Tipy a triky

Týmto si ničíš nevedomky svoj domov!

domov

videní: 860

Takmer každý vie, že nechať šaty v práčke nie je dobrý nápad a že je lepšie okamžite umyť špinavé riady. Avšak niekedy aj tí najskúsenejší môžu robiť chyby pri čistení bytov a odstraňovaní neporiadku. A takto si nevedomky ničíme svoj domov.

Zametanie podlahy ničí tvoj domov

10 vecí, ktoré robíme každý deň, ktoré ničia naše domovy

Pre mnohých z nás je zametanie podlahy rýchlou metódou, ktorú používame na čistenie podláh domu. Prácu s metlou však v skutočnosti nie je možné označiť za efektívnu. Tento typ  čistenia neodstráni ani 1/10 všetkých nečistôt v domácnosti. Častice prachu sa rozvíria do vzduchu a usadia sa na nábytku, zatiaľ čo iné malé ostré častice sa dostanú do povrchu podlahy, čo spôsobuje, že vyzerá, akoby bola zaprášená. Preto je lepšie nezametať podlahu, ale namiesto toho ju vysávať. Tým dôjde k dôkladnejšiemu čisteniu a tvoj domov zostane čistý dlhšiu dobu.

Použitie drevenej doštičky na krájanie

10 vecí, ktoré robíme každý deň, ktoré ničia naše domovy

Existuje mýtus, že plastové doštičky sú hygienickejšie ako drevené, ale nie je  to tak celkom pravda. Napriek tomu, že drevo je pórovité a skutočne dobre absorbuje baktérie, je pre ne tiež deštruktívnym a agresívnym prostredím. Zároveň sú plastové doštičky bezpečné až do okamihu, keď na nich uvidíš prvé škrabance. Syntetický materiál slúži ako vynikajúca živná pôda pre baktérie a ani dôkladná dezinfekcia ich nebude schopná úplne odstrániť.

Umývanie doštičky v umývačke riadu

domov

Čistiaci prostriedok do umývačky účinne odstraňuje zvyšky jedla z dosiek na krájanie. Škrabance a odrezky na týchto doskách však obsahujú aj mikroskopické zvyšky potravín, ktoré sú pre oko neviditeľné – a po absorpcii mydlového roztoku sa prenesú na akékoľvek iné jedlo, ktoré sa potom krája na tejto doske. Je lepšie dezinfikovať doštičky pomocou peroxidu vodíka.

Vyliatie kávovej usadeniny a vody po uvarení cestovín či ryže do drezu

10 vecí, ktoré robíme každý deň, ktoré ničia naše domovy

Zrnká kávy naliate do umývadla často spôsobujú upchatie kanalizácie. To všetko kvôli osobitnej konzistencii, ktorá sa drží na tukových usadeninách v potrubiach a vytvára tam upchatie. To isté sa stane s vodou, ktorá zostane po varení cestovín alebo ryže. Tieto lepkavé a tekuté kvapaliny sa rýchlo usadia na vnútorných stenách potrubia, ale rozpúšťajú pomerne pomaly.

Ustlanie si postele hneď po prebudení

10 vecí, ktoré robíme každý deň, ktoré ničia naše domovy

Toto by mohlo nadchnúť tých, ktorí vedia, že ustlať si posteľ ráno je skutočné mučenie. Ide o to, že na každej posteli sú roztoče. Roztoče sú mikroskopické organizmy, ktoré sa živia odumretými bunkami ľudskej kože. Teplo a vlhkosť sú pre nich ideálnym prostredím. Keď posteľ hneď po prebudení ustelieš, vytvorí to pre nich dokonalú atmosféru. Neskôr to môže spôsobiť vážne alergické reakcie vrátane bronchiálnej astmy, alergickej rinitídy a konjunktivitídy. Preto je lepšie nechať posteľ na chvíľu odostlanú, aby periny a vankúše dobre preschli.

Neustále nechávaš roztiahnuté závesy

10 vecí, ktoré robíme každý deň, ktoré ničia naše domovy

Osoby, ktorých domov sa nachádza na slnečnej strane, by mali tomuto venovať osobitnú pozornosť. Ak chceš, aby tvoj nábytok a parkety zostali atraktívne a žiarivé tak dlho, ako je to možné, nezabudni počas horúcich dní zaťahovať záclony alebo žalúzie. Z dôvodu hojnosti UV lúčov môže nábytok a drevené podlahy rýchlo zmeniť farbu.

Nechávanie froté uterákov v kúpeľni

10 vecí, ktoré robíme každý deň, ktoré ničia naše domovy

Froté uteráky zavesené na háčikoch v kúpeľni sa môžu stať skutočnou živnou pôdou pre plesne a baktérie. Vlhkosť, teplo a kyslík sú pre nich ideálnym prostredím. Preto, aby si si nespôsobil zdravotné problémy, je potrebné vymeniť uteráky každé 2 dni. A nezabudni ich správne usušiť.

Vloženie toaletnej kefy do držiaka ihneď po vyčistení WC

domov

Ak toaletnú kefu vrátiš do držiaka ihneď po použití, mikróby z toalety sa dostanú do držiaka a začnú sa aktívne rozmnožovať. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa kefku zavesiť na misu tak, že ju na chvíľu vložíš medzi misu a sedadlo, aby vyschla.

Nalievanie čajových lístkov do WC

10 vecí, ktoré robíme každý deň, ktoré ničia naše domovy

Nie je dobrý nápad spláchnuť čajové lístky do toalety. Ak to robíš pravidelne, povrch záchodovej misy sa v zmení na tmavohnedý. Potom by bolo dosť ťažké získať späť pôvodnú belosť misy a tvoj domov by sa ti nepoďakoval.

Striekanie čistiacich prostriedkov priamo na povrch ničí tvoj domov

10 vecí, ktoré robíme každý deň, ktoré ničia naše domovy
Striekanie čistiacich prostriedkov priamo na povrch nábytku a skla vytvára tenkú vrstvu roztoku, ktorá je pre oko neviditeľná. Môže to viesť k tomu, že sa na neho bude ešte viac zachytávať prach a nečistoty. Správnym spôsobom je najprv aplikovať čistiaci prostriedok na handru alebo špongiu.

Zdroj: Brightside topdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen