenie, prečo máme vlasy – keďže cez hlavu uniká najviac tepla, vlasy udržiavajú telesnú teplotu. Ochlpenie tváre na mužoch môže dokonca hrať rolu v sexuálnej atraktívnosti. Ale načo presne je ochlpenie chrbátu a hrudníka? Ľudia v roku 2018 už nepotrebujú „vlasy“ na celom tele.

5. Vomeronazálny (Jacobsonov) orgán

zbytocne_casti_tela-5

Aj v našom čuchovom systéme sa nachádza evolučný pozostatok. Vomeronazálny, alebo Jacobsonov orgán majú okrem ľudí aj cicavce, obojživelníky a plazy, no my ho na rozdiel od ostatných živočíchov nemáme funkčný. Zvieratá vďaka tomuto orgánu dokážu detegovať feromóny, no my túto činnosť už nevykonávame niekoľko miliónov rokov.

4. Malíček na nohe

zbytocne_casti_tela_4

Zamyslel si sa niekedy nad využitím malíčka na nohe? Správne, ani túto časť tela nám netreba, pretože už dokážeme chodiť vo vzpriamenej polohe a nemáme potrebu vešať sa po stromoch. Práve kvôli tejto aktivite majú všetky menšie opice 5 prstov na nohách.

3. Pyramídový sval (musculus pyramidalis)

zbytocne_casti_tela_3

Na našom tele sa nachádza malý trojuholníkový sval s príznačným názvom pyramídový sval, alebo po latinsky musculus pyramidalis, ktorý sa pripája k panvovej kosti. Jeho vzhľad a funkcia pripomínajú vrecko, ako majú napríklad kengury. Predpokladá sa, že ide o pozostatok od našich evolučných predchodcov. Tak či onak, ani túto časť tela nepotrebujeme.

2. Kostrč

zbytocne_casti_tela_2

Naša kostrč je v skutočnosti skupina stavcov na konci našej chrbtice. Vo svojej podstate je kostrč pozostatkom chvosta, ktorý v skutočnosti už nepotrebujeme. Ľudia stratili potrebu chvostíkov, keď sa naučili chodiť vo vzpriamenej polohe. Hoci mať chvost by bolo nepochybne cool, zdá sa, že vesmír a jeho nekonečná múdrosť riadi evolúciu podľa prísnych pravidiel. 🙂

1. Mužské bradavky

zbytocne_casti_tela_1

Všetci sme začali život v maternici so ženským pohlavím. Mužské črty a dodatočné orgány sa vyvíjajú v neskoršom štádiu tehotenstva. Z tohto dôvodu majú muži bradavky. Jediný účel bradaviek na ľudskom tele je kŕmenie dieťaťa. Ak ale nemáš maternicu, nikdy bradavky nevyužiješ.

Zdroj: List25 / topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen