TOP 10

TOP10+: Filmy, ktoré predpovedali budúcnosť

filmy

videní: 4.6K

Určite vieš, že Simpsonovci predpovedali veľa vecí, ktoré sa postupom času naozaj stali. Ako sú ale na tom hollywoodske filmy?

V poslednej dobe sa často stretávame s paralelami, ktoré sú medzi filmami a skutočnosťou. Dobrým príkladom je seriál Simpsonovci, ktorý už veľakrát predpovedal budúcnosť a v predstihu rokov nám ukázal veci, ktoré sa neskôr aj stali. Dnes sa ale pozrieme na filmy, ktoré by si si mal možno znova pozrieť, aby si uveril.

Nákaza (2011)

TOP10+: Filmy, ktoré predpovedali budúcnosť

Takto to dopadne, keď sa fikcia premietne do reality, o čom svedčí aj rok 2020. Film sa v posledných mesiacoch znova dostal do povedomia a patrí medzi top 10 sledovaných filmov na iTunes. Ak si ho ešte nevidel, mal by si tak spraviť. Nič viac o proroctve v tomto rebríčku nenájdeš.

Cable Guy (1996)

TOP10+: Filmy, ktoré predpovedali budúcnosť

Jim Carrey ako Chip má na konci tejto bizarnej tragi-komédie príhovor, v ktorom predpovedá budúcnosť plnú vymožeností, ktoré dnes považujeme za samozrejmosť. Hovorí tam o veciach, ako prepojená televízia, že každý bude mať telefón aj počítač. Keď budeš chcieť, môžeš navštíviť Louvre na jednom kanáli a sledovať ženské zápasy na druhom. Film bol pritom natočený v 90-tých rokoch.

Truman Show (1998)

TOP10+: Filmy, ktoré predpovedali budúcnosť

Jim Carrey znovu môže za sled udalostí v budúcnosti. Tentokrát predpovedal neprimeranú posadnutosť sledovaním toho, ako žijú svoj život cudzí ľudia – keď dnes sledujeme YouTube alebo reality show.

Total Recal (1990)

TOP10+: Filmy, ktoré predpovedali budúcnosť

Uber, Tesla a Google patria medzi spoločnosti, ktoré pracujú na tom, aby naše cesty brázdili autonómne autá.

Super Mario Bros. (1993)

TOP10+: Filmy, ktoré predpovedali budúcnosť

Jedna z finálových snímok, ktorá sa odohráva v New Yorku, ukazuje udalosť, ktorá sa následne 11. septembra 2001 stala reálnou tragédiou. Dvojičky, ktoré boli kvôli filmovým účelom premenované na Koopské veže, sa rozpadnú potom, čo jednou z nich preletí lietadlo.

Návrat do budúcnosti II (1989)

TOP10+: Filmy, ktoré predpovedali budúcnosť

Film predpovedal éru videohovorov, televízory s plochou obrazovkou, prenosné technológie (telefóny) aj skenovanie odtlačkov prstov.. a to nie je zďaleka všetko. Napríklad predpovedali, že Chicago Cubs vyhrajú svetovú sériu v roku 2015.

Láska cez internet (1998)

TOP10+: Filmy, ktoré predpovedali budúcnosť

Táto romantická komédia odštartovala éru randenia v kaviarňach. Od tej doby sa online zoznamovanie zmenilo, ale princíp určite chápeš. Jednoznačne patrí medzi filmy, ktoré by si mal vidieť znova.

Ja, legenda (2007)

Film předpověděl existenci filmu Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti (2016). Ve scéně, kde Robert Neville (Will Smith) putuje po post-apokalyptickém Times Square, je jasně vidět plakát filmu. Plakáty skutečného filmu a jeho prorocké verze jsou si neuvěřitelně podobné. (Warner Bros.)

Takto to vyzerá, keď sa stretne film vo filme. V scéne, kde Will Smith putuje po rozbitom Times Square, je jasne vidieť plagát filmu Batman VS Superman: Úsvit spravodlivosti. Plagát skutočného filmu, ktorý vyšiel v roku 2016, je až neuveriteľne podobný tomu z Ja, legenda.

Sieť (1995)

Film předpověděl online kriminalitu a krádeže identity. Ale co je důležitější, předpovídal také zlatý věk pro introverty, kteří si nyní mohou objednat pizzu, aniž by museli odejít z domu nebo mluvit s jinou lidskou bytostí. (Joyce Rudolph/Columbia/Kobal/Shutterstock)

Online kriminalita a krádež identity nie je dnes ničím výnimočným, ale zdá sa, že už v roku 1995 tento film predpovedal, aký bude online život nebezpečný. Ale čo je dôležitejšie, tiež predpovedal zlatý vek pre introvertov, ktorí si budú môcť objednať pizzu bez toho, aby museli niekam chodiť, či komunikovať s inou ľudskou bytosťou bez námahy.

Network (1976)

Slavný televizní moderátor se během živého vstupu rozzuří. To paradoxně vede k tomu, že se jeho vysílání stane hitem, ale televize mu nepoví, že pro případ, kdy by mu sledovanost zase klesla, plánují ho v živém vstupu zavraždit. V souvislosti s „cancel culture“ (kulturou rušení), která se nyní děje na YouTube a sociálních médiích, je stejně snadné zapomenout, že online persona, kterou "zrušíme", je skutečný člověk. (United Artists/Kobal/Shutterstock)

Slávny televízny moderátor sa počas svojho živého vystúpenia vytočí do vývrtky. To paradoxne vedie k tomu, že sa jeho relácia stane hitom. Režiséri televízie mu ale nepovedia, že pre prípad klesajúcej sledovanosti sú pripravení ho zabiť v živom prenose.

2001: Vesmírna odysea (1968)

Tablet a mezinárodní vesmírná stanice. Sice jsme všechny předpovědi z filmu nestihli do roku 2001, ale nyní se už můžeme ohlédnout za sci-fi eposem Stanleyho Kubricka a říci, že až na HALa (díkybohu) máme vše v kupě. (MGM)

Tablet a medzinárodná vesmírna stanica? V tej dobe žiadna z týchto vecí neexistovala. Síce sa všetky predpovede nesplnili do roku 2001, ale aktuálne sci-fi snímka Stanleyho Kubricka dáva zmysel.

 

Zdroj: AXN topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov