Zaujímavosti

Otestuj sa! Toto je minútový IQ test, má len tri otázky

IQ test

videní: 1.3K

V roku 2005 psychológ Shane Frederick vytvoril najkratší IQ test, ktorý vyhodnotí tvoj intelekt v priebehu minúty. Má len tri otázky, ktoré musíš zodpovedať čo najskôr. Odpovede si môžeš dokonca skontrolovať aj ty sám!

Pozývame ťa teda spraviť si IQ test, vďaka ktorému si okamžite skontroluješ svoje kognitívne schopnosti. Zapni mozgové závity, zapíš si svoje odpovede a porovnaj ich s tými správnymi. Nech sa páči!

Shane Frederick je profesorom na Yale School of Management. Špecializuje sa na výskum o tom, ako ľudia prijímajú rozhodnutia a vykonávajú voľby. Dokonca pracoval spolu s nositeľom Nobelovej ceny Danielom Kahnemanom. Spolu s jeho tímom Frederick uskutočnil prieskum na 1000 ľuďoch.

Okrem testovania týchto ľudí na ich kognitívne schopnosti sa ich vedci tiež pýtali ešte jednu otázku. Ponúkli im peniaze s tým, že si môžu vybrať, či chcú 3400 dolárov hneď po teste alebo 3800 dolárov o mesiac. Ako sa ukázalo, väčšina ľudí, ktorí odpovedali na IQ test nesprávne, uprednostnili peniaze hneď teraz. Naopak, ľudia s vysokými výsledkami testovania preukázali silnú vôľu, ktorá im pomohla získať vyššiu odmenu o mesiac.

IQ test

Tu sú otázky:

1. Tenisová raketa a lopta stoja spolu 1 dolár a 10 centov. Tenisová raketa je o 1 dolár drahšia ako lopta. Koľko stojí lopta?

2. 5 strojov vyrobí 5 výrobkov za 5 minút. Koľko minút bude trvať 100 strojom vytvoriť 100 výrobkov?

3. V rybníku rastú lekná. Rastú pomerne rýchlo, zdvojnásobia plochu, na ktorej rastú každý deň. Bude im trvať 48 dní, kým úplne pokryjú rybník. Koľko dní potrebujú lekná na pokrytie polovice rybníka?

Princípom testu je, že najprv ti prídu na myseľ nesprávne odpovede: 100 centov, 100 minút, 24 dní. Tieto odpovede sú najčastejšie u ľudí s intuitívnym prístupom, zatiaľ čo tí s racionálnou formou myslenia zvyčajne odpovedali správne.

A tu sú odpovede:

1. Lopta stojí 5 centov. Keďže raketa má byť o dolár drahšia, musí stáť 1 dolár a 5 centov. Keby lopta stála 10 centov, raketa by musela stáť 1 dolár a 10 centov, teda dokopy by stáli 1 dolár a 20 centov.

2. Odpoveď je 5 minút. Počet strojov totiž neovplyvňuje čas, za ktorý sa vyrobí jeden výrobok.

3. Odpoveď je 47 dní, nie 24 dní. Ak sa plocha denne zdvojnásobuje a počet dní potrebných na zakrytie celého rybníka je 48, je logické, že lekná pokryjú polovicu rybníka deň predtým.

Zdroj: BrightSide topdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen