Zaujímavosti

Ako ovplyvňuje meno tvoj život? Je jeho výber dôležitý?


videní: 1.1K

Vybrať meno dieťaťa je jedným z prvých veľkých rozhodnutí, ktoré musia rodičia urobiť. A ukázalo sa, že výber tejto „životnej“ značky pre dieťa si vyžaduje hlboké zamyslenie, pretože podľa jednej štúdie môžu mená určovať, ako bude človek vyzerať v dospelosti.

Respondenti dokázali správne odhadnúť meno cudzinca na základe fotografie tváre

Štúdia vysvetľuje, ako naše meno ovplyvňuje náš vzhľad a prečo musíme byť pri výbere pre svoje deti opatrní

„Na Emily je niečo, čo … jednoducho vyzerá ako Emily,“ tvrdí docentka Anne-Laure Sellier, ktorá bola súčasťou výskumného tímu.

Dokázal to ich experiment s francúzskymi a izraelskými účastníkmi, ktorým boli zobrazené náhodné identifikačné fotografie a potom zo 4 uvedených možností požiadali, aby vybrali, ktoré meno patrí danej osobe.

Podľa zákonov náhody budú subjekty hádať správne asi 25 percent mien. Ale respondenti dostali správne určiť mená v priemere až v 40 percentách prípadov. Tieto výsledky naznačujú, že na našich tvárach je niečo, čo naše mená ovplyvňujú.

Počítačový algoritmus dokázal identifikovať jedinečné črty tváre spojené s každým menom

Štúdia vysvetľuje, ako naše meno ovplyvňuje náš vzhľad a prečo musíme byť pri výbere pre svoje deti opatrní

Na ďalšie otestovanie tejto teórie nechali vedci preskúmať počítačovú analýzu tvárí viac ako 94 000 jedincov, aby zistili, či sa zhodujú aj fotografie so správnymi menami. Stroj si počínal lepšie ako ľudskí dobrovoľníci a správne vyberal v priemere 54 až 64 percent mien,

Obrázok vyššie zobrazuje „ tepelnú mapu “, ktorú vytvoril počítačový algoritmus. Mapa zvýraznila tvárové komponenty, ktoré slúžili ako vodítka pre určenie mena osoby.

Mená prichádzajú s predchádzajúcimi sociálnymi a kultúrnymi očakávaniami

Štúdia vysvetľuje, ako naše meno ovplyvňuje náš vzhľad a prečo musíme byť pri výbere pre svoje deti opatrní

Tím špekuluje, že respondenti boli schopní správne priradiť mená kvôli stereotypom spojeným s každým menom.

Podľa Sellierovho príkladu „Katherine“ znie ako meno dobrého študenta, zatiaľ čo „Allison“ sa zdá, akoby patrilo niekomu zlomyseľnému.

Sociálny postoj k určitej prezývke by mohol ovplyvniť aj vnímanie majiteľa mena.

Ľudia môžu podvedome meniť svoj vzhľad tak, aby zodpovedal stereotypu ich mien

Štúdia vysvetľuje, ako naše meno ovplyvňuje náš vzhľad a prečo musíme byť pri výbere pre svoje deti opatrní

Podľa štúdie, keď má verejnosť predstavu o tom, ako určité meno vyzerá – povedzme „Tom“, môžu ľudia s rovnakým menom tieto vlastnosti nevedomky napodobňovať.

Prax pozmeňovania svojej fyzickej štruktúry z dôvodu asociácie sleduje jeho korene siahajúce až k starým Peruáncom. Členovia kmeňa zvykli zväzovať lebky kojencov, aby dosiahli tvar, ktorý bol identifikovaný s ich skupinou.

Sellier hovorí, že to, čo nosíme, ako si robíme vlasy alebo dokonca tetovanie, ktoré si dávame, je súčasťou snahy zdôrazniť našu príslušnosť.

Účes a zvuk mena môžu slúžiť ako vodítka

Štúdia vysvetľuje, ako naše meno ovplyvňuje náš vzhľad a prečo musíme byť pri výbere pre svoje deti opatrní

Meno „Jennifer“ by sme si mohli spojiť s nejakou blondínkou, a to pravdepodobne preto, že to je účes niektorých slávnych „Jennifer“, ktoré poznáme.

V jednom teste vedci vystrihli tvár a prinútili ľudí hádať mená už len pri pohľade na vlasy. A respondenti si v niektorých prípadoch naozaj vybrali správne. Vedci sa domnievajú, že je to tak preto, lebo vlasy sú jednou z najjednoduchších vecí, ktoré môžu ľudia ovládať, ak chcú kopírovať určitý vzhľad .

Zvuk mena by mohol byť tiež dôležitým faktorom. Napríklad meno „Bob“ má zaoblenejší zvuk, takže sa zvyčajne spája aj s okrúhlejšou tvárou.

Prezývky však môžu narušiť efekt tváre

Štúdia vysvetľuje, ako naše meno ovplyvňuje náš vzhľad a prečo musíme byť pri výbere pre svoje deti opatrní

Tím zistil, že pokiaľ ide o ľudí, ktorí používali exkluzívne alebo jedinečné prezývky  – napríklad „Charlotte“ sa nazýva „Chachou“ – ich typické črty boli slabšie.

Predpokladajú, že je to tak preto, lebo jedinečné prezývky nemajú spojené so žiadnymi stereotypmi , takže tlak na osobu zapadajúcu do určitej formy zmizne.

V správnom hádaní mien vám môžu zabrániť aj ďalšie faktory.

Vedci tiež zistili, že keď sa ľudia pozerajú na fotografie jednotlivcov mimo ich kultúry, existuje menšia šanca na identifikáciu správneho mena .

Napríklad, keď sa francúzskym respondentom zobrazili izraelské fotografie, a naopak, neboli schopní presne určiť mená tak, ako to bolo u jednotlivcov z ich vlastných krajín.

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen