TOP 10

TOP10: Najunikátnejšie mosty na svete!

mosty

videní: 768

Bez toho, aby si o tom premýšľal, pravdepodobne prechádzaš cez mosty, z ktorých niektoré môžu byť najunikátnejšími mostami na svete. Od úsvitu času sa človek snaží prekročiť oceány, hory, púšte a dokonca aj vákuum priestoru pre lepšiu budúcnosť. Je to v našej krvi. V týchto prípadoch sme to však urobili s takým štýlom a úspechom, že by bola škoda nevážiť si to. S rekordnými úspechmi, ocenenými dizajnmi, vynikajúcou architektúrou a bohatou históriou sú toto tie najjedinečnejšie mosty sveta.

10. Helix Bridge, Singapur

mosty

Tento unikátny most cez rieku Singapur je navrhnutý tak, aby vyzeral ako DNA. Otvorený bol v roku 2010 je vyrobený prevažne z ocele a v noci je osvetlený LED osvetlením, ktoré dopĺňajú jedinečný dizajn.

9. Chengyang Bridge, Čína

mosty

Prezývaný aj „Most vetra a dažďa“ je skrytý medzi ryžovými poliami a horami. Tento most sa nachádza v provincii Guangxi v Číne, ktorá sa rozprestiera popri rieke Linxi. Postavený bol v roku 1916 ľuďmi Dong, etnickou menšinou v Číne. Most má päť samostatných pagodových štruktúr s verandami a pavilónmi. Tradičná čínska architektúra prináša fantasticky vyzerajúcu štruktúru.

8. The Gateshead Millennium Bridge, Anglicko

mosty

Bol otvorený kráľovnou v roku 2002 a nájdeš ho v meste Newcastle. Gateshead Millennium Bridge je jedinečný, pretože je jeden z mála mostov na svete, ktorý sa nakláňa. Keď je naklonený jedným smerom, stáva sa normálnym peším mostom. Keď je naklonený opačným smerom, necháva člny a lode prechádzať pod ním. Most získal veľa architektonických ocenení za svoj dizajn a je prezývaný „Žmurkajúci most“, pretože vyzerá ako oko, ktoré pri každom naklonení žmurkne.

7. Akashi-Kaikyō Bridge, Japonsko

mosty

Je jedným z najdôležitejších japonských mostov. Tento most dosiahol rekord. Je najdlhším visutým mostom na svete s celkovou dĺžkou 3 911 m. Boli by potrebné štyri Brooklynské mosty, aby preklenuli rovnakú vzdialenosť. Otvorený bol v roku 1998, jeho budovanie trvalo 12 rokov a spája mesto Kobe s ostrovom Iwaya. Nebol projektovaný s úmyslom byť najdlhším visutým mostom na svete. Počas jeho výstavby, v roku 1995, však mesto Kobe zasiahlo zemetrasenie, ktorého následkom bol most predĺžený o ďalšie 3 stopy. Tým získal spomínaný rekord. Dĺžka lán použitých na moste dosahuje 300 000 km. To stačí k tomu, aby si nimi 7,5-krát obročil Zem.

6. The Falkirk Wheel, Škótsko

mosty

Na tomto moste je viac zaujímavostí, ako len jeho futuristicky dizajn. Je to totiž prvý a jediný výťah pre lode. Na oboch koncoch mosta sú dva tunely dlhé 168m. Lodné plavidlá sa vplavia do týchto tunelov, štruktúra sa potom otáča a zdvíha lode až k hornej časti kanálu. Jedinečný spôsob prepojenia kanálov predstavuje výnimočný výkon moderného inžinierstva.

5. Henderson Waves Bridge, Singapur

mosty

Tento most bol navrhnutý tak, aby vyzeral ako vlny. Spája dva parky v Singapure, Mount Faber Park a Telok Blangah Hill Park a ponúka nádherný výhľad na prírodnú scenériu Singapuru. V noci sa osvetlí, aby ešte viac pridal na kráse svojmu už aj tak umeleckému dizajnu. Most je vybavený miestami na posedenie a leňošenie s výhľadom na okolie.

4. Moses Bridge, Holandsko

mosty

Ak spomíname unikátne mosty, nesmieme zabudnúť aj na tento, ktorý sa vhodne nazýva Mojžišov most, pretože rozdeľuje vodu na dve polovice. Inovatívny dizajn bol postavený už v 17. storočí. Mal sa vybudovať most, ale nechceli, aby bol viditeľný pre nepriateľov. Architekti sa rozhodli, že ho zamaskujú a umiestnia pod prítok vodnej nádrže, aby bol takmer neviditeľný.

3. Khaju Bridge, Iran

mosty

Je postavený perzským kráľom Shahom Abbásom II. počas 17. storočia. Most Khaju má 23 oblúkov. Most funguje aj ako priehrada, ktorá kontroluje prietok rieky Zayandeh. Stále sú na ňom aj pozostatky kamenných sedadiel, ktoré boli postavené pre Shaha Abba II., aby mohol sedieť a obdivovať výhľad, ktorý most ponúka. V strede bol pavilón postavený výhradne pre jeho potešenie. Išlo o čajový dom.

2. Banpo Bridge, Južná Kórea

Tento skutočne úžasný most sa nachádza v Soule a prechádza cez rieku Han. Samotný most bol vytvorený v roku 1982, ale v roku 2007 bol spustený projekt na oživenie tejto oblasti a v roku 2009 získal most svoj aktuálny vzhľad. V priebehu dňa fontána strieka 190 ton vody za minútu z každej strany mostu z jeho 380 dýz. V noci sa farba fontány premení na dúhu pomocou 10 000 svetiel LED, ktoré vytvárajú rôzne farebné efekty. Vodné dýzy sú dynamické a môžu sa pohybovať s hudbou. Vytvárajú tak veľkolepé a stále sa meniace obrazce. V roku 2008 sa most dostal do Guinnessovej knihy svetových rekordov ako najdlhšia mostová fontána.

1. Ponte Vecchio, Florencia

Ponte Vecchio je stredoveký most nachádzajúci sa v meste Florencia. Tiahne sa ponad rieku Arno a je tak starodávny, že sa jeho existencia datuje do doby rímskej ríše. V roku 1333 bol zničený povodňou. Opäť bol však postavený v roku 1345 Taddeom Gaddiom. V roku 1565 bol Giorgio Vasar poverený modernizáciou mosta a pridaním hornej chodby. Tento most je známy domami pozdĺž jeho rozpätia, z ktorých niektoré vyčnievajú do strán. Spočiatku to boli dielne, v ktorých obchodníci, ako napríklad mäsiari a garbiari, predávali svoje výrobky. V roku 1593 boli nahradení zlatníkmi, pretože produkovali príliš veľa odpadu a spôsobili tým zápach. Ponte Vecchio bol jediným mostom vo Florencii, ktorý prežil druhú svetovú vojnu nepoškodený a bol to jediný most, ktorý Nemci počas obliehania v Taliansku ušetrili.

Zdroj: List25 topdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen