Zaujímavosti

Sny môžu byť fascinujúce. Tieto fakty ti to dokážu

sny

videní: 957

Sny môžu byť fascinujúce, vzrušujúce, desivé alebo aj jednoducho divné. Hoci nieje jednoznačné prečo snívame, tak s určitosťou vieme, že sníva každý z nás.

Pravda je taká, že aj dokonca tí, ktorí tvrdia, že v noci sa im nesníva nič, tak snívajú priemerne dve hodiny. Väčšina ľudí ma niekoľko snov počas jednej noci. Každý sen trvá od 5 do 20 minút. Priemerný človek strávi šesť rokov svojho života iba snívaním. Sny sú jednoducho obrovskou súčasťou nášho života

1. Nespomínaš si nato, čo sa ti v noci snívalo

brain

Skúmanie mozgu človeka ukázalo, že čelový lalok je počas spánku neaktívny. Preto po prebudení zabudneš až 95% všetkých snov. Podľa jednej teórie, zmeny v mozgu, ktoré sa vyskytujú počas spánku nepodporujú spracovanie a ukladanie informácií potrebných na formovanie pamäti.

2. Nie všetke sny sú farebné

fairy-tale-1180921_960_720

Zatiaľ čo väčšina ľudí sníva farebné sny, tak je tu iba malé percento ľudí, čo tvrdia že ich sny sú čiernobiele.

3.Snívanie mužov a žien je rozdielne

adult

Vedci zistili že pokiaľ ide o obsah, tak  sú určité rozdieli medzi snami mužov a žien. V niektorých štúdiách bolo zistené že muži snívajú častejšie o zbraniach ako ženy. Zatiaľ čo ženy častejšie ako muži snívajú o dovolenkách a oblečení. Ďalšia štúdia ukázala, že sny mužov majú tendenciu mať agresívnejší obsah a zvýšenú telesnú aktivitu. Sny žien obsahujú viac odmietnutia a rozhovorov, ako fyzickej aktivity.

4. Pravdepodobne snívajú aj zvieratá

dog-sleepUž si niekedy sledoval spiaceho psa?  Aj keď je ťažké povedať, či zviera skutočne sníva, alebo nie, tak vedci sa domnievajú, že je veľmi pravdepodobné, že zvieratá majú sny. Rovnako ako ľudia, tak aj zvieratá prechádzajú cez spánkové fázy, ktoré zahŕňajú REM a NON-REM spánkové cykly.

5. Dokážeš ovládať svoje sny

fairy-tale

Lucidný sen je ten, v ktorom si si vedomí toho, že snívaš aj keď spíš. Za lucidné snívanie sa považuje kombinácia vedomia a REM spánku, počas ktorého sa môžeš usmerniť alebo vybrať to, ako sa dej sna bude odohrávať. Približne polovica ľudí si môže spomenúť nato, že aspoň raz v živote zažila stav lucidného snívania.

6. V snoch sú bežnejšie negatívne emócie

emotion

V priebehu viac ako 40. rokov výskumník Calvin S. Hall, PhD, získal viac ako 50 000 snových zápisov od vysokoškolských študentov. Tieto správy poukazovali nato, že počas spánku sa vyskytuje mnoho emócií.  Najčastejšou emóciou bola úzkosť a negatívna energia. Tieto emócie boli častejšie ako tie pozitívne.

7. Aj slepí ľudia môžu mať vizuálne sny

V jednej štúdii o ľuďoch, ktorí boli od narodenia slepí vedci zistili, že vo svojich snoch majú stále vizuálne snímky a dokonca majú aj očné pohyby, ktoré súvisia s vizuálnym spánkom. Hoci pohyby ich očí boli počas REM spánku menšie, tak ich môžme prirovnať k tomu, čo sa deje počas snívania vidiaceho.

8. Spánková paralýza

painting

REM spánok. Je to štádium spánku, počas ktorého dochádza k snívaniu, pri ktorom dochádza k paralýze svalov. Tento jav je známy ako  „REM atonia“ a zabraňuje tomu, aby sa telo počas snívania hýbalo. V niektorých prípadoch sa môže táto paralýza preniesť do stavu bdenia. Tento stav je známy ako spánková paralýza.

9. Veľa rovnakých snov

pexels-photo-1060330

Zatiaľ čo sú sny veľmi často ovplyvňované našimi osobnými skúsenosťami, výskumníci zistili, že niektoré témy snov sú veľmi časté v rôznych kultúrach. Ľudia z celého sveta často snívajú o tom, že sú naháňaní, že ich niekto napadol, padajú z útesu, majú pocit zamrznutia a neschopnosti sa pohnúť, prípadne sa objavujú nahý na verejnosti.

Zdroj: verywellmind | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov