Zaujímavosti

Facebook: Čo všetko o nás vie sociálna sieť bez nášho vedomia?

facebook

videní: 643

Facebook je akýmsi novodobým fenoménom. Kto nemá Facebook, akoby ani nežil. Mark Zuckerberg určite ani len netušil, čo vyvolá založením tejto sociálnej siete. Ľudia sa zbláznili a na Facebook vešajú všetky svoje intímnosti. Existujú však veci, ktoré Facebook sleduje a ty o tom ani nevieš. Ktoré to sú?

Keď generálny riaditeľ spoločnosti Facebook, Mark Zuckerberg svedčil v apríli v dôsledku škandálu okolo Cambridge Analytica pred kongresom, povedal, že jeho tím bude riešiť otázky, ktoré nevedel počas vypočutia zodpovedať. V pondelok Kongres vydal obrovský dokument s písomnými odpoveďami na tieto otázky. Už je jasné, čo všetko sledujú:

facebook

1. Informácie z „počítačov, telefónov, televízorov a iných zariadení pripojených na web“, ako aj od „poskytovateľa internetových služieb alebo mobilného operátora“

2. „Pohyby myši“ v počítači

3. „Názvy aplikácií a súborov“ (a typy súborov) v tvojich zariadeniach

4. Či je okno prehliadača s otvorenou stránkou Facebook-u „otvorené alebo minimalizované“ a taktiež čas, frekvenciu a trvanie aktivít

5. Informácie o „blízkom prístupovom bode Wi-Fi a vysielačoch“ a „silu signálu“ na určenie tvojej polohy („informácie o pripojení, ako tvoja IP adresa alebo Wi-Fi pripojenie a špecifické informácie o polohe, aby sa vedelo určiť, kde sa nachádzaš,“ povedal hovorca)

6. Informácie „o iných zariadeniach, ktoré sú v blízkosti alebo v sieti“

7. „Úroveň batérie“

8. „Dostupný úložný priestor“

9. Nainštalované „pluginy“

10. „Rýchlosť pripojenia“

11. „Nákupy používateľov“ na webových stránkach mimo služby Facebook

12. Kontaktné informácie „ako je adresár“ a pre používateľov Android „históriu denníkov alebo histórie správ SMS“, ak sú synchronizované, na vyhľadanie „ľudí, ktorých môžeš poznať“

13. Informácie „o tom, ako používatelia používajú funkcie ako je napríklad fotoaparát“ (hovorca dovysvetľoval: „Aby sme mohli poskytnúť funkcie, ako sú efekty fotoaparátu, vezmeme to, čo vidíte cez kameru, pošleme na náš server a vytvoríme masku/filter.“ )

14. „Umiestnenie fotografie alebo dátum vytvorenia súboru“ prostredníctvom metadát súboru

15. Informácie prostredníctvom nastavení tvojho zariadenia, napríklad „GPS, fotoaparát alebo fotografie“

16. Informácie o tvojich „on-line a offline aktivitách“ a nákupoch od tretích strán

17. „ID zariadení a iné identifikátory, napríklad pri hrá, aplikáciách alebo účtoch“

18. „Keď niekto zdieľa alebo komentuje fotografiu, pošle správu alebo odovzdáva, synchronizuje alebo importuje svoje kontaktné informácie“

facebook

Táto sociálna sieť je ako veľká maxi špongia, ktorá nasáva neuveriteľné množstvo dát o tebe, tvojich aktivitách, ale aj o iných zariadeniach napojených v sieti. Nie je to však nič výnimočné.

Stránky bežne sledujú tvoje pohyby myšou po obrazovke, aby s istotou vedeli určiť, že nie si robot. Facebook je však výnimočný v tom, aké množstvo dát zhromažďuje zo zariadení, ktoré používaš a webových stránok, ktoré navštevuješ, keď nie si na Facebook-u. Robí to pomocou malej kópie kódu Javascript nazývaného Facebook Pixel a tlačidla „like“ a „zdieľanie“. Okrem toho však Facebook ukladá aj intímnejšie dáta, ako je napríklad tvoja tvár a jej rozpoznávanie, náboženské a politické názory a fotografie.

Na kongrese sa preberala aj teória, že Facebook môže odpočúvať tvoje rozhovory. Hovorcovia však uvádzajú, že sa to nedeje. Avšak na otázku, či by sa zaviazali, že to neurobia sa odvolávali na predchádzajúce vyhlásenia.

Zdroj: Buzzfeed | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen