Zaujímavosti

Takéto prapodivné stvorenia sa nachádzajú 4 km pod morskou hladinou

prapodivné stvorenia

videní: 2.4K

Napriek tomu, že je ľudstvo múdrejšie ako kedykoľvek predtým, existuje na svete niekoľko miest, o ktorých nemáme ani tušenie. Napríklad dná oceánov. Vedel si, aké prapodivné stvorenia žijú v hĺbke štyroch kilometrov?!

Tím 58 vedcov dokončil mesačnú expedíciu v oceánskej rokline pri pobreží Austrálie. Bolo to prvýkrát, čo bol preskúmaný oceán v hĺbke od 4.000 do 6.000 metrov. Vedci dúfali, že objavia veľa nových druhov a výsledkami svojho skúmania neboli sklamaní. Našli rôzne druhy zvierat, ktoré sa evolúciou museli prispôsobiť prostrediu bez ročných období, tlaku, ktorý by človeka doslova rozdrvil, temnote a malému množstvu potravy. Nie je preto prekvapením, že vedci objavili rôzne hrôzostrašne vyzerajúce prapodivné stvorenia.

1. Sipunkuly

prapodivne_stvorenia_1

Sipunkuly (v angličtine peanut worms) sú hlbokomorské červ, ktoré svojim tvarom nápadne pripomínajú penis. Keď sa cítia ohrozené, môžu vtiahnuť svoju dlhú hlavu dovnútra, kedy vyzerajú skôr ako arašidy. Dokážu sa reprodukovať sexuálne aj asexuálne.

2. Košovky

prapodivne_stvorenia_2

Tieto neuveriteľné stvorenia pripomínajúce sklenenú vatu majú skelet z kremíkových vlákien, z ktorých niektoré môžu mať dĺžku až jeden meter. Kŕmia sa jednobunkovými organizmami z vody.

3. Žraloček brazilský

prapodivne_stvorenia_3

Tento škaredý malý bioluminiscenčný žralok so svojimi úhľadne zoradenými zubami obýva oceánsky „súmrak“ v hĺbke až jedného kilometra. Živí sa lovom veľkých rýb, delfínov a príležitostne aj nešťastným potápačom. Dosahuje dĺžku až 60 cm.

4. Lithodes longispina

prapodivne_stvorenia_4

Tento jasne červený krab má brnenie z hrotov, ktoré ho chránia pred nebezpečenstvami hlbokého oceánu.

5. Chaunax endeavouri

prapodivne_stvorenia_5

Táto tajomná malá hlbokomorská ryba patrí so svojimi modrými očami a červenými plutvami do skupiny čertovitých. Je to potenciálne novonájdený druh.

 

6. Blobfish (Psychrolutes marcidus)

prapodivne_stvorenia_6

Táto škvrnitá ryba bola objavená v hĺbke 2,5 kilometra. Má mäkké vodnaté telo a je predátorom, ktorý leží na dne veľmi nehybne a čaká na nič netušiacu korisť.

7. Typhlonus nasus

prapodivne_stvorenia_7

Táto ryba bez očí a de facto bez tváre žije štyri kilometre pod hladinou oceánu. Tento druh bol prvýkrát nájdený v Severnom mori pred viac ako 140 rokmi počas plavby lode HMS Challenger, prvej svetovej oceánografickej expedície na svete. Znovuobjavená bola Austrálii po viac ako storočí.

8. Synodontidae

prapodivne_stvorenia_8

Byť dominantným predátorom v hĺbke niekoľkých kilometrov nie je ľahké. Navyše, 1.000 – 2.500 metrov pod morom je len veľmi málo potravy. Tento druh bol evolučne vyvinutý na to, aby aj z minima vyťažil maximum.

9. Grimpoteuthis

prapodivne_stvorenia_9

Tento druh chobotnice používa svoje uši ako plutvy, odtiaľ anglický názov Dumbo octopus.

10. Osedax

prapodivne_stvorenia_10

Zombie červy s latinským názvom Osedax sa bežne nachádzajú v rozpadajúcich sa pozostatkoch veľrýb na dne oceánu. Zavŕtavajú sa im do ich kostí, aby sa dostali k zdroju výživy. Keďže nemajú ústa, vnútorností alebo análne otvori, majú baktérie, ktoré pre nich robia všetku špinavú prácu.

Zdroj: BoredPanda | nespmarine.edu.au | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen