Zaujímavosti

Fotografia: TOP10 najzaujímavejších faktov

fotografia

videní: 1.7K

Fotografia je tu s nami približne od roku 1816, kedy sa istý Francúz rozhodol skúsiť fotografovanie. Prvý pokus síce nebol najlepší, no to nebránilo fotografii, aby sa stala fenoménom. Top 10 ti prináša 10 zaujímavých faktov o fotografovaní.

1. Každé dve minúty urobíme viac fotografií ako celé ľudstvo v roku 1800. Odhaduje sa, že kým bol vyrobený prvý komerčný fotoaparát, vyvolalo sa okolo 80 miliónov fotografií. Spoločnosť Kodak uviedla, že len za rok 1999 (vrchol fotopriemyslu) bolo vyvolaných až 80 miliárd fotografií.

2. Cherleeders effect – jednotlivci vyzerajú omnoho atraktívnejšie na skupinových fotografiách oproti svojim individuálnym portrétom. Ak teda premýšľaš nad tým, akú fotografiu uverejníš na Facebooku, vyber si tú, na ktorej si s priateľmi. Podľa prieskumu Drewa Walkera a Edwarda Vula z Univerzity v Californii sa jednotlivé tváre pri prezentácii v skupine zdajú atraktívnejšie, než keď boli prezentované jednotlivo.

fotografia

3. Kamery, ktoré prvýkrát zachytili povrch Mesiaca tam zostali kvôli svojej váhe. Mesiac je kozmický cintorín pre 12 kamier. Astronauti ich tam nechali pri odchode. Tieto kamery zaznamenali mesačný povrch a zostali na Mesiaci, aby astronauti mohli miesto nich vziať 25kg mesačných kameňov.

4. Ľudia začali robiť bláznivé fotografie mačiek už v 19. storočí. Rôzne obrázky a videá mačiek tvoria jednú z najrozsiahlejších zložiek internetu. A priznaj si to – si z nich namäkko. Zaujímavé však je, že mačky boli „virálne“ už od roku 1870. Vtedy sa fotograf Harry Pointer stal slávnym vďaka svojim vtipným mačacím fotografiám.

fotografia

5. Do najväčšej fotografickej súťaže, aká tu kedy bola, bolo prijatých až 353 768 súťažných príspevkov. Podľa Gunniesovej knihy svetových rekordov je najväčšia účasť na fotografickej súťaži pripisovaná Vereniging Wikimedia Nederland z Holandska na súťaži Wiki Loves Monuments 2012.

6. Ľudia na starých fotografiách sa neusmievajú, pretože tak museli stáť niekoľko hodín. V priebehu rokov sa objavovalo množstvo teórií, ktoré sa snažili vysvetliť, prečo sa ľudia na dobových fotografiách neusmievajú. Medzi najobľúbenejšie patrí to, že ľudia sa hanbili ukázať svoje pokazené zuby alebo že si mysleli, že keby sa usmievali, vyzerali by smiešne. V skutočnosti však kvôli šialene dlhým expozíciám trvalo hodiny, kým sa vyrobila jedna fotografia. To by zrejme mali v sánke už kŕč.

fotografia

7. Fotka roztomilého dieťaťa v peňaženke ti ušetrí peňaženku. Ak stratíš peňaženku a chceš, aby sa ti vrátila, daj si do nej fotografiu rozkošného dieťaťa. Štúdia škótskeho psychológa Richarda Wisemana ukázala, že je väčšia šanca, že ti vrátia peňaženku, ak tam máš takýto obrázok.

8. Každý človek má jednu stranu tela fotogenickejšiu. A teda, ak sa fotí z danej strany vyzerá lepšie ako z druhej.

fotografia

9. V dnešnej dobe si na pamäťových zariadeniach dokážeme uchovať nespočetné množstvo fotografií a videí. O tom mohli ľudia v minulosti len snívať. Aké to máme šťastie!

10. Vynálezca fotografie bol viac známy svojím vynálezom vrtule na člny. Prvý fotografia bola vytvorená v roku 1816 francúzom Josephom Nicéphor0ome Niépceom. Vytváral ju 8 hodín a obraz bol stále rozmazaný. Možno práve preto bol Niépce viac známy svojím vynálezom vrtule pre člny. 

Zdroj: Boredpanda | pixabay topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov