Zaujímavosti

TOP 10: Bežné potraviny, ktoré nás môžu zabiť

potraviny

videní: 1.3K

V dnešnej rýchlej dobe sa málokto zamýšľa nad tým, čo zje. Hlavne, nech je to rýchlo hotové a nech to zasýti. Tvoj jedálniček by mal byť pestrý, plný zeleniny, ovocia, vlákniny a bielkovín, aby si zvládal každodenný zhon. Existujú ale bežné potraviny, ktoré konzumujeme denne a vôbec sa nepozastavujeme nad tým, že nás môžu systematicky zabíjať. Aj keď sa možno na prvý pohľad zdajú zdravé či chutné.

1. Umelé sladidlá

Sprvu by sa mohlo zdať, že nahradiť škodlivý rafinovaný cukor umelými sladidlami je fajn nápad. Opak je ale pravdou. Možno obsahujú menej kalórií, no určite nie sú zdravšie. Už len to slovo „umelé“… Pri dlhodobom užívaní môžu nepriaznivo pôsobiť na funkcie mozgu a dokonca spôsobiť aj jeho poškodenie.

2. Raňajkové cereálie

Nič lepšie nemôžeš pre svoje telo urobiť, ako začať deň cereáliami s mliekom. Alebo žeby nie? Väčšina cereálií obsahuje veľké množstvo cukru a rafinovaných sacharidov. Je síce pravdou, že obsahujú aj vitamíny a vlákninu, avšak zvýšená hladina cukru v tele spôsobuje prekyslenie organizmu a s ním spojené mnohé zdravotné problémy.

potraviny

3. Soľ

Ver či never, soľ je vysoko návyková. Dlhodobé konzumovanie slaných potravín spôsobuje srdcovo-cievne ťažkosti. Okrem toho môže človek po náhlom vysadení soli pociťovať aj abstinenčné príznaky.

4. Nekvalitné maslá, margaríny

Denne vidíš v televízii x reklám, ktoré propagujú superzdravé margaríny. Plné vitamínov a vlákniny a transmastných kyselín. Práve tieto kyseliny zvyšujú riziko infarktu, kardiologických ochorení a mŕtvice.

potraviny

5. Cukor

Cukor je takmer vo všetkom. Vyhnúť sa mu je nepredstaviteľné. Je však veľmi nezdravý. Okrem toho, že nepriaznivo pôsobí na vašu telesnú hmotnosť, prekysľuje organizmus a môže byť príčinou rôznych neurotických porúch.

6. Ovocné šťavy

Už v úvode spomíname, že je pre zdravie prospešné konzumovať ovocie. Avšak ovocné šťavy kupované v supermarketoch často pôsobia na organizmus presne opačne ako čerstvé ovocie. Dôvodom je obsah umelých cukrov, farbív a syntetických vitamínov. Takisto sa takýmto spracovaním ovocia stráca vláknina. Napríklad pomarančový džús obsahuje asi toľko cukru ako CocaCola.

potraviny

7. Alkohol

Už si určite počul o tom, že určité množstvo alkoholu je zdravé. Napríklad ako prevencia infarktu, na tvorbu červených krviniek a ako liek na tráviace ťažkosti. Alkohol však tiež nepriaznivo pôsobí na pečeň a mozog.

8. Nízkotučné výrobky

Koľkokrát si si kúpil nízkotučný jogurt a mal si pocit zadosťučinenia, že si spravil pre seba niečo dobré? Omyl! V takýchto potravinách sú tuky nahrádzané chemickými náhradami, aby si potraviny zachovali svoju typickú chuť. Okrem toho majú tieto výrobky zvyčajne omnoho vyšší obsah cukru či umelých sladidiel.

potraviny

9. Bezlepkové potraviny

Akosi sa rozmohol mýtus, že bezlepkové potraviny sú zdravšie. Čím je ale nahrádzaný lepok v týchto výrobkoch? Rafinovaným škrobom. Zvýšený príjem takéhoto škrobu spôsobuje kolísanie hladiny cukru v tele. Čo spôsobuje cukor? Čítaj vyššie.

10. Energetické tyčinky

Často sa stáva, že v zúfalstve siahneš práve po takejto tyčinke. Zasýti, dodá energiu a tvári sa veľmi zdravo. Je to však podobne ako s energy drinkami. Kvantá cukru, bielej múky, umelých sladidiel a pod.

Zdroj: Dámskajazda| HNonlinetopdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen