Zaujímavosti

Takto vyzerá väzenie vo svete. Ten kontrast je dychberúci!


videní: 1.8K

Veril by si, že niektoré väznice sveta vyzerajú lepšie ako slovenské nemocnice či hotely? A v niektorých krajinách sú podmienky vo väzenských celých horšie ako v tvojich najhorších snoch. Zaujíma ťa, ako vyzerá väzenie v rôznych krajinách? TOP10 ti to dnes ukáže.

Stále viac ľudí je za mrežami. Podľa Inštitútu pre výskum v oblasti trestnej politiky je viac ako 10,35 milióna osôb zadržaných v trestných zariadeniach po celom svete. V porovnaní s rokom 2000 vzrástol celkový počet žien, ktoré sú vo väzbe, približne o 50 %, zatiaľ čo počet väznených mužov vzrástol o približne 18 %.

Avšak počet väzňov sa v krajinách po celom svete značne líši. Napríklad Spojené štáty majú 698 väzňov na každých 100 000 občanov, zatiaľ čo Dánsko má „len“ 61. A sú tu aj ďalšie rozdiely. Väzeň v jednej krajine môže mať napríklad prístup k hudobným nástrojom a videohrám, zatiaľ čo inde bojuje aj o rolku toaletného papiera.

Na nasledujúcich fotografiách uvidíš, ako s odsúdenými zaobchádzajú v rôznych kútoch sveta. Ten kontrast je do oči bijúci.

Aranjuezske väzenie, Aranjuez, Španielsko

väzenie

Španielska väznica v meste Aranjuez umožňuje rodičom a deťom zostať so svojimi rodinnými príslušníkmi. S postavičkami Disney na stenách, škôlkou a detským ihriskom sa snažia, aby deti čo najdlhšie nevedeli, že rodič je za mrežami.

Bastøy Prison, Horten, Nórsko

väzenie

Väzenie Bastøy je najväčšie väzenské zariadenie s minimálnou ostrahou v Nórsku. Väzenie sa nachádza na ostrove Bastøy v meste Oslo Fiord. Väzenie využíva celý ostrov, ale severná časť s plážou Nordbukta je definovaná ako otvorená pre verejnosť. Väzenie je organizované ako malé miestne spoločenstvo s približne 80 budovami, cestami, plážovými zónami, kultúrnou krajinou, futbalovým ihriskom, poľnohospodárskou pôdou a lesom. Okrem väzenských inštitúcií sú väzňom k dispozícii aj obchod, knižnica, informačná kancelária, zdravotnícke služby, kostol, škola, NAV (štátne sociálne služby), prístavisko, trajektová služba (s vlastnou lodnou agentúrou) a maják s možnosťou prenájmu na menšie stretnutia a semináre. Na väzenskom ostrove Bastøy žijú väzni, z ktorých niektorí sú vrahovia a násilníci, v podmienkach, ktoré kritici označujú ako „pohodlné“ a „luxusné“. Napriek tomu má zďaleka najnižšiu mieru recidívy trestných činov u väzňov v Európe.

HMP Addiewell, Lothian, Škótsko

väzenie

HMP Addiewell je výchovná väznica, v ktorej sa obyvatelia môžu zaoberať svojim protiprávnym správaním a okolnosťami, ktoré viedli k ich uväzneniu prostredníctvom účelovej činnosti. Účelné aktivity zahŕňajú vzdelávanie, poradenstvo a prácu. Kontakt s prírodou a rodinou vo väzení je tiež základným prvkom rehabilitačného procesu.

Penal De Ciudad Barrios, Ciudad Barrios, San Miguel, Salvádor

väzenie

Tieto bunky sú len 12 stôp široké a 15 stôp vysoké, ale väčšinou sú obývané viac ako 30 ľuďmi. Boli pôvodne skonštruované tak, aby slúžili ako 72-hodinové bunky, ale veľa väzňov zostáva aj viac ako rok. Väčšinu dní trávia triedením oblečenia a šitím akýchsi vysunutých lôžok, kde spia jeden na druhom.

Väzenie Maula, Lilongwe, Malawi

väzenie

Väznica Maula v Lilongwe v Malawi je veľmi preplnená – v roku 2015 bolo v jednej bunke pre 60 osôb natlačených takmer 200 ľudí. Väzni, z ktorých mnohí sú etiópski migranti, musia zdieľať jednu toaletu na 120 ľudí a jedno umývadlo na 900 ľudí. Väzni sú kŕmení len raz za deň kvôli nízkemu rozpočtu vlády. Jedným z mála vymožeností v tomto väzení je šport. Muži môžu hrať futbal a ženy môžu hrať basketbal.

Provinčné centrum zadržiavania a rehabilitácie Cebu (CPDRC), Cebu, provincia Cebu, Filipíny

väzenie

CPDRC je maximálne zabezpečené väzenie, kde väzni vykonávajú tanečné rutiny ako súčasť svojho každodenného cvičenia a rehabilitácie. Mnohé z ich vystúpení sú natáčené a nahrávané na internet.

Občianska väznica v Haiti, Arcahaie, Haiti

väzenie

Občianska väznica v Haiti, v pobrežnom meste Arcahaie, je známa ako veľmi preplnená. V roku 2016 zomrelo 174 väzňov počas nepokojov. Okrem toho zomrel aj jeden dozorca a niekoľko ďalších sa zranilo.

Landsbergská väznica, Landsberg Am Lech, Nemecko

väzenie

Toto je väzenie, kde Hitler napísal „Mein Kampf“. Okrem toho tu bolo 278 nacistov popravených za vojnové zločiny. V súčasnosti sú podmienky v Landsberge výrazne lepšie. Väznica poskytuje 36 kurzov v ústrednom výcvikovom stredisku pre povolania. Učia tu pekárov, elektrikárov, maliarov, mäsiarov, tesárov, krajčírov,…

Zariadenie na zadržiavanie a nápravu v Las Colinas, Santee, Kalifornia

väzenie

Väzenie bolo navrhnuté tak, aby bolo prvým väzenským zariadením svojho druhu v USA, kde sa psychológia v oblasti životného prostredia a správania používa na „zlepšenie skúseností a správania väzňov a zamestnancov“.

Evin Prison, Teherán, Irán

väzenie

Napriek tomu, že iránsky režim to neustále popiera, je známe, že väznica Evin je továreň na mučenie, kde sa nespočetne mnoho odsúdených stretlo so svojou smrťou. Vzhľadom na počet intelektuálov uväznených v jeho stenách bola väznica prezývaná ako Evinská univerzita. Väznica je extrémne preplnená, hygiena je slabá a v iránskych horúcich letných teplotách môže teplota dosiahnuť až 45 stupňov Celzia. Neexistuje tu žiadna forma klimatizácie a vzduch v bunkách je plný potu a ľudských exkrementov. Kvalita vody je zlá a sotva jedlé potraviny prichádzajú v chudobných porciách. Zdravotnícke zariadenia prakticky neexistujú. Celý proces je navrhnutý tak, aby prelomil odhodlanie politických väzňov. Tlak na to, aby prehovorili, pokračuje dovtedy, kým zajatec prestane mlčať. Kontakt s vonkajším svetom je nulový. Rodinné návštevy a telefónne hovory sú zakázané a dokonca aj stráže musia byť ticho.

Zdroj: BoredPanda topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen